Čokoláda Recepty

Jak na modelovací čokoládu

Modelovací čokoláda

Modelovací čokoláda je úžasný cukrářský vynález – potáhnete s ní dort, vytvoříte jedlé ozdoby a narozdíl od fondánu nemá modelovací čokoláda pouze chuť cukru, nýbrž chutná opravdu čokoládově. Její výroba je jednoduchá a vytvoříte s ní v domácích podmínkách a bez speciálního náčiní dorty hodné nejedné cukrárny. Kromě receptu bych vám ráda předala i pár tipů na práci s čokoládou.

Na přibližně 1400 g modelovací čokolády budete potřebovat:

  • 1200 g bílé čokolády
  • 250 ml sirupu (kukuřičný, rýžový, agávový…)
  • cukrářskou barvu, pokud chcete barevnou čokoládu

1. Čokoládu nejdříve musíte rozpustit ve vodní lázni. Dejte vařit vodu v kastrólu. Bílou čokoládu rozlámejte na kousky a dejte do větší kovové nebo skleněné mísy. Mísu s čokoládou dejte do kastrólu s vaříci vodou (nebo spíš nad něj), aby se čokoláda rozpouštěla, ale aby se nesmíchala s vodou. Rozpouštění provádějte na malém ohni a čokoládu odstavte ještě než bude kompletně rozpuštěná. Promíchávejte gumovou špachtlí.

2. Při odstavení by v čokoládě měly stále být hrudky, ty se rozpustí i po odstavení čokolády z plotny.

3. Poté zahřejte sirup na přibližně stejnou teplotu jakou má čokoláda. Stačí na to přibližně 20 vteřin na nejvyšší teplotu v mikrovlnné troubě, ale pozor, je to velmi individuální. Můžete si pořídit digitální teploměr, je to skvělá investice nejen do cukrářského tvoření a usnadní vám spoustu práce. Do sirupu vmíchejte barvu. Nezapomeňte, že sirup poté smícháte s čokoládou a barva bude světlejší, sirup tedy musí být tmavší než je vámi zamýšlená výsledná barva čokolády.

4. Obarvený sirup nalijte doprostřed rozpuštěné čokolády a silikonovou stěrkou co nejrychleji promíchejte. Čokoláda začne velmi rychle houstnout, zkuste mít vše smíchané v jednolitou hmotu za méně než 1 minutu. Správně hustá čokoláda se bude při míchání snadno odlepovat od stěn mísy.

5. Čokoládu vylijte na papír na pečení a nechte asi hodinu odpočívat.

6. Poté je čas čokoládu pořádně prohníst. Musíte ji hníst alespoň 5 minut, výsledkem by měla být ještě kompaktnější hmota jednotné barvy. Je možné, že čokoláda v této chvíli pustí trochu tuku, přebytečný tuk vylijte.

7. Prohnětenou čokoládu zabalte do folie a nechte odpočívat alespoň 2 hodiny v lednici, než ji použijete.

A teď už ke slíbeným tipům:

  1. Pokud chcete čokoládu více barev a nechce se vám každou barvu dělat zvlášť, postupujte následovně: v bodě 3 nepřidávejte do sirupu barvu. V bodě 6 čokoládu před hnětením rozdělte na požadované díly a barvu vmíchejte přímo do čokolády. Budete muset hníst o něco více, abyste dosáhli jednotné barvy.
  2. Opravdu vám doporučuji pro válení čokolády používat silikonovou podložku a silikonový váleček, čokoláda bude hladká, bude se méně trhat a nechytne žádný nežádoucí vzorek.
  3. Pokud máte čas, nechte čokoládu v lednici ustát přes noc, bude se vám s ní lépe pracovat.
  4. Pokud je čokoláda na vyválení přecejen příliš tuhá, můžete ji změkčit několikavteřinovým ohřátím v mikrovlnce na nízkou teplotu.
  5. Rozválený plát čokolády lehce přejeďte prsty či dlaní. Čokoláda lehce pustí tuk a její povrch bude hladký a lesklý.
  6. Pokud se vám po rozválení na čokoládě objeví bubliny, udělejte to samé co v tipu 5. Pokud se vám bubliny odrolily, přejeďte těsto zlehka válečkem a nově vzniklé bubliny zkuste rukou uhladit jiným směrem.

Líbí se vám to? Sdílejte!

Mohlo by se vám také líbit...