„Mozkyyyyy!“ – říká vám tato hláška něco? Pokud ano, tak zřejmě víte, jakým filmem jsem se inspirovala při výrobě tohoto halloweenského dortu. Ne že bychom tenhle svátek doma nějak moc slavili, ale přece si nenecháme ujít příležitost k tomu, abychom se převlékli do masek, udělali si nějaký originální dort a trochu si zablbli. A tak vám přináším první halloweenský návod, a sice návod na dort, který vyděsí nejen vaši tchyni. Nejenže vám ukážu, jak udělat dort, který celkem věřně připomíná mozek, nýbrž si ukážeme také, jak ho udělat chuťově co nejlepší, ať se kromě oka potěší i chuťové buňky.

Výroba je překvapivě jednoduchá, nejde o žádnou pokročilou cukrařinu. Zapojte děti, v podstatě každý krok je zábavný a dítka si navíc ještě procvičí jemnou motoriku. Potřebujete jen trochu trpělivosti a pár docela běžných ingrediencí:

  • asi 300g piškotů
  • 500g tvarohu
  • asi 500g červené až černé marmelády (doporučuji ostružinovou), část lze nahradit také hustým sirupem
  • 500g modelovací čokolády – návod najdete zde
  • kulatá mísa, potravinářská fólie

Nejprve pár slov k modelovací čokoládě – pokud chcete, aby byl dort skutečně atraktivní i chuťově, opravdu pracujte s doma vyrobenou modelovací čokoládou a nenahrazujte ji potahovacími hmotami, které chutnají jen po cukru.

Modelovací čokoládu si nejprve nabarvěte. Mozek je zbarvený došeda, ale můžete zvolit také světle růžovou. Na obarvení dortu, závitů, i na efekt krve se mi nejvíce osvědčila domácí ostružinová marmeláda dělaná bez želírovacího cukru a nerozmixovaná (ostružiny rozvařené s cukrem). Obarvenou čokoládu zabalte do potravinářské fólie a nechte ji do druhého dne odpočívat na chladném místě.

Pustíme se do těla dortu. Tvaroh dejte do misky a smíchejte s marmeládou. Je dobré použít marmeládu s kousky ovoce, které po rozkrojení dodají dortu vzhled vnitřnosti.

Kulatou mísu vyložte potravinářskou fólií a na spodek položte vrstvu piškotů. Tu zalijte vrstvou tvarohu.

Takto pokračujte až do naplnění mísy. Poslední může být vrstva tvarohu nebo vrstva piškotů. Dort nechte stejně jako čokoládu přes noc odpočívat na chladném místě.

Poté dort vyklopte a rukama zformujte do oválu (aby více připomínal tvar mozku).

Špejlí naznačte rozdělení mozkových hemisfér.

Z čokolády vyválejte kratší válečky. Toto za vás z radostí udělají vaše děti.

Válečky pokládejte nejprve na jednu hemisféru. Měly by být zatočené podobně jako mozkové závity.

 

Nejprve pokryjte jednu hemisféru, pak až začněte s druhou.

Takto vypadá pokrytý celý dort. Vidíte, že jsou závity hodně kulaté a je mezi nimi ještě poměrně dost mezer.

Závity nejprve prsty postupně přitlačujte na dort, aby zploštěly. Poté položte na dort celé dlaně a lehce do dortu tlačte (rukama k sobě), aby se závity vzájemně přiblížily. Tlačte opravdu jen jemně.

Dort polijte marmeládou či sirupem, tak mu dodáte krvavý nádech.

Doplňte vkusnou dekorací;)

Nechte své malé zombíky jíst rukama!

A když kousek zbyde, šup s ním do krabičky a manžel může jít do práce ve stylu Hannibala Lectera.

 

 

 

Libi se vám to? Slídejte ji!

1 comment on “Halloweenský mozkový dort”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *