Dárky Jiné Šití

DIY Slepá mapa

slepá mapa

Tahle mapa je skvělý způsob, jak vzdělávat děti (i dospělé) v zeměpisu. Je to vlastně slepá mapa, na kterou připínáte vlajky, názvy států a měst, případně i řek, pohoří atd. Můžete zvolit jakoukoliv část světa, jednu zem nebo oblast. Moje děti jsou ještě dost malé, proto se jim lépe učí o věcech, které znají a které jsou jim nejblíže. Proto jsem zvolila mapu Evropy s poměrně málo prvky. Mapy jsou hezké a barevné, to děti baví – ty jsou nejdůležitějším prvkem, který se na mapu připíná suchým zipem. Pak jsem vytvořila ještě názvy zemí, hlavních měst a několika dalších měst (ve kterých máme rodinu nebo která jsme společně navštívili). Více věcí přidám, až si děti dostatečně pohrají s prvky, která zatím máme.

Na prvky jsem ušila pytlíček, který je součástí mapy, no a aby bylo všechno extra praktické, slepá mapa se dá sbalit a zapnout na knoflíky, poutka zároveň umožňují zavěšení mapy.

slepá mapa

Jak už jsem naznačila v úvodu, prvky na mapě zvolte podle věku dětí a jejich schopností (batolatům, která zpravidla ještě neumí číst, budou názvy států a měst nanic). Pokud chcete začít s jednodušší mapou a přidávat do ní prvky, nezapomeňte na dostatečně velký formát.

slepá mapa

Co budete potřebovat

– 1 x 1 m jednovarevného plátna (spíše světlejší barvy) – na něj nakreslíte mapu

– 1 x 1 m jakéhokoliv jiného plátna na vnější stranu

– 1 x 1 m fleecové výplně (nejlépe oboustranně nažehlovací)

– 4 m lemovky

– 2 knoflíky

– 20 cm kulaté gumy

– fixy na textil

– vytištěné mapy, názvy států, měst atd.

– lepicí suchý zip (například kolečka)

– lepicí páska

– vytištěná mapa

– obdélník plátna cca 20 x 40 cm

– cca 50 cm tenké stužky

– šicí stroj

– nitě a jehly také pro ruční šití

– nůžky

Slepá mapa – jak na to

Vlajky, hlavní města a další prvky

slepá mapa

slepá mapa

Vlajky evropských států jsem si vytiskla ve velikosti cca 2 x 1 cm. Dále jsem vytiskla názvy států (hůlkovým písmem), hlavních měst a některých dalších měst. Obě strany papíru jsem polepila lepicí páskou (tím se papír jakoby zalaminuje) a nakonec jsem vše vystřihla.

Kroužky suchého zipu (tu jemnější část) jsem přestřihla napůl a nalepila na zadní stranu vlajek. Vlajky budou nalepovací, zatímco státy a města se budou dát pouze přikládat.

Pytlíček

Obdélník přeložte napůl, otevřené boční strany sešijte a na jedné straně nahoře nechte asi 1 cm nesešitý. Obraťte pytlík lícem ven.

Horní okraje přeložte cca 2 cm dovnitř a sešijte cca 1 cm od okraje, tím vytvoříte tunýlek. Protože jste nechali 1 cm na jedné straně nesešitý, máte otvor, kterým provlečete stužku.

Pomocí spínacího špendlíku protáhněte stužku.

Zatáhněte za oba konce stužky, tím se pytlík uzavře. Odložte na později.

Nakreslete mapu

Plátno pořádně přežehlete a položte na něj vytištěnou mapu oblasti, kterou chcete nakreslit. Jak vidíte, já jsem vytiskla jen kontinentální Evropu, ostrovy jsem dokreslila později. Mapu jsem nevystřihla se všemi detaily, protože mi přišlo snazší si tužkou načrtnout obrys a pak fixou pečlivě nakreslit detaily.

Pro nakreslení hranic mezi státy jsem z mapy postupně odstřihovala jeden stát za druhým a po každém státě jsem mapu přiložila na plátno a obkreslila obrys hranic.

Do každého státu jsem nalepila jedno celé kolečko suchého zipu (nezapomeňte, že to musí být opačná strana zipu, než jakou jste nalepili na vlajky!).

Na místě hlavních měst jsem udělala větší zelenou tečku a na místě dalších měst menší růžovou tečku.

Poslední kroky

Plátno s mapou položte kresbou dolů, na něj položte nažehlovací flís a úplně nahoru vnější plátno lícem nahoru. Vše řádně přežehlete a flís by měl držet všechny 3 vrstvy pohromadě.

Nůžkami případně zarovnejte okraje.

Okraje olemujte lemovkou.

Kulatou gumu přestřihněte napůl, každou půlku přeložte napůl a konce přišijte jen kousek za lemovku na horním okraji mapy (přišívejte na vnější stranu). Přišijte je spíše blíž k rohům. Pokud budou blíž ke středu, budou rohy mapy při zavěšení trochu padat dopředu. Pokud je to potřeba (vaše mapa je větší), přišijte ještě třetí poutko do středu horního okraje.

slepá mapa

Mapu zespodu srolujte a naměřte, kam až poutko dosáhne. Mírně ho natáhněte a zaznačte, kde bude knoflík. Měl by být umístěný tak, aby byla guma mírně napnutá a slepá mapa držela hezky zavřená.

slepá mapa

Vytáhněte pytlík, který jste předtím odložili. Mapu otevřete a konce stužky pytlíku přišijte do jednoho z horních rohů mapy. Já jsem konce stužky trochu založila do lemovky.

slepá mapa

slepá mapa

Mapu můžete srolovat s pytlíkem uvnitř nebo venku. Když mapu pověsíte, měl by pytlík viset na boku a mapu nezakrývat.

Ať vás učení baví! A mrkněte taky na další tvořivé nápady na dárky!

Mohlo by se vám také líbit...