Kostýmy Návody Šití

Dračí kostým – teplákovka

Pokud máte doma malého draka nebo dračici, kteří nutně potřebují dračí kostým na nadcházející karneval, rozhodně se podívejte na můj návod. Tohle totiž není jen kostým, nýbrž také teplákovka, kterou může dráče nosit vesele dál.

dračé kostým

Synek je v takovém tom rozkošném období, kdy miluje vše slizské bez nožiček, k Vánocům chtěl hada (nejlépe živého) a v karnevalové módě měl také hned jasno – drak. Přemýšlela jsem, jak to zařídit, abych neušila kostým, který si oblékne jednou nebo dvakrát. Rozhodla jsem se pro dračí teplákovku.

dračí kostým

Úplně náhodou jsem totiž sehnala naprosto perfektní teplákovinu s potiskem hadí kůže, ze které jsem ušila tepláky a mikinu se špičatou kapucí, kterou jsem ozdobila červenými ostny. Tady vám ukážu, jak na dračí „zlepšováky“.

Návody na další kostýmy najdete v kategorii Kostýmy.

Co budete potřebovat

  • vhodnou teplákovinu v zelené barvě nebo s potiskem hadí/dračí kůže
  • červený náplet
  • střih na tepláky a mikinu se špičatou kapucí (nebo s obyčejnou kapucí, kterou si předěláte do špičata)
  • nůžky
  • tužka
  • pravítko
  • kousek papíru
  • červený filc
  • kousíček černého filcu
  • kousíček bílého filcu

dračí kostým

Dračí kostým – návod

dračí kostým

Na kapuci jsem střihla přesně podle střihu.

dračí kostým

Přesně v polovině jsem ji rozstřihla až zhruba 4 cm před přední stranou. Pak jsem si změřila rozstřiženou část.

Tuto míru jsem vydělila 4 a na papír si narýsovala rovnoramenný trojúhelník a základně o 1 cm delší než je výsledné číslo. Potom jsem na přeloženou látku tento trojúhelník přiložila jedním ramenem a vystřihla, potom jsem tento trojúhelník přeložila. Na fotce vidíte vlevo rozložený trojúhelník, vpravo přeložený. Takové trojúhelníky jsem si nachystala čtyři.

Otevřené rameno každého trojúhelníků jsem prošila rovným stehem půl centimetru od okraje. Základna trojúhelníku zůstane otevřená. Pak jsem trojúhelníky obrátila lícem ven.

dračí kostým

Trojúhelníky jsem přišpendlila na okraj jedné z polovin rozstřižené kapuce.

Druhou polovinu jsem přiložila lícem na trojúhelníky a opět sešpendlila.

A prošila rovnostehem.

dračí kostým

Takto pak vypadala kapuce po rozevření.

dračí kostým

Kapuci jsem sešila standardním postupem…

dračí kostým

…a přišila na mikinu.

dračí kostým

Mikinu i tepláky jsem udělala do nápletů, pro které jsem vybrala červenou barvu. Teď už můžete teplákovku použít jako dračí kostým, pokud ho nechce nijak dál vyšperkovat. Pokud chcete přidat ještě oči, zuby a jazyk, pokračujte ve čtení.

Oči

Z papíru si vystřihněte tři šablony. Vrchní je víčko, spodní oko a ta nejmenší je panenka. Velikost naměřte podle velikosti kapuce, oči budou po stranách ostnů na vrchu kapuce. Víčko by mělo být o trochu větší než oko a u víčka přidejte na oblých stranách půl centumetru na šev.

Víčko vystřihněte rovnou stranou na přehybu látky, oči z červeného filcu a panenky z černého. Panenky nalepte nebo našijte do středu očí.

Víčka přeložte lícem dovnitř a sešijte po okrajích. Nechte asi 2 cm nesešité a tímto otvorem potom obraťte víčka lícem ven.

Po okrajích prošijte víčka rovnostehem s nízkým přítlakem patky.

Oči přišijte na horní straně kapuce po stranách ostnů, měřte, aby byly oči ve stejné vzdálenosti.

Víčko přišpendlete těsně nad oko.

Rovný okraj přišijte rovnostehem.

dračí kostým

To samé udělejte s okem na druhé straně.

Zuby a jazyk

dračí kostým

Z bílého filcu vystřihněte dva špičaté zuby a z červeného filcu jazyk. Jazyk přišijte do středu kapuce zespodu a zuby po jeho stranách. Zuby a jazyk se dají všít také do kapuce mezi kapuci a podsádku. Já jsem je chtěla přišít až nakonec pro případ, že by na kapuci synovi vadily, abych je pak mohla jednoduše odpárat.

dračí kostým

Kostým máte hotový!

 

 

Mohlo by se vám také líbit...