Dorty a zákusky Recepty

Tučňákový dort

Jestli sledujete Tvořivou mámu už nějaký ten pátek, asi víte, že dělávám dětem vlastní narozeninové dorty. Hlavně starší dcera je v tomto ohledu náročná, no a letos si už čtvrt roku před narozeninami vymyslela “tučňákový dort”. A na mně bylo vykoumat, jak takový dort udělat v domácích podmínkách.

Nakonec to nebylo složité a dokonce jsem použila náš obvyklý smetanový dort s ovocem – protože nechceme dorty jen hezké, ale i skutečně dobré.

Jako sníh mi skvěle posloužil strouhaný kokos a tučňáci jsou z fondánu, který jsem nabarvila gelovými barvami, což nebyla ideální volba. Po barvách byl totiž fondán lepkavý a musela jsem ho mezi prací dávat do ledničky. Příště bych určitě použila již nabarvený fondán, nebo – ještě lépe – barvenou modelovací čokoládu.

Jeden z našich tučňáků se koupal v jezírku, to jsem udělala z želatiny.

Co budete potřebovat:

Postup

Dort

V míse smíchejte kysanou smetanu, jogurt a oslaďte podle chuti. Na dno velké formy položte vrstvu piškotů a pokryjte smetanovou směsí.

Opět položte vrstvu piškotů a zalijte smetanovou směsí.

Místo další vrstvy piškotů dejte vrstvu ovoce a opět zalijte smetanou.

Dál pokračujte s vrstvami piškotů a smetany.

Poslední vrstva musí být smetanová směs.

Stejným způsobem udělejte i menší dortík ve formě o průměru asi 10 cm, jen vynechte ovoce. Oba dorty nechte uležet alespoň 8 hodin v chladu. Poté vyjměte malý dort a položte jej na okraj velkého dortu.

Vedle malého dortíku vydloubejte lžící otvor na jezírko.

Vše, co jste takhle vydloubali, položte mezi malý dort a vydloubaný otvor.

Špachtlí uhlaďte, aby vám vznikla skluzavka z malého dortíku do jezírka.

Celý výtvor pořádně pokryjte strouhaným kokosem.

Připravte část želatiny na nalijte ji na dno jezírka. Nechte zatuhnout.

Tučňáci

Z černého fondánu udělejte válečky, postavte je na stůl a zploštěte tím jeden jejich konec. Palcem a ukazováčkem vytvarujte tučňákům ocásek.

Otočte tučňáka ocáskem od vás a z bílého fondánu vytvarujte větší placku, kterou “připlácněte” tučňákovi na bříško. Pak vytvarujte dvě malinké placičky, které budou oči. Nakonec vytvarujte dvě miniaturní kuličky z černého fondánu, které budou panenky.

Dál z černého fondánu vytvarujte dvě podlouhlá křidýlka a připevněte je tučňákovi po stranách. Horní okraje křidýlek uhlaďte prsty, aby křídla lépe přilnula k tělíčku. Křidýlka můžete vytvarovat u těla nebo i jakoby v pohybu.

Nakonec z oranžového fondánu vytvarujte nožičky (stačí podlouhlé placičky) a zobáček. Na zavřený zobáček stačí jehlan, pokud chcete otevřený zobáček, od vrcholu jehlan do půlky překrojte nožem.

Tučňáci na dort!

Jednoho tučňáka postavte na želatinu v jezírku a připravte zbytek modré želatiny. Počkejte, až co nejvíce vychladne – musí však být stále tekutá – a tučňáka zalijte až po okraj jezírka. Pokud tučňáka zalijete horkou želatinou, rozteče se.

Jednoho tučňáka můžete položit na skluzavku – samozřejmě toho se správným výrazem, jakože pořádně frčí!

Další tučňáci si můžou pohrávat všude možně, je to jen na vás.

Dort podávejte vychlazený!

Ještě vám tu nechám pár fotek:

 

Líbí se vám to? Sdílejte!

Mohlo by se vám také líbit...