Čokoláda Dorty a zákusky Recepty

Sopečný dort

Máte doma malého milovníka čokolády, dinosaurů a svíček (které je potřeba na narozeniny znovu zapálit a sfouknout aspoň dvacetkrát)? Sopečný dort bude to pravé ořechové!

sopečný dort

Hned na začátek přiznám, že tenhle dort není můj nápad. Před několika desítkami let ho moje maminka připravila bráchovi. Pamatuju si, jak jsme s otevřenou pusou zírali na plamínek vycházející ze sopky a jak byl brácha nadšený z dinosaurů (možná si je pamatujete, bylo jich spoustu druhů, ale všude po ČR jedna a ta samá série, takže jsme všichni měli stejné). A já jsem se rozhodla stejný dort vytvořit synkovi.

Jak možná víte, ráda se věnuji vymýšlení složitějších dortů, kterých najdete v kategorii Dorty a zákusky už celkem dost. Ale tentokrát to vůbec tak složité nebude, dokonce bych řekla, že tohle je dort pro začátečníky. Mimochodem, i vloni jsem synovi připravila naprosto snadný Dort s bagrem.

sopečný dort
(Tento článek může obsahovat affiliate odkazy.)

Tenhle dort je určený milovníkům čokolády, je to totiž v podstatě Sachr dort, jen s červenou marmeládou. Pokud máte rádi jiný druh dortů, můžete zvolit jiný dort, ale vždycky by mělo jít o dort s pevným a ne moc nadýchaným piškotem.

Co budete potřebovat

sopečný dortNa 3 Sachr dorty:

Na polevu:

  • 300 g hořké čokolády
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 300 g červené marmelády (rybízová, jahodová, malinová…)

Další:

Sopečný dort – návod a recept

Upečte

Vejce rozdělte na bílky a žloutky, z bílků ušlehejte sníh a dejte do lednice. Čokoládu na dort rozpusťte ve vodní lázni a po odstavení metlou ušlehejte se žloutkem, rozpuštěným máslem, solí  a cukrem. Vmíchejte kypřicí prášek, vanilku a také mouku. Nakonec opatrně vmíchejte sníh. Troubu předehřejte na 160°C. Těsto rovnoměrně rozlijte do forem (nebo po třetinách lijte do jedné formy a po upečení jednoho dortu upečte další). Pečte 60-70 minut.

Dort ihned po upečení vyjměte z formy nejlépe na mřížku a nechte úplně vychladnout. P

Vytvarujte sopečný dort

Pokud se při pečení vršek dortů trochu zvedl, seřízněte ho, aby byl dort plochý. To nemusíte dělat u dortu, který bue úplně nahoře. Na spodní dort naneste vrstvu marmelády.

Na marmeládu položte druhý dort, na něj opět naneste marmeládu a položte třetí dort. otom nechte dorty odstát alespoň 2 hodiny v ledničce. Marmeláda se vsákne, dorty lehce ztuhnou a budou se lépe tvarovat nožem.

Potom už můžete tvarovat sopku. Začněte tím, že strany dortu zešikma seříznete nožem-pilkou.

Trouchu sopku zakulaťte a odříznuté kousky naskládejte okolo základny.

Ve vršku sopky lžící vydlabejte otvor. Měl by být tak velký, aby se do něj vešla svíčka a když se na dort podíváte z boku, bude vidět jen její plamen.

Poleva a zdobení

sopečný dort

Zbytek marmelády rozmíchejte s trochou horké vody, aby měla konzistenci hustého sirupu. Celý dort jí potřete.

sopečný dort

Čokoládu roztavte ve vodní lázni a přimíchejte kokosový tuk. Od vrchu začněte sopku polévat.

sopečný dort

Dort nemusí být dokonale politý, trochu marmelády může klidně být vidět. Pokud máte ještě trochu marmelády, můžete ji nalít na čokoládu, pokud chcete, aby bylo vidět marmelády víc. Vše nechte zatuhnout v ledničce.

sopečný dort

Do sopky dejte svíčky a zvenku zatlačte do dortu dinosaury.

sopečný dort

Pak už zbývá sopečný dort jen zapálit a kochat se efektem. A pokud máte chuť na další dort nebo jiné sladkosti, nakoukněte do kategorie Dorty a zákusky.

 

Mohlo by se vám také líbit...