Módní doplňky Šití

Nákupní taška DIY

Nákupní taška je skvělý projekt pro začátečníky, kteří se chtějí pustit do něčeho lehce ambicióznějšího. Takhle taška je navíc tvarovaná pomocí záševků a vyztužená, takže to není klasický začátečnický projekt, ale i tak si stojím za tím, že ho zvládne i začátečník.

nákupní taška

První ušitá kabelka nebo taška je zlomový moment. Najednou se Vám otevře úplně nový svět neobyřejných možností a Vy si představíte tu skříň plnou kabelek, které si teď zvládnete ušít:D Tohle je sice nákupní taška bez zapínání, ale naučíte se na ní úplné základy. Navíc je tvarovaná pomocí záševků, takže není jen klasicky úzká jako obyčejná plátěná taška. Také je vyztužená nažehlovacím flísem, ani toho se ale začátečník bát nemusí.

nákupní taška

Taška samozřejmě nemusí být jen na nákup, skvěle se hodí například na věci do tělocvičny nebo na piknik.

A ještě se musím k něčemu přiznat. Tuhle nákupku jsem neušila já, ušila ji moje dcera. Sice podle mých instrukcí a pod dohledem, ale skoro celé to zvládla sama. Jsem na ni samozřejmě ohromně pyšná, protože zvládla něco, co jsem se já učila až jako dospělá. A už si plánuje, co dalšího ušije, takže to vypadá, že se brzy nedostanu ke svému šicímu stroji.

A teď už pojďme na věc.

Co budete potřebovat:

  • dva pásy plátna o rozměrech 84 x 62 cm (jeden na vnější stranu kabelky a jeden na podšívku)
  • dva proužky plátna o rozměrech 64 x 9 cm (na uši tašky)
  • pás nažehlovacího flísu o rozměrech 83 x 61 cm
  • nit
  • špendlíky
  • šicí stroj
  • pravítko
  • tužku

Nákupní taška – návod

Ušijte uši

Nejprve si ušijeme uši kabelky, a to z látky složené na čtvrtiny. Pruhy látky na uši přeložíme podélně napůl, rozevřemě. K vzniklé středové čáře přeložíme okraje látky, přežehlíme. Pak přeložíme vše ještě jednou podélně napůl, přežehlíme a složené pruhy prošijeme po obou dlouhých krajích.

Nafocený návod na ušití ucha kabelky najdete tady.

Tělo kabelky – nažehlení flísu

nákupní taška

Na tělo kabelky máme dva obdélníky látky, jeden je na vnitřní stranu – podšívku a jeden na vnější stranu.

nákupní taška

Flís nažehlíme na rub obdélníku, ze kterého bude podšívka. Buď máte už ustřižený obdélník flísu, která nažehlíte na rub tak, aby bylo po všech stranách flísu 0,5 cm nepodžehlené látky (proto je flísový obdélník o 1 cm kratší a užší).

Nebo si to můžete trochu zjednodušit jako já a vzít daleko větší kus flísu, nažehlit na něj látku a tu pak vystřihnout. Tady si ale budete muset dávat pozor na to, abyste nenažehlili flís až do kraje (i když ono to zase tolik nevadí, jen pak budete sešívat tlustší vrstvu).

Sešití a záševky

nákupní taška

Oba dva obdélníky přeložte po dlouhé straně napůl lícem k sobě (tedy rubem ven) a sešijte dlouhé strany.

V případě obdélníku podšívky nechte na jedné straně nesešitých asi 10 cm.

nákupní taška

Na obou částech – vnější i té vnitřní s flísem – udělejte záševky. Jak na to se dozvíte v mém návodu Jak udělat záševky na kabelce. U této tašky jsme odměřily od každého rohu 5 cm, to je tak akorát, aby měla taška hezký tvar.

Jak našít uši

Podšívkovou část položíme lícem ven a na obou stranách si od obou okrajů naměříme umístění. V tomhle případě máme 7 cm od každého okraje, ale vy si samozřejěm můžete zvolit jinou vzdálenost, jen dejte pozor na to, aby to bylo od každého kraje stejně a také aby uší na obou stranách kabelky lícovaly. Nezapomeňte je přišpendlit. Uši přišijte asi 0,5 cm od horního okraje.

Teď máme tedy podšívku a na ní našité uši, které směřují dolů.

Sešití obou částí a dokončení

Podšívku obrátíme rubem (flísem) ven a vnější část obrátíme lícem ven. Vnější část kabelky vložíme do podšívkové a vše perfektně zarovnáme – záševky i okraje. Vidíte, že my máme záševky přišpendlené dříve než cokoliv jiného, pak si ale přišpendlíme také okraj kabelky.

Okraje prošijeme asi 1 cm od kraje. Při šití dbáme na to, aby uši kabelky stále směřovaly dolů, abychom se při prošívání omylem neprošili.

Červená přerušovaná linka na fotce ukazuje, kde je podšívka nesešitá. To se nám bude hodit v dalším kroku.

Jakmile jsou okraje sešité, je čas kabelku obrátit lícem ven, a právě k tomu se nám bude hodit onen otvor. Kabelku jím opatrně protáhněte.

Takhle nějak by to mělo vypadat. Odvor v podšívce si teď sešijeme buď na stroji nebo skrytým stehem, který já preferuji, protože je výsledek hezčí. Návod na skrytý steh najdete tady.

Teď napěchujeme podšívkovou část do té vnitřní. Okraje kabelky urovnáne rukou a přežehlíme. Ještě je potřeba je prošít, aby se nerolovaly a podšívka nevykukovala na okrajích ven.

nákupní taška

Vrch tedy prošijeme asi 0,5 cm od okraje. Pokud chcete, aby byla i spodní část podšívky pevně spojená s vnější částí, ručně obě části několika stehy sešijte v záševkách.

nákupní taška nákupní taška

V případě potřeby kabelku ještě přežehlete a můžete vesele používat.

A co si takhle zkusit nějakou složitejší kabelku? Mrkněte na moje kabelkové návody.

 

Líbí se vám to? Sdílejte!

Mohlo by se vám také líbit...