Dárky Šití

Superteplé ponožky na jakoukoliv nohu

Tento návod je především pro vás, dámy, které máte stejný problém jako já – věčně studené nohy! S těmihle superteplými, měkkoučkými a pohodlnými ponožkami je to minulostí. Navíc vám ukážu, jak si vytvořit střih na jakoukoliv velikost.

Tyhle ponožky jsou ideální na zimní ráda, především na horách, u krbu, s horkým kakaem….prostě skvělý doplněk pro autentické hygge😉

Pokud máte doma nějaký starý svetr nebo deku, můžete navíc tenhle projekt pojmout jako upcycling a místo nového materiálu použít například svetr na vnější vrstvu ponožek a deku na teplou podšívku.

Jak možná tušíte, nebudu v tomto návodu pracovat s konkrétními velikostmi. Ukážu vám, jak jsem postupovala při konstrukci střihu na svou nohu a uvedu orientační množství materiálu. V některých krocích navíc uvedu možné změny a odchylky od svého postupu.

Chtěla jsem vám ukázat co nejvíce konstrukce střihu přímo na noze, ale vzhledem k tomu, že mě můj obří těhotenský buben už nenechá se skoro ani předklonit, jsem si musela pomoct malováním a snad i slovní popis pomůže.

Co tedy budete potřebovat:

 • vnější látku (může a nemusí být teplá – svetrovina, deka, pletenina – tu jsem použila já) – alespoň 1 x 1 m
 • látku na podšívku (něco teplého – deka, minky, falešná kožešina, plyš – použila jsem já) – alespoň 1 x 1 m
 • látku na bambule (doporučuji stejnou jako podšívka) – cca 25 x 25 cm
 • výplň bambulí (vata, kousky látek, náplň do polštářů…)
 • 16 průchodek
 • šňůrka na zavazování – cca 1,5 m
 • nitě, které se barevně hodí k látkám
 • šicí stroj, popř. i overlock
 • nůžky
 • špendlíky
 • jehla pro ruční šití
 • tužka a papír, příp. i lepicí páska
 • krejčovský metr, pravítko
 • nářadí na vsazení průchodek – já používám ruční děrovačku, kladivo a sadu na průchodky, kterou koupíte společně s průchodkami v galanterii:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JAK VYTVOŘIT STŘIH

K vytvoření střihu budete potřebovat tužku, papír, křejčovský metr a popřípadě i pravítko a lepicí pásku. Ukážu vám, jak vytvořit střih na jednu ponožku. Můžete buď udělat střih, který padne stejně levé i pravé noze, nebo ho na každou nohu lehce upravíte. V tom případě nezapomeňte, že budete muset udělat dva střihy.

Než začnete, podívejte se na obrázky výše, abyste měli představu o tom, kolik částí a jaké bude střih mít. Na prvním obrázku vidíte ponožku z bohu, na druhém obrázku zepředu (tečky označují průchodky, k těm se dostaneme později). Na jednu ponožku budete potřebovat:

 • 2 přední díly
 • 1 zadní díl
 • 1 nártový díl
 • 1 podrážkový díl (na obrázcích není vidět)

Začněte podřážkovým dílem. Stoupněte si na papír a chodidlo obkreslete. Na všach stranách s rezervou 2 cm, šablona tedy bude celkem o 4 cm delší a širší než vaše chodidlo. Obrys buď upravte tak, aby byl univerzální pro obě chodidla nebo obkreslete zvlášť pravé a levé chodidlo. Na obrázku výše vidíte šablonu na levou nohu. Podrážkový díl vystřihněte.

Pokračujte s nártovým dílem. Opět si stoupněte na papír a podle chodidla obkreslete nártový díl stejného tvaru jako vidíte na dvou fotkách výš. Jak vidíte na první fotce, vrchol většího oblouku by měl být zhruba nad vaším ukazováčkem a vrchol malého oblouku (zelená tečka) zhruba v místě, kde nárt přechází v kotník nebo trochu výše. I tento díl udělejte vepředu o 2 cm delší, než je vaše chodidlo. Můj vystřižený díle je výsledkem několika porovnávání, překreslování a opětovného stříhání. Když si díl načrtnete poprvé, vystřihněte jej a přiložte k podrážkovému dílu – podrážku necháte ležet a nártový díl k ní přiložíte nastojato a na podrážce zaznamenáte, kde nártový díl končí. Nebo můžete oba díly slepit lepicí páskou (později je zase rozstřihnete, abyste šablony mohli použít na stříhání látky). Pokud nebudete slepovat, nýbrž jen přikládat a zaznačovat, bude to vypadat nějak takto:

Podrážka s označením konců nártového dílu

Teď budete pokračovat s vystřižením předního dílu (první obrázek) a zadního dílu (druhý obrázek). Pro nakreslení předního dílu naměřte výšku vrcholu malého oblouku (zelená tečka na jedné z předchozích fotek) až do požadované výše vaší ponožky – já jsem si zvolila výšku těsně pod kolenem. Pokud chcete okraj ponožky ohrnutý tak, jako to mám já, připočtěte ještě 4 cm. A co do šířky předního dílu, tak ta by měla být od vrcholu malého oblouku (zelená tečka) až po okraj šablony, na který na následující fotce ukazují modré šipky:

Z nákresu výče vidíte, že spodní okraj šablony nebude rovný, bude do oblouku. Ačkoliv na jednu ponožku potřebujete 2 přední díly, stačí vám nakreslit a vystřihnout jeden, na látku ho pak přiložíte zrcadlově a získáte tak druhý díl.

A teď jak nakreslit zadní díl. S výškou je to jednoduché, použijte výšku předního dílu (jeho delší stranu) a k němu připočtěte délku okrajů nártové šablony (na fotce označeno fialově). Šířka bude od spodního okraje nártové šablony (oranžová šipka nebo na podrážce zaznačený okraj) do středu paty. Tím si vlastně nakreslíte jen polovinu zadní šablony, ale to úplně stačí, protože ji pak budete stříhat na přeloženou látku a vystřižená látka bude mít dvojnásobnou šířku.

Nyní máte vystřižené všechny části střihu a opravud vám doporučuji je slepit a porovnat, zda na sebe všechno pěkně navazuje.

 

STŘÍHÁNÍ

Stříhání vnější látky

Na jednu ponožku vystihněte:

 • 1 podrážkový díl podle šablony
 • 1 nártový díl podle šablony + k okrajům (fialové čáry) i do oblouků přidejte 1 cm
 • 2 přední díly zrcadlově podle šablony + do šířky a na spodním okraji přidejte 1 cm na obou stranách
 • 1 zadní díl na přeloženou látky podle šablony + 1 cm do šířky

Stříhání podšívky

Na jednu ponožku vystřihněte stejné díly jako z vnější látky.

 

ŠITÍ VNĚJŠÍ LÁTKY

Sešívejte 1 cm od okrajů (to je švový přídavek pro vnější část) a sešívejte buď nejprve na overlocku a pak rovnostehem, nebo jen na obyčejném šicím stroji cikcakem a poté rovnostehem.

Než jsem začala sešívat, všechny přední díly jsem vyzdobila Amišskou výšovkou. Návod na ni najdete tady.

Oba přední díly ponožky přiložte lícem k sobě a na spodní straně (tam, kde je okraj do oblouku) sešijte asi 5 cm.

Takto to bude vypadat po rozložení.

Na líc předního dílu přiložte opět lícem nártový díl (viz fotka). Sešpendlete okraje a opět sešijte.

Na tento sešitý kus přiložte lícem zadní díl a sešijte.

Teď už chybí přišít jen podrážku.

Podrážku klidně několikrát přešpendlete, hlavně aby na sebe všechno pěkně sedlo.

Přišijte.

Když vše obrátíte lícem vzhůru, uvidíte, že se vám ponožka už pěkně rýsuje.

 

ŠITÍ PODŠÍVKY

Sešívejte 1,5 cm od okrajů (to je švový přídavek pro podšívku) a sešívejte buď nejprve na overlocku a pak rovnostehem, nebo jen na obyčejném šicím stroji cikcakem a poté rovnostehem. Ke špendlení doporučuji použít dlouhé špendlíky.

Postupujte úplně stejně jako při sešívání vnější látky.

 

SEŠITÍ OBOU ČÁSTÍ

Sešívejte cikcakem a zajistěte rovnostehem, opět cca 1 cm ok okrajů.

Obě látky přiložte lícem k sobě, sešpendlete a sešijte pouze horní okraj ponožky.

Takto to teď bude vypadat.

Vsuňte podšívku do vnější látky. Pokud jste postupovali správně, budou teď obě látky rubem k sobě.

Důkladně zarovnejte obě látky ve špici a na patě a sešpendlete je.

Teď budete sešívat dlouhé okraje obou látek. Můžete zvolit jeden ze tří způsobů:

 1. (viz první fotka) Vnější látka přesahuje, stačí ji tedy přehnout dovnitř přes podšívku a sešít (samozřejmě zahněte trochu okraje). Toto doporučuji jen v případě, že nechcete ponožky na horním okraji později ohrnout.
 2. (viz druhá fotka) Obě látky přehněte k sobě směrem dovnitř a sešijte skrytým stehem. Návod na něj najdete tady.
 3. (viz druhá fotka) Obě látky přehněte k sobě směrem dovnitř a prošijte rovnostehem.

Já jsem zvolila třetí způsob. Teď tedy máte ve všech místech obě látky sešité.

Horní okraj ponožky můžete také prošít, ale smysl to má pouze pokud nechcete ponožku ohrnovat. Pokud ohrnovat budete, můžete nechat nesešité.

Postupně odstraňte špendlík ze špice a paty a ve švu ručně sešijte vnější látku a podšívku. Stačí pár centimetrů a děláte to proto, aby byly obě látky i při nošení pěkně zarovnané.

Pokud chcete ohrnuté okraje, ohrňte okraj, kolik chcete (já zhruba 6 cm) a kousek okraje ještě podhrňte.

Ohrnutý okraj přišívejte miniaturními stehy, které se v „chlupech“ schovají. Já jsem přišila na okrajích a pak zhruba každých 6 cm jen několika stehy, nit jsem ustřihla a zase dělala další stehy až o těch 6 cm dál, nemám tedy celý okraj souvisle prošitý.

 

PRŮCHODKY

Před nasazením průchodek si označte, kde budou.

Do označených míst udělejte dírky a nasaďte průchodky.

Ponožku máte hotovou, zbývá jen provléct šňůrku a případně ji ozdobit bambulemi.

 

BAMBULE

Šňůrku provlečte průchodkami.

Já jsem nasadila bambulky na konce šňůrek, potřebovala jsem tedy 4. Pokud chcete postupovat úplně stejně jako já: Na každou bambuli vystřihněte kolečko o průměru 10 cm.

Půl centimetru od okraje prošijte látku předním stehem.

Zatáhněte za nit a až se bambule začne uzavírat, naplňte ji. Já jsem použila odstřižky plyše.

Balbuli co nejvíc uzavřete a párkrát prošijte okraje skrz naskrz, aby zůstala uzavřená.

Ještě předtím, než se uzavře i střed bambule, do něj vsuňte konec šňůrky. Pak pokračujte v prošívání okraje skrz naskrz, ale teď už veďte jehlu pokaždé i šňůrko, aby se také prošila. Jakmile budou okraje zcela uzavřené, zapošijte a nic ustřihněte.

No a tím máte hotovo. Byla to docela makačka (hlavně asi sestavování střihu), ale věřím, že výsledek vám to naprosto vynahradí.

 

Mohlo by se vám také líbit...