Šití

Skrytý steh

Na skrytý steh jsem se už odkazovala a ještě odkazovat budu, takže jsem připravila jednoduchý návod, kde se dozvíte, jak na něj.

Skrytý steh se používá, když potřebujete zašít otvor tak, aby nebyla vidět nit. Typicky tehdy, když něco sešíváte z rubu a necháváte malý otvor na otočení lícem vzhůru. Po otočení potřebujete tento otvor zašít tak, aby i toto sešití vypadalo, jako byste sešívali z rubu – steh nesí být vidět.

Skrytý steh šijte nití, která se barevně shoduje s barvou látky, já jsem použila kontrastní barvu, aby byl steh na fotkách lépe vidět.

Skrytý steh – jak na to

Látka, kterou sešíváte, by měla mít přeložené a přežehlené okraje. Dva kusy látky jsou položené rubem k sobě. To je právě ten případ, kdy nejprve dvě vrstvy látky sešijete z rubu, látku obrátíte otvorem, který je pak potřeba sešít.

Na začátku sešívaného otvoru nejprve prošijete nit skladem zevnitř směrem ven. Sešívejte opravdu ve skladu, pokud budete sešívat více na lícové straně, skrytý steh nebude fungovat.

 

Potom jehlu vpíchnete do druhé látky přesně naproti místu, kde vyšla z první látky. Jehlu vedete ven opět druhou látkou asi o půl centimetru dál.

Jehlu vpíchnete do první látky opět přesně naproti vpichu, kterým jste jehlu vytáhli z druhé látky. A opět jehlu vyvedete ven stejnou látkou asi o půl centimetru dále.

Takto pokračujete dál…

…až sešijete celý otvor. Dávejte pozor na to, aby byla délka stehu pravidelná a abyste jehlu vedli látkou v jedné linii. Pokud povedete jehlu jednou více dovnitř a jednou více ven, bude látka po sešití pokroucená.

Článek v angličtině najdete zde.

Mohlo by se vám také líbit...