Dárky Šití

Quiet Book – desky

V předchozím článku jsem vám představila Mínin Quiet Book. Tentokrát tu pro vás mám návod na desky k takovéto látkové knize, protože když už si dáte práci s výrobou knížky, proč jí nedat pořádnou obálku, která nejen hezky vypadá, ale knihu navíc i ochrání?

Co budete potřebovat:

Z bavlněného plátna:

  • 2 obdélníky: ŠÍŘKA: 2x šířka stránky + 10 cm (hřbet) + 1 cm; VÝŠKA: výška stránky + 1 cm – Pokud je vaše kniha stejně velká jako ta moje, budou tyto obdélníky o rozměrech: 71 x 31 cm

Z výztuhy (např. Ronofix):

  • 2 čtverce či obdélníky: ŠÍŘKA: šířka stránky; VÝŠKA: výška stránky – V mém případě tedy: 30 x 30 cm
  • 2 obdélníky (hřbet): ŠÍŘKA: 9 cm; VÝŠKA: výška stránky – V mém případě tedy: 9 x 30 cm

Další:

  • 2 knihařské kroužky o průměru 5 cm
  • nit na obšití dírek nebo 4 průchodky
  • lemovku o šířce 1,5 cm na obvod celých desek plus pár centimetrů navíc, já jsem měla 210 cm
  • 2 proužky stejné lemovky v délce 50 cm

Vezměte jeden obdélník plátna – vnitřní strana desek – a jeden obdélník z výztuhy na hřbet. Na plátně vyměřte přesně uprostřed pás o šířce 10 cm (na fotce vyznačeno černými čárami a výztuhu do této vyměřené části nažehlete tak, aby po obou stranách výztuhy bylo mezi výztuhou a vyznačenou částí 0,5 cm. Poté vyměřte dírky na kroužky. Dírky by měly být ve stejné výšce stránky jako dírky na průchodky u vašich stránek – podívejte se na vyměření průchodek na stránce tady). Nejprve si označte polovinu výztuhy (červená čára) a od ní odměřte ve výšce průchodek (v mém případě 10 cm) 1 cm na každou stranu (zelené tečky).

 

V těchto místech udělejte dírky a do nich vsaďte průchodky (1. fotka) nebo je obšijte (obrázek 2 a 3). Já jsem nakonec zvolila obšití.

Do hotových dírek nasuňte kroužky tak, aby otevírání bylo na straně lícu.

Pokud chcete mít na vnitřní straně desek kapsu, teď je čas ji našít (já jsem na ni zapomněla a dodělávala ji později, proto ji na následujících fotkách neuvidíte).

Teď vezměte druhý obdélník z plátna – vnější strana desek – a ozdobte ho.

 

Poté vezměte druhou výztuhu hřbetu a obě větší výztuhy. Výztuhu hřbetu zarovnejte a nažehlete stejně jako tu první, větší výztuhy zrovnejte ve stejné výšce tak, aby mezi okraji výztuhy a okraji stránek bylo 0,5 cm. Všechny výztuhy zažehlete.

Vnitřní a vnější stranu na sebe zarovnejte rubem k sobě a sešijte.

Poté olemujte lemovkou.

Po obou stranách výztuhy hřbetu zůstal 0,5 široký proužek bez výztuhy. Tento proužek po obou stranách prošijte rovným stehem.

Dva půlmetrové poružky lemovky přeložte podélně napůl a sešijte. Každý proužek našijte k okraji desek tak, aby vytvořily zavazování.

 

Kroužky rozevřete a nasaďte na ně stránky.

Hotovo!

 

Mohlo by se vám také líbit...