Dárky Modelování

Maková krabička na poklady

Krabička na malé poklady se vždycky hodí. Tak si ji pojďte vyrobit se mnou!

maková krabička na poklady

Máte taky svou krabičku na poklady? Ta moje je dřevěná, ručně vyřezávaná. Tímhle krásným řemeslem bohužel nevládnu, ale pěkné krabičky se naštěstí dají vyrobit i jinak. Naše holky už jsou ve věku, kdy se jim líbí různé deníčky a krabičky. Na výrobu toho prvního se teprve chystám, druhé už mám zmáknuté, krabiček už jsem se něco nadělala.

maková krabička na poklady

Nakoukněte do kategorie Modelování, kde najdete návody na další krásné dárky a také dalí krabičky, jako je třeba Šípková krabička se zrcátkem.

Materiál

  • polymerová hmota – já pracuji s hmotou Cernit
  • plechová krabička
  • hladký váleček
  • hladká podložka (např. silikonová)
  • ostrý nůž
  • jakékoliv další nástroje, jako jsou cukrářská tvarovátka
  • latexové rukavice
  • případně také: akrylové barvy a štětec, bezbarvý lak ve spreji, Cernit lepidlo

maková krabička na poklady

Maková krabička na poklady – návod

Jak pracovat s hmotou

S každou polymerovou hmotou se pracuje trochu jinak. O Cernitu se říká, že nemá úplně konzistentní šarže, jedna je tvrdší, jedna měkčí. Já mám zatím zkušenost takovou, že je Cernit docela dost tvrdí a musí se pořádně promačkat a rozválet (kromě průhledného, který bývá měkčí a lepkavější). Pracuje se mi s ním ale dobře, protože díky své tuhosti dobře drží tvar.

Velkou komplikací práce s polymerovými hmotami je čistota. Nalepí se na ně doslova všechno, každé smítko prachu ze vzduchu, podložky i vašich rukou. A samozřejmě se na ně otisknout vaše otisky prstů. Pro profesionální a čistý vzhled doporučuji pracovat v latexových rukavicích. Přiznám se, že to nedělám vždycky, protože jsou detaily, které s rukavicemi prostě nezvládám. Profíci pracují ještě v uzavřených a vyčištěných místnostech, což si asi doma může málokdo zařídit. Ale je dobré podložku, váleček i ostatní nástroje před prací očistit a případně i ošetřit nějakým antistatickým přípravkem.

Co se týče válečku, měl by být opravdu hladký, nedoporučuji dřevěný. Tip: Pokud se vám hmota při válení k válečku přichytává a nejde sloupnout bez poškození, v domácích podmínkách si můžete pomoct krémem na ruce. Když ho trošku nanesete na váleček, hmota se přestane lepit. Ale opravdu jen hodně maličko, aby byl váleček jen lehce mastný.

Základ – jak pokrýt krabičku

Krabičku je potřeba nejdřív pokrýt vrstou polymerové hmoty, která bude tvořit základ pro květiny. Takhle jsem na to šla já:

Zelenou hmotu jsem rozválela hruba na tloušťku 2 mm. Položila jsem ji na víko krabičky a uhladila přes okraje. Je také důležité uhladit hmotu na víku a jemně ji přitlačit (raději válečkem), aby se mezi ní a víkem při pečení netvořily vzduchové kapsy.

Ze dvou barev zelené jsem vyválela hodně tenké hady a srolovala je do spirály.

Přebývající hmotu na víku jsem odkrojila asi 3 mm pod okrajem víka a po celém obvodu jsem položila dvojbarevnou spirálu.

Po tomto kroku jsem hmotu i s krabičkou zapekla (viz níže bod Pečení). To proto, aby se mi při další práci spirála nehýbala. Nevýhoda je v tom, že ozdoby pak na zapečenou hmotu nepřilnou tak lehce a doporučuje se použít Cernit lepidlo (nebo jiné lepidlo na polymerovou hmotu), kterým se hmota lepí ještě před zapečením. Můžete také základ nechat nezapečený, další ozdoby k něm hezky přilnou. Jen si hlídejte spirálu.

Květiny

Nejdřív jsem si vytvořila jednotlivé části vlčího máku a pak jsem je dávala dohromady.

maková krabička na poklady

Na střed jsem vyválela světle zelený váleček a na jednom konci mu udělala typické zářezy.

maková krabička na poklady

Z černé hmoty jsem vyválela tenoulinký proužek a rozkrájela ho na stejně dlouhé části, které jsou zároveň o něco delší než střed květiny. Proužky jsem položila za sebe do řady.

maková krabička na poklady

Středem květiny jsem projela přes proužky odspodu nahoru, aby se na něj proužky nalepily.

maková krabička na poklady

Z dalšího tenoučkého proužku jsem nakrále spoustu drobných teček (někdy spíš minimálečků). Tečky jsem opatrně přidávala na konce černých proužků. Je to titěřná práce a chce to, si najít svůj grif, já jsem je po jednom nabírala na špičku nože.

maková krabička na poklady

Na tředové listy jsem přilepila malou černou placičku na větší červenou placičku.

maková krabička na poklady

Dohromady jsem je rozválela a rožem odkrojila část okrajů. Zbytek lístků budu tvarovat rukama.

maková krabička na poklady

Vnější lístky jsem vytvořila stejně, jen bez černé tečky. Udělala jsem několik malých a taky hodně velkých, ty budou úplně vně květin.

maková krabička na poklady

Na víko krabičky jsem položila lehce přes sebe dva listy, jejichž okraje jsem trochu promačkala, aby byly tenčí než zbytek lístku. Listy jsem taky vytvarovala, aby na víku neležely ploše.

maková krabička na poklady

Na lístky jsem položila střed květiny.

maková krabička na poklady

Částečně jsem ho zakryla malými lístky, které jsem opět vytvarovala.

maková krabička na poklady

Vně jsem připevnila největší listy.

maková krabička na poklady

Nakonec jsem přidala stopku květiny, což je jen rozválená zelená hmota. Při výrobě první květiny mi nedošlo, že je lepší nejdřív položit stonek a na něj pak přikládat listy, při dalčích květinách a poupatech už jsem začínala stonkem.

Poupata

Na neotevřená poupata jsem jednoduče vyválela váleček ze zelené hmoty, na jednom konci jsem ho zaoblila, na druhém ztenčila. Nožem jsem vykrojila středový předěl, kde se poupě otvírá a malé dolíčky jsem přidala jako texturu.

Stačilo položit stonek a na jeho vrchol poupě.

Na otevřená poupata jsem potřebovala tři listy. Jeden jsem si srolovala v prstech, pak na něj z jedné strany přiložila menší lístek a druhé strany ještě jeden. První lístek je vždy největší.

Zelenou část poupěte jsem vytvarovala na kulatém cukrářském nástroji, ale dá se bez problémů udělat i v ruce.

Na každé poupě jsem vyrobila 2 kousky.

Jeden zelený kousek jsem přilepila na tři slepené lístky zhora, druhý zdola.

A opět jsem vyválela a položila stonek a na jeho horní konec poupě.

Na krabičce mám celkem jednu květinu, dvě nerozevřená poupata a dvě rozevřená.

Pečení

Každá hmota se peče trochu jinak, takže dbejte pokynů výrobce. Já jsem cernit pekla 20 minut na 120 stupňů. Pak jsem nechala kousky kompletně vychladnout.

Malování

Není nutné krabičku domalovávat, já jsem ji však domalovala zelenou barvou (až po pečení). Pokud domalováváte, je dobré vše přelakovat bezbarvým lakem ve spreji. Vše nechte pořádně zaschnout.

A teď už zbývá jen naplnit poklady!

…aby krabička na poklady mohla sloužit svému účelu.

maková krabička na poklady maková krabička na poklady maková krabička na poklady maková krabička na poklady maková krabička na poklady

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...