Dárky Módní doplňky Recy věci Šití

Jarní čepice ze svetru

Jarní čepice je poslední částí projektu „Kompletní recyklace jednoho svetru“. Už jste si mohli přečíst o tom, jak jsem tělo svetru přešila na kabelku a z límce ušila čepici s bambulí, no a zbyly mi ještě rukávy, z těch jsem ušila pro změnu jarní čepici.

Je to úplně jednoduché šití, které můžete dělat na stroji i v ruce (já jsem šila v ruce). Hotovo je raz dva. Tak pokud jste zvyklí třeba u sledování televize nic nedělat, tak vězte, že za večerní film stihnete tyhle čapky klidně čtyři.

Můj svetr měl široké rukávy, což mi umožnilo z nich udělat právě čepici, tento postup vám tedy logicky bude fungovat také jen na široké rukávy. Pokud máte k dispozici svetr s užšími rukávy, můžete si podle tohoto návodu ušít například čepice pro panenky.

Co budete potřebovat:

  • široký rukáv ze svetru
  • nůžky
  • špendlíky
  • nit
  • jehla

Jak se šije jarní čepice z rukávu

Rukáv jsem odstřihla od svetru.

Nasadila jsem dcerce na hlavu a odstřihla potřebnou délku (asi 5 cm nad hlavou). Pokud chcete čepici, jejíž vrchní část volně visí směrem dozadu, nechte nad hlavou více místa, t.j. ustřihněte více centimetrů nad hlavou.

Vždy na dvou a dvou protilehlých stranách jsem na jednom konci rukáv nastřihla asi 2 cm. Na fotce vidíte fotkami označené jen tři nástřihy, čtvrtý je na spodku, lícuje s prostředním nástřihem na fotce. Nástřihy mezi sebou mají stejné rozestupy.

Z rubu jsem nástřihy sešila.

Stále z rubu – přiložila jsem k sobě vždy dva vedle sebe ležící sešité nástřihy a látku mezi nimi také sešila.

Když jsem sešila všechny 4 nástřihy, sešité části se potkaly ve středu. Z rubu mi však zůstaly takové čtyři cípy, které brání pohodlnému nošení, zbavila jsem se jich následujícím postupem.

Čapku jsem obrátila lícem ven a na místě cípů látku založila hezky tak, aby nikde nic neodstávalo.

Tam, kde jsem měla cípy sešpendlené z lícu, jsem se je podržela rukou a snažila se stejné místo sešpendlit z rubu (z lícu jsem špendlík vytáhla). Na fotce vidíte na jednom cípu sešpendlení z rubu a na druhém cípu linku, po které jsem látku ustřihla.

Všechny čtyři cípy jsem pak tedy ustřihla a sešila.

Takhle vypadala moje čapka z lícu.

Díky celkem osmi sešitím se pěkně vytvarovala a dceři padne jako ulitá.

Mohlo by se vám také líbit...