Dárky Šití

Plážové šatičky

Na létě mám ráda několik věcí. Teplo, zmrzlinu, dlouhé dny….a od té doby, co mám děti, taky výrazně menší spotřebu oblečení. Doma v podstatě jen ráno narazíme na hlavu klobouček proti slunci a to je to jediné, co si děti za celý den oblečou. Léto je taky ideální pro šití jednoduchých a vzdušných kousků, jako jsou tyhle šatičky. Letos je velkým hitem plenkovina, kterou jsem v jednom obchodě objevila s tímto vzorem drobných kvítků a bylo mi jasné, že ji musím mít na tyhle šaty. Tenhle materiál je parádní do opravdu horkých dní.

Holkám jsem z nich udělala šatičky ze dvou dílů, které mají kolem výstřihu tunýlek, kterým vede šňůrka. Ta se zavazuje na jednom rameni.

Nejprve k délce látky, jakou budete potřebovat – řekla bych, že na dítě do 6 let bude stačit okolo 1 metru látky v šířce 150 cm, je to ale jen můj odhad. Proto před nákupem nejprve pořádně měřte:

A – šířka od ramene k rameni krát dva
B – délka šatů od ramene do požadovaného místa
C – nejširší místo šatů, záleží na vás, já jsem udělala šířku, která zhruba odpovídá A x 2
D – průramky doporučuji udělat poměrně velké, můžete je naměřit např. podle trička, které vaší holčičce padne – průramky na šatech udělejte minimálně dvojnásobné

Všude přidejte 0,5 cm na švy a olemování.

Na papír si nakreslete polovinu dílu šatů a vystřihněte. Látku přeložte napůl, střih přiložte dlouhou rovnou stranou na překlad látky a vystřihněte. Tak budete mít celý jeden díl šatů. Potřebujete dva, takže tento postup zopakujte a máte přední i zadní díl šatů. Plenkovina je mrška neposedná, takže špendlete, kropte, žehlete a dělejte vše pro to, aby se vám při stříhání neposouvala.

Teď byste tedy měli mít dva díly. Přiložte je lícem k sobě a sešijte od průramků dolů (na obrázku vyznačeno červeně). Obraťte lícem nahoru, průramky založte dovnitř a olemujte, ať se netřepí.

Vystřihněte si dva pásky na tunýlek. Nejde o rovný pásek, měl by kopírovat tvar a délku horní strany šatů, na prvním obrázku označeno jako A. Tedy:

A – stejná délka jako na prvním obrázku + 1 cm na obšití
B – 5 cm (zahrnuje 0,5 cm z horní i dolní strany na obšití)

Kratší strany pásků obšijte, aby se netřepily.

Sešijte spodní stranu pásku s výstřihem (líc pásku přiložte na líc šatů tak, aby okraj pásku lícoval s výstřihem). Z rubu přišitého celku budete mít asi 0,5 cm šev.

Nyní z rubu přehněte horní okraj pásku k nově vzniklému švu a opět přišijte. To samé udělejte na druhém dílu šatů.

Teď máte tedy kolem výstřihu šatů hotový tunýlek.

Na šňůrku do tunýlku si ustřihněte pásek stejné látky o následujících rozměrech:

A – délka od ramene k rameni krát dva + 50 cm (nebo více, pokud chcete šňůrku delší)
B – 5 cm

0,5 cm kratších stran zahněte a olemujte, aby se netřepily.

Delší okrajte přeložte ke středu a přežehlete. Takto přehnutý pásek má šířku 2,5 cm.

Přeložet napůl, přežehlete a okraje zašijte. Šňůrka je hotová a má šířku 1,25 cm.

Šňůrku začněte navlékat do jednoho tunýlku. Nejlépe se navléká tak, že na konec šňůrky připnete zavírací špendlík a na něj postupně navlékáte tunýlek. Poté provlečete druhým tunýlkem, oba konce šňůrky necháte na stejné straně, abyste je mohli zavázat na mašli.

Tohle je pohled shora. V této fázi už budete mít sešité šaty od průramků dolů, ale vidíte, že od průramků nahoru šaty sešívat nebudete. Horní část šatů spojuje pouze šňůrka.

Spodní okraj šatů buď olemujte jednoduše tak, že okraje zahnete dovnitř, nebo – jako já – pomocí ozdobné stuhy (já jsem použila madeiru). Líc stuhy položte na líc okraje šatů – kraje musí být zarovnané. Přišijte, stuhu obraťte lícem vzhůru a přežehlete.

Takto bude spodní okraj vypadat po přežehlení.

Hotovo!

 

 

Mohlo by se vám také líbit...