Nezařazené Šití

Legíny jednoduše a beze střihu

Každý tvořivec zná ten uspokojující pocit, když z hromady materiálu vytvoří něco konkrétního. Spousta maminek začíná šít přeně jako já – jednodušší oblečky pro děti, nějaká ta hračka, složitější oblečky na děti…a pak to přijde. Najednou si dokážete ušít něco na sebe. Legíny jsou pro začátek ideální, jednoduché a dají se ušít i bez střihu.

Tím nechci nijak snižovat důležitost střihů a umění těch, kdo umějí střih zkonstruovat. Sama si střihy na složitější věci kupuji a rozhodně jsou to dobře investované peníze.

Zpět k legínům – budete potřebovat především příjemný úplet, já mám většinu úpletů na legíny se složením 95 % bavlna + 5 % elastan. Ačkoliv s úplětem můžete samozřejmě pracovat na obyčejném šicím stroji, bude se vám hodit také overlock, nejlépe s kráčející patkou. Já ho v návodu používám, pokud ho nemáte, použijte na místa sešívaná overlockem pružnou nit a cikcak steh.

Co budete potřebovat:
– legíny, které vám padnou
– pružný úplet – délka podle toho, jak dlouhé legíny chcete. Na mé tříčvrťáky mi stačila délka 1 metr (šíře 1,5 m)
– nit, která ladí s úpletem
– guma o šířce 1,5 – 2 cm v délce obvodu místa, kde budete mít okraj legín (tedy například pas) mínus 2 cm
– standardní pomocníci jako šicí stroj, overlock, nůžky, špendlíky, krejčovská fixa

Látku přeložte lícem k sobě. Nemusí to být úplně napůl, stačí v takové šířce, aby se vám na přeloženou část vešly vaše legíny. Takže nejdřív si přeložte látku a sešpendlete, aby se vám překlad nepohyboval. Pak vezměte své stávající legíny, přeložte je napůl a položte je rovnou stranou nohavice na překlad látky (viz foto). Dbejte na to, aby vaše legíny byly přeložené opravdu přesně. Legíny přišpendlete k látce a obkreslete je tak, že nahoře přidáte 5 cm (na založení gumy), dole asi 1 cm (na zapošití nohavic) a na boku asi 1 cm (na sešití, ale záleží to na šířce ořezu overlockem a na šíři stehu. Přiznám se, že u legín nekoukám na každý milimetr, vždycky mi padnou).

Jakmile máte obkresleno, odšpendlete legíny, odložte je a přišpendlete přeloženou látku uvnitř obrysů. Vystřihněte – teď máte jednu nohavici.

 

Druhou nohavici uděláte tak, že necháte první nohavici přeloženou, látku si opět přeložíte lícem k sobě a na přeloženou látku položíte nohavici (vše stejně jako v prvním kroku). Teď přichází rozdíl oproti prvnímu kroku – nohavici sice můžete obkreslit a vystřihnout, já si ji však raději pořádně přišpendlím a rovnou podle ní stříhám.

 

Každou nohavici sešijte na overlocku od sedu dolů (tak, jak vidíte červeně označeno v mém brilantním nákresu).

Teď tedy máte dvě nohavice lícem dovnitř.

Jednu nohavici otočte lícem ven.

 

Tuto nohavici vložte do nohavice, která je stále rubem ven. Nohavice jsou tedy lícem k sobě. Sešijte je overlockem v sedu (na fotce označeno červeně).

Takhle vypadá sešitý sed z rubu.

Teď už můžete legíny obrátit lícem vzhůru.

Pro našití gumy vložte gumu asi 5 mm pod horní okraj legín zevnitř. Přišpendlete.

Odteď budete pracovat na rovnostehu (běžný šicí stroj, ne overlock) – vrchní okraj gumy přišijte cikcak stehem.

 

Okraj s gumou přeložte dovnitř. Horní okraj gumy na předchozí fotce se tak stane spodním okrajem. Nyní tedy přišite opět spodní okraj cikcakem, jen tentokrát zvenku.

Takhle nějak bude přišití vypadat zevnitř – mně se stehy v několika místech příliš nesešly, naštěstí to vyšlo zvenku na převážně bílá místa, kde steh není vůbec vidět.

Posledním krokem je okraj nohavic. Není sice nafocený, ale nejde o nic složitého – nohavice ustřihněte v délce, jakou chcete + půl centimetru. Tenhle půlcentimetr přehněte dovnitř a opět zvenku sešijte cikcakem. A máte hotovo!

  

Mohlo by se vám také líbit...