Návody Šití

Nánožník s kapsou na nahřívací polštářek

Taky máte v zimě pořád studené nohy? Nebo možná nejen v zimě? Co si takhle ušít pěkně huňatý nánožník, ve kterém je navíc kapsa na nahřívací polštářek?

nánožník

Znám to moc dobře – horká sprcha, potom dvoje teplé ponožky, deka…a stejně zachvíli cítíte, jak vám od nohou promrzají ty zaručeně hřejivé alpakové ponožky. Hlavně zimní období mě motivuje k vymýšlení nových zateplovacích vychytávek, a tak už jsem pro vás připravila například návod na Superteplé ponožky na jakoukoliv nohu, Teplé huňaté ponožky nebo Nahřívací polštářek s třešňovými peckami. A právě ten poslední můžete využít i jako součást tohoto návodu. Tentokrát vám ukážu, jak ušít pěkně huňatý návlek na nohy (přesněji na chodidla), který má navíc ještě kapsu na polštářek.

nánožník

V tomhle „nánožníku“ sice nemůžete chodit, zato vás však pořádně zahřeje. Je to ideálka na leháro na gauči i sezení u počítače. Z fotek si všimnete, že nedrží tvar jako třeba takové ty papuče, kterým se říká válenky. To je proto, že nemám na gauči nebo v posteli na nohách ráda nic, co se tváří, jako že by se v tom dalo chodit po zemi. Chtěla jsem tedy nánožník, který bude především měkoučký a člověk v něm bude mít pocit, že má na nohou tlusté ponožky.

Jako svrchní materiál jsem zvolila warmkeeper, uvnitř je akrylový beránek. Na horním okraji se nánožník dá stáhnout na šňůrku a kapsa na nahřívací polštářek je na spodní straně (na chodidlech). Můžete šít samozřejmě i z pevnějších látek, pokud je pro vás zásadní, aby nánožník držel tvar. Pokud nekamarádíte s průchodkami a stahování na šňůrku nechcete, můžete stahování úplně vynechat, pak ale určitě musíte šít z pevnějšího nepružného svrchního materiálu.

A teď už pojďme na to!

nánožníkCo budete potřebovat

 • papír
 • tužka
 • nůžky
 • krejčovský metr
 • svrchní látka (podle naměřených rozměrů + na kapsu)
 • podšívka (podle naměřených rozměrů)
 • dvě průchodky + potřeby na připevnění
 • šňůrka
 • nalepovací suchý zip (kolečka nebo proužek)
 • Nahřívací polštářek podle mého návodu, kupovaný nahřívací polštářek nebo malá nahřívací láhev

Nánožník s kapsou na nahřívací polštářek – návod

Měření

Nejdříve naměříme šířku hlavního dílu. Postavte se s nohami tak daleko od sebe, jak je chcete mít v nánožníku. Změřte délku od vnějšího kraje jedné nohy po vnější kraj druhé nohy. Toto bude rozměr A – šířka hlavního dílu.

Potom si na noze určete místo, kde bude váš nánožník končit (tedy jak bude vysoký), bude to někde nad kotníkem nebo na holeni. Od tohoto místa měřte okolo celého chodidla do stejné výšky na lýtku tak, jak vidíte na fotce. Nánožník bude mít ještě vnitřní vrstvu a chceme v něm mít místo i na teplé ponožky, takže k naměřenému rozměru přičteme ještě 5 cm. Toto bude rozměr B – délka hlavního dílu.

Z papíru vystřihněte strih hlavního dílu. Půjde o obdélník, kde kratší strana bude A + 2,5 cm na švy a delší strana bude B + 2,5 cm na švy.

Teď potřebujete ještě dvě boční strany. Úplně stačí je kreslit od oka. Nohu položite na bok na papír a obkreslíte přesně tak, jako když jste měřili délku hlavního dílu. Tento tvar by měl výškou odpovídat místu, od kterého jste měřili. Vystřižený tvar bude tedy obrys vaší nohy.

Zbývá naměřit rozměr kapsy, která bude mít tvar obdélníku. Šířku bude mít stejnou jako hlavní díl, tedy A + 2,5 cm. A délka bude délka vašeho chodidla. Okraje budeme zahýbat, takže výsledná kapsa bude o něco kratší než chodidlo. Kapsu můžete udělat i o dost menší než chodidlo, poku chcete.

Stříhání

Vše vystřihněte podle nakreslených a narýsovaných střihů. Nezapomeňte boční strany stříhat zrcadlově.

Svrchní látka:

 • 1x hlavní díl
 • 2x boční strana zrcadlově
 • 1x kapsa

Podšívka:

 • 1x hlavní díl
 • 2x boční strana zrcadlově

Svrchní látka – Přišití kapsy

Nejdříve založíme obě strany po šířce kapsy. U warmkeeperu a jiných netřepivých látek bude stačit 1 cm, pokud se vaše látka třepí, je třeba založit 2 cm nebo více.

nánožník

Nejdřív přišijeme kapsu na hlavní díl. Abychom zjistili, kam přesně kapsu přišít, sešpendlíme boční díly k hlavnímu dílu lícem k sobě od horního okraje po jednu stranu chodidla (růžové body). Tak zjistíme, kde na hlavním díle začíná chodidlo a kam tedy můžeme přišlendlit jednu založenou stranu kapsy. Druhá založená strana tak bude na patě.

Kapsu na hlavní díl přišpendlíme rubem kapsy na líc hlavního dílu. Vidíte, že nezaložené strany lícují s dlouhým okrajem hlavního dílu. Sešijte tyto okraje a také zadní stranu kapsy (ta, co je na patě).

Svrchní látka – Sešití dílů

Nyní sešpendlíme hlavní díl (s našitou kapsou) s bočními díly, vše lícem k sobě.

nánožník

Sešijeme a otočíme lícem ven.

Teď už si ho můžete i vyzkoušet.

Podšívka – sešití dílů

Díly podšívky sešijeme úplně stejně jako u svrchní látky. Jen podšívka samozřejmě nemá kapsu.

Sešití svrchní části a podšívky

nánožník

A teď je potřeba do celé „dát dohromady“. Jak na to? Budeme sešívat obě části lícem k sobě, takže podšívku obraťte rubem ven a svrchní díl lícem ven. Svrchní díl vložíte do dílu z podšívky, ale pozor! Oba díly musí směřovat opačným směrem! Věřte mi, aby nakonec vše správně sedlo, musí špičky a paty každého dílu směřovat jinam.

nánožník

Oba díly sešpendlete a následně sešijte asi 1 cm od okraje. Uprostřed přední strany svrchního dílu (tam, kam u svrchního dílu směřují špičky) nechte asi 5 cm nesešitých. Tento otvor bude potřeba k otočení celého nánožníku, a dále na umístění průchodek.

Otvorem nánožník otočte tak, aby byly oba díly lícem ven.

Podšívku vsuňte do svrchního dílu. Teď uvidíte, že špička podšívky pasuje do špičky svrchního dílu.

Průchodky a zavazování

nánožník

Otvor na přední straně je zatím stále nesešitý. Tímto otvorem udělejte asi 1,5 cm od okraje přední strany (jen ve svrchní látce) dvě dírky a umístěte průchodky. Postup záleží na tom, jaký nástroj používáte. Celý horní okraj prošijte asi 1 cm pod průchodkami. Tím se vytvoří tunýlek pro šňůrku a ta nám pak nebude utíkat nánožníkem níž, což by komplikovalo zavazování.

nánožník

Otvorem protáhněte šňůrku, konce šňůrek protáhněte průchodkami. Poté už můžete otvor v horním okraji sešít skrytým stehem.

Konce šňůrky zapošijte, pokud se třepí a navažte na ně korálky nebo udělejte uzlíky, aby omylem neprošly průchodkami a nezmizely v tunýlku.

Dokončení kapsy

Na okraje kapsy nalepte suchý zip, aby nahřívací polštářek nevypadl. Nahřejte polštářek, vložte do kapsy, zavřete a užívejte si teplíčka!

nánožník nánožník  nánožník nánožník

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...