Návody Šití

Teplé huňaté ponožky

Teplé huňaté ponožky, měkoučká deka, hrnek kakaa a hlavně nechodit ven! Tyhle ňuňu ponožky s mým návodem zvládnete i bez velkých zkušeností se šitím.

teplé ponožky

Nedávno jsem si pořídila úúúúžasnou látku, ze které jsem si chtěla ušít deko-mikinu (mikina, do které se zachumláte jako do deky). Objevila jsem e-shop, na kterém měli velké slevy na coral fleece, takže jsem si ho vzala víc a dobře jsem udělala!

S tímhle návodem si ušijete teplé ponožky na jakoukoliv nohu, ukážeme si totiž, jak si nakreslit střih. Přiznávám, že zde nejde o obzvlášť přesné rýsování, protože se nebudeme snažit o ponožky do bot, ale o jednovrstvé měkké „papučky“, které si nasadíte na gauči, do postele nebo třeba aby vás nezábly nohy při čtení. Pokud chcete něco vymazlenějšího, mám také návod na Superteplé ponožky na jakoukoliv nohu.

teplé ponožky

Co se týče látky, pořiďte si něco, co je vám hlavně příjemné na nohy, například coral fleece, beránka…

teplé ponožky

Na konci návodu vám ukážu i dvě vychytávky.

(Tento návod obsahuje jeden affiliate odkaz.)

Co budete potřebovat

  • asi 0,5 m látky (coral fleece nebo něco jiného huňatého)
  • šicí stroj a nit
  • nůžky
  • špendlíky
  • papír
  • fixa
  • lepicí páska
  • pravítko
  • krejčovský metr

teplé ponožky

Jak na teplé huňaté ponožky

Pokud jste stejně jako já zvolili coral fleece, opravdu doporučuji ho nejdříve vyprat a ideálně i projet sušičkou. Tahle látka totiž při stříhání strašně pouští chlupy. Můžete také vyprat až ušitý výrobek, ale je lepší toudělat předem, aby vám to nekomplikovalo šití.

Kreslíme střih

U těchto ponožek vždycky kreslím střih jen na jednu nohu a na druhou nohu pak stříhám vše zrcadlově. Pokud chcete na každou nohu vlastní střih, proveďte následující kroky pro každou nohu zvlášť.

Chodidlo položte asi z poloviny na papír a nakreslete oblouk. Mezi obloukem a nohou by mělo být alespoň 8 cm. Na každou nohu padne něco jiného (např. vidíte, že já nemám všude stejný odstup), proto budeme později části střihu slepovat a zkoušet, abychom ho popřípadě mohli upravit. Potom posuňte nohu o něco níže a nakreslete další oblouk, teď už s menším odstupem od nohy. Tady by to chtělo alespoň 5 cm mezi oběma oblouky. Tohle je část střihu pro nárt.

Na další papír obkreslete chodidlo a na všech stranách přidejte asi 1,5 cm.

Oba díly vystřihněte.

Teď je čas začít lepit části k sobě a upravovat. Malými kousky pásky lepte postupně nártovou část větším obloukem k chodidlu, začněte od středu přední části, tedy zhruba tam, kde máte ukazováček nohy. Strany zastřihněte tak, aby byly rovné a daly se přilepit ke stranám podrážky.

Když máte takovýhle pantoflíček, vyzkoušejte ho na nohu. Na fotce vidíte, že nártová část je velmi daleko od kotníku, pokrývá jen prsty a mlou část nártu. To je potřeba vylepšit, protože takto by výsledná ponožka byla příliš volná. My se potřebujeme nártovou částí dostat blíž ke kotníku, ale zase ne úplně k noze, což by pak komplikovalo oblékání ponožky (zvlášť pokud nešijeme z pružného materiálu). Můžete nártovou část rovnou ustřihnout tak, že menší oblouk bude hodně malý a ve výsledku nebude třeba nic upravovat, ale já raději stříhám větší oblouk.

No a jak tedy upravíme příliš velký vystřižený oblouk? Když jste vystřihli nártovou část, zůstal vám obloukový výstřižek, který se na tohle ideálně hodí. Červená přerušovaná čára naznačuje, kde byla rovná strana, takže vidíte, že jsem vystřihla mírný oblouk.

Tuhle část pak nalepíte tím mírným obloukem ven do nártové části. Můžete dolepovat další kousky papíru tak dlouho, než budete s výsledkem spokojení.

Obě části od sebe zase odstřihněte.

Změřte patovou část (od jednoho konce nártové části po druhý) a přičtěte 2 cm. Toto bude šířka zadní části.

Potom od podrážky naměřte, jak vysokou ponožku chcete a přičtěte 3 cm. Toto bude výška zadní části. Tyhle dva údaje jsou rozměry zadní části a narýsujete z nich obdélník.

Na přední část si změřte vzdálenost od horního okraje nártové části do požadované výšky ponožky + 3 cm. Toto bude výška přední části.

Nakonec změřte obvod horního okraje nártové části a přičtěte 2 cm. Toto bude šířka přední části. I z těchto dvou údajů budete rýsovat obdélník.

Teď si z naměřených údajů narýsujte obdélníky. Buď je můžete narýsovat přesně podle naměřeného, nebo šířku podělíte dvěma a stříhat budete na přehybu látky (tak to dělám já). Na předním díle si všimněte, že jsem na vnějším rohu nakreslila přerušovanou čarou oblouk. Ten vystřihněte buďrovnou nebo až na vystřižené látce.

teplé ponožky

Podle všech částí střihu vystřihněte díly ponožek na obě nohy, dohromady je to 8 dílů.

Šijeme nárt a zadní část

Vše šiju cikcakem, po obvodu chodidla spíš užším, zbytek širším.

teplé ponožky

Podrážku  položte lícem nahoru na na jeho přední část (tam, kde jsou prsty) položte nártový díl lícem dolů a sešpendlete okraje stejně, jako jste to dělali, když jste k sobě lepili první dva vystřižené díly.

teplé ponožky

Okraje sešijte asi 1 cm od kraje. Opět máte takový pantoflíček jako po slepení prvních dvou papírových dílů.

teplé ponožky

Vezměte zadní část na výšku a postupně jím „obalte“ část, kde bude pata.

teplé ponožky

Sešpendlete okraje s podrážkou a také nártovým dílem tak, aby líc zadního dílu směřoval dovnitř (ponožku šijeme rubem ven, takže chceme, aby po obrácení byl venku líc).

teplé ponožky

Takto vypadá ponožka zepředu – vidíte, že přední díl chybí.

teplé ponožky

A tady je ještě boční pohled.

Šijeme přední díl a zakončujeme

Ponožku položte před sebe nártem směřujícím k vám, zadní část rozložte. Přední část položte lícem dolů na ponožku tak, že razovnáte oblá spodek s nártovou částí a strany přední části se stranami zadní části. Jednoduše řečeno ozavřete „díru“ v přední stěně ponožky.

Sešijte.

teplé ponožky

Teď už můžete ponožku obrátit lícem ven. Vrchní okraje zastřihněte na stejnou délku.

teplé ponožky

Zbývá poslední krok, zahněte okraje 2 cm dovnitř a sešijte. A teď můžete lenošit na gauči, zatímco vás budou tyhle ručně vyrobené teplé ponožky pěkně hřát na nohou.

teplé ponožky

Když ponožky padají

Pokud vám ponožky padají, můžou být buď příliš velké, nebo jejich nártová část příliš krátká (končí dál od nohy). Ať už je to jakkoliv, dá se to jednoduše napravit. Budete potřebovat alespoň 20 cm ploché pruženky o šířce 5 mm a spínací špendlík.

Pokud jste okraj ponožky přeložili alespoň 1,5 cm, stačí na jednom místě prostřihnout otvor o něco větší, než je šíře gumičky. Pokud jste okraj přeložili méně nebo jste ho ještě nezaložili, přehněte ho asi 1,5 cm a prošijte okraje, přičemžnecháte asi 2 cm nesešité. Na jeden konec gumičky připněte spínací špendlík a začněte gumičku protahovat tunýlkem.

Jakmile celou gumičku protáhnete, utáhněte okraj tak, aby ponožka držela na noze, konce prošijte a odstřihněte.

teplé ponožky

Okraj ponožky bude nakrabacený a gumička bude ponožku držet na noze.

Teplé ponožky protiskluzové

Kloužou ponožky příliš? I to se dá snadno napravit! Budete k tomu potřebovat tekutinu, která je určená přesně pro tento účel a kromě kamenných obchodů (papírnictví) ji seženete například tady. Také budete potřebovat kousek kartonu, který se vejde do ponožky.

teplé ponožky

Vložte karton do ponožky. Pomůže udržet plochu pěkně rovnou při nanášení tekutiny a pro případ, že by tekutina prosákla, karton zabrání tomu, aby se podrážka přilepila k protilehlé straně ponožky.

teplé ponožky

Naneste tekutinu po celé ploše chodidla. Můžou to být tečky, čáry nebo cokoliv chcete. Nechte alespoň dvě hodiny zaschnout, naneste druhou vrstvu a nechte zaschnout asi 12 hodin. A už to nebude klouzat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...