Dárky Recy věci Šití

Kabelka z džínů

Upcycling mě vážně baví. Člověk vezme něco, co by jinak bylo na vyhození a přetvoří to v něco, co ještě parádně poslouží. A tak, když manžel vyřazoval roztrhané džíny, skočila jsem po nich a protože zas až tak roztrhané nebyly, rozhodla jsem se z nich udělat kabelečky pro naše holky. Nepotrhaného a neodřeného místa bylo tak takorát, jedna holka – jedna nohavice;)

Kabelku budeme šít na šicím stroji a okraje na švy jsou 0,5 cm.

Co budete na kabelku potřebovat:

 • 1 džínovou nohavici
 • plátno na podšívku a ucho – cca 100 x 40 cm
 • knoflík – já jsem použila tento dřevěný
 • šňůrku na knoflíkové poutko – například tuto voskovanou
 • špendlíky
 • nůžky
 • pravítko
 • tužku
 • nitě vhodných barev
 • jehlu na ruční šití
 • ozdoby, pokud chcete kabelku něčím dozdobit

 

Nohavici ustřihněte v požadované výšce. Já jsem zvolila 20 cm a šíře nohavice je 22 cm. Zbyl mi tedy obdélník 20 x 22 cm, tedy vlastně jakoby dva obdélníky sešité po stranách. Stejné dva obdélníky vystřihněte z plátna. Popřípadě jako já vystřihněte jeden obdélník 22 x 40 cm a přeložte jej napůl. Teď budeme pracovat s plátnem.

Pokud máte dva obdélníky, sešijte jednu delší stranu a pak obě kratší strany. Pokud máte větší obdélník přeložený, pak sešijte pouze strany. Pozor, na jedné straně nechte asi 5cm otvor (na obrázku modrá linka).

Teď se budete věnovat oběma sešitým rohům, a to z obou stran. V rohu si narýsujte 2 cm na výšku, 2 cm na šířku, body spojte a bod, v němž se protínají, spojte s vrcholem rohu. Toto udělejte nejen na druhém rohu, ale také z druhé strany sešitého plátna, tedy celkem čtyřikrát.

Pomocí toho, co jste právě narýsovali, vytvoříte záševky. Oba dva rohy roztáhněte tak, jak vidíte na fotkách a prošijte rovnou linku.

Rožek ustřihněte.

Když podšívku obrátíte lícem ven, bude záševek vypadat takto.

Přejdeme k džínům. Strany už jsou sešité, takže sešijte jen jednu delší stranu – toto bude spodek kabelky.

Opakujte kroky pro vytvoření záševků. Nezapomeňte, že záševky je třeba udělat v obou rozích.

K hornímu okraji džínů našijte knoflík. Teď je také vhodná chvíle našít na vnější džínovou část ozdoby. Ty mé jsou příliš velké a bála jsem se, že je při protahování kabelky z rubu na líc poničím, proto je našiji až na hotovou kabelku, což je však trochu nepohodlné, pokud si nechci prošít podšívku, což nechci.

Také k hornímu okraji džínů, avšak na druhou stranu, našijte šňůrku, která bude poutkem na knoflík. Vše so samozřejmě naměřte tak, aby bylo poutko umístěné ve stejné části nohavice jako knoflík. Poutko našijte tak, aby směřovalo ke spodnímu kraji budoucí kabelky.

Teď si ušijete ucho kabelky. Ustřihněte pruh plátna o šířce 6 cm a délce 100 cm (nebo jakékoliv jiné, která vám bude vyhovovat).

Pruh podélně přeložte a přežehlete.

Rozevřete. Přežehlením vznikla ve středu pruhu čára. Oba podélné okraje pruhu přeložte k čáře ve středu a opět přežehlete.

A teď pruh opět přeložte podélně napůl.

Otevřenou stranu pruhu sešijte. Ucho kabelky máte hotové.

Ucho si teď našijte buď ke džínům nebo k podšívce. Důležité je našít jej do místa, kde se oba obdélníky vrsty spojují (aby ucho bylo po stranách kabelky) a také musí ucho směřovat ke spodnímu okraji kabelky. Konne pruhu tedy čouhají nad horní okraj kabelky.

Džíny nechte lícem ven a podšívku obraťte rubem ven. Džínovou část vložte do podšívky a zarovnejte dna i horní okraje obou částí. Ucho kabelky musíte nacpat dovnitř mezi obě části kabelky.

 

Horní okraj si sešpendlete a poté sešijte.

Pamatujete si na těch nesešitých 5 cm v podšívce? Těmi teď musíte protáhnout džínovou část s uchem a pak obrátit podšívku lícem ven.

Protahujte pomalu, ale věřte, že takto malý otvor je dostatečný.

Teď máte tedy obě dvě části lícem ven a sešité k sobě. 5cm otvor sešijte skrytým stehem. Návod na něj najdete tady.

Podšívku nacpěte do džínoviny a pěkně urovnejte okraje. Možná je budete muset přežehlit a sešpendlit.

Okraje asi půl centimetru od krajů prošijte. Hotovo!

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...