Dárky Návody Papírové tvoření

Origami jahoda

Origami jahoda je nejenom krásná skládačka pro dospělé i děti, ale také originální ozdoba dárků.

origami jahoda

Není to tak dávno, co jsem vám ukázala, jak na Jahodovou dárkovou krabičku a dnes vám ukážu, jak na další jahodovou specialitu. Do téhle sice nic neschováte, ale může posloužit například jako ozdoba dárkové krabičky nebo jakéhokoliv dárku.

Pokud máte rádi origami skládačky z papíru, je pro vás tahle jahoda to pravé. Do výroby se můžete pustit společně s dětmi, jen ať procvičují jemnou motoriku.

Co budete potřebovat (na 1 jahodu):

origami jahoda

  • čtverec červeného papíru (15 x 15 cm na větší jahodu, 10 x 10 cm na menší jahodu)
  • čtvereček zeleného papíru (6 x 6 cm)
  • obdélník zeleného papíru asi 3 x 6 cm
  • nůžky
  • tužku
  • lepidlo
  • žlutá gelová propiska nebo žlutá akrylová barva + párátko

Bude se hodit také (ale není nutné):

  • pravítko
  • knihařská kost/hladítko

 

 

Origami jahoda – návod

Červený čtverec přeložte všemi čtyřmi směry a zase otevřete.

Všimněte si, jak je čtverec rozdělený na 4 menší čtverečky a v každém z nich je diagonální rýha. Jednu z těchto rýh zatlačte dovnitř. Čtvereček se tak uzavře.

Pak zatlačte dovnitř rýhu i ve vedlejším čtverečku a také v těch dalších, až budou rýhy všech čtyř čtverečků zatlačené ke středu a papír teď bude mít tvar čtyřcípé hvězdy.

Složte papír tak, aby byl vidět jen jeden čtvereček, jehož rýhu nasměrujete svisle (otevřená strana dole). Kraje přeložte ke středu (jak ukazují šipky na obrázku), a to na obou stranách čtverečku. Následně budete skládat tam, kde na poslední fotce vidíte rýhy naznačené zelenou přerušovanou čárou.

Složte tedy kraje ke středu tak, jak bylo naznačeno na předchozí fotce. Kousek, který jste právě přeložili, zvedněte nahoru, rozevřete a rozevřené přejeďte prsty, čímž vytvoříte nakloněný kosočtverec. Toto udělejte s oběma přeloženými částmi, potom obraťte na druhou stranu a postupujte stejně. Máte tedy čtyři kosočtverce. Všimněte si šipky na poslední fotce…

Celou jednu polovinu s kosočtvercem přeložte, otočte na druhou stranu a přeložte jakoby protilehlou půlku s kosočtvercem. Teď máte tvar se šesti rohy. Tam, kde už máte z předchozího skladu vytvořenou rýhu, přeložte obě hrany ke středu, to samé proveďte i na druhé straně budoucí jahody.

Takhle teď vypadá vaše origami jahoda. Čtyři hroty směřují jedním směrem a mezi nimi je otvor.

origami jahoda

Otvorem prostrčte prst a zatlačte na strany jahody, aby se otevřela. V horní části každé stranu můžete trochu zabrat, aby byla jahoda víc vypouklá.

origami jahoda

Hroty přeložte dovnitř jahody.

Zelený čtverec papíru složte diagonálně napůl a ještě jednou napůl. Vzniklý trojúhelník položte tak, aby dlouhá (otevřená) strana směřovala doprava, krátká (otevřená) strana nahoru a krátká (zavřená) strana doleva. Nakreslete lístek tak, jak vidíte na fotce.

Vystřihněte a ještě ustřihněte kousíček spodní špičky (ale opravdu jen kousíček). Otevřete.

origami jahoda

Okraje vrchní strany jahody potřete lepidlem, přiložte zelené lístky a nechte zaschnout.

Zelený obdélník postupně srolujte od jednoho rohu diagonálně k protilehlému (takže například od pravého spodního rohu do levého horního rohu). Rolujte nahusto, abyste nakonec měli tenkou tyčinku. Konec přilepte.

origami jahoda

Tyčiku lehce namočte do lepidla, prostrčte ji dírkou v jahodě a nechte zaschnout. Tyčinku můžete zastřihnout.

origami jahoda dárková krabička

Můžete si udělat jahody růzkých velikostí a použít je k dalšímu zdobení.

 

Mohlo by se vám také líbit...