Dárky Recy věci

Kryptex

Letos jsem dítku k narozeninám vytvořila takový malý hlavolam. Je jím kryptex, který znáte, pokud jste četli DaVinciho kód od Dana Browna nebo viděli jeho filmovou verzi. Smyslem kryptexu je, že k věci, kterou ukrývá, se dostanete pouze tak, že kolečka nastavíte do správné polohy, aby se na správném místě zobrazil kód. Jen pak půjde kryptex otevřít.

Kryptex si můžete jednoduše vytvořit doma a navíc tak zužitkovat věci, které byste jinak vyhodili – tedy ruličky od toaletního papíru či papírových utěrek a lepenku.

Tento návod je na kryptex o 5 kolečcích, udávám přesné rozměry. Pokud potřebujete koleček více nebo méně, postupujte podle stejného principu, jen si upravte rozměry.

Co budete potřebovat:

  • 3 ruličky různých průměrů (nejširší 6 cm, další dvě užší) a o délce 23 cm (ruličky od toaletního papíru můžete přilepit na sebe) – doporučuji pevnější ruličky, bude se s nimi lépe pracovat a víc vydrží
  • Trochu lepenky
  • Barevný papír
  • Vytištěné proužky s kódem, délka proužku 19, 7 cm, šířka 3,8 cm.
  • Nůžky, příp. i řezač
  • Lepidlo, příp. tavná pistole
  • Kružítko
  • tužka
  • Náplň kryptexu

Nejširší ruličku rozřežte na 2 dílky o šířce 2 cm a 5 dílků o šířce 3,8 cm.

Střední ruličku rozřízněte podélně a uřízněte podélně 1,5 cm po celé délce.

 

 

Na lepenku narýsujte 3 – 5 koleček o průměru 4,5. Záleží na tloušťce lepenky. Poté slepte na sebe potřebný počet koleček tak, aby výsledné kolečky nebylo tlustší než 1 cm.

Výsledným kolečkem podlepte jeden konec rozříznuté ruličky.

Podle koleček z nejširší ruličky obkreslete 5 kružnic (nebo je narýsujte kružítkem).

Od okraje kružnice naměřte směrem dovnitř 1 cm, udělejte body (na fotce červené tečky) a spojte je v menší kružnici. Na malé kružnici naměřte 1 cm a pod tímto centimetrem na větší kružnici 2 cm a body spojte tak, jak je ukázáno na obrázku. Vyřízněte tak, jak je na poslední fotce. Máte tedy 5 koleček s otvorem.

Neuzavřená kolečka nalepte do 5 dílků o šířce 3,8 cm. Do 4 dílků nalepte kolečko hned dovnitř k okraji, do posledního dílku 1 cm pod okraj.

Teď si na lepence narýsujte 4 kružnice o průměru 6 cm a vystřihněte. Vezměte dílky o šířce 2 cm a lepenková kolečka na ně nalepte z obou stran.

 

Vezměte rozříznutou ruličku a nasuňte na ni jeden dílek šíře 3,8 cm. Dílek nasuňte až na konec, kde je rulička uzavřená lepenkovým kolečkem. Poté vezměte dílek široký 2 cm, doprostřed naneste trochu lepidla a takto na něj rozříznutou ruličku s širším dílkem položte. Rulička se přilepí na užší dílek a širší dílek pomůže k tomu, aby byly dílky zarovnané. Pak širší dílek sundejte, než lepidlo zaschne.

Do rozříznuté ruličky vsuňte nejužší ruličku a na obě dvě všechny širší dílky. Pokud je vnitřní rulička delší než 23 cm, zkraťte ji. Na okraje nejužší ruličky naneste lepidlo a přilepte dílek široký 2 cm.

Vše rozložte a vnitřní nejužší ruličku i rozříznutou ruličku oblepte barevným papírem. Oblepte také jejich okraje tvořené dílky o šíři 2 cm.

Nyní jsou na řadě širší dílky. Rozstříhejte papírové proužky s kódem a nalepte je na dílky tak, aby písmeno, které tvoří kód, bylo nalepené nad otvorem v kolečku (na fotce je tak zarovnáno písmeno „Y“, které je součástí kódu). Dílek s kolečkem nalepeným 1 cm pod okraj musí být poslením dílkem kódu.

Z lepenky nastříhejte 3 proužky široké 1 cm a dlouhé 10 cm. Přilepte je k sobě a rozstříhejte na 5 dílků 1 x 2 cm.

Do rozříznuté ruličky vsuňte nejužší ruličku a nasuňte první dílek s kódem tak, aby otvor v kolečku lícoval s otvorem v rozříznuté ruličce. Tužkou označte na vnitřní (modré) ruličce okraj dílku. Poté vnitřní ruličku vysuňte a nalepte na ni díleček z lepenky tak, aby byl jeden jeho kratší okraj zarovnaný s označením tužkou.

Opět do sebe vsuňte ruličky a tentokrát na ně nasaďte dva dílky. Na vnitřní ruličce opět označte okraj druhého dílku a nalepte díleček z lepenky.

Takto pokračujte, až budete mít na vnitřní ruličce nalepených všech 5 dílečků.

Na rozříznuté ruličce označte (např. šipkou), kde je vyříznutý otvor, a tedy, kde se má skládat kód.

Vnitřní ruličku naplňte zvlenou náplní.

Složte kryptex a pootáčejte kolečka. Pak už nechte dítko, aby kód rozluštilo a správně pootáčelo kolečka.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...