Dárky Návody Papírové tvoření

Jahodová dárková krabička

Tahle papírová jahůdka je originální dárková krabička, do které zabalíte jakoukoliv drobnost od bonbónů po prstýnek.

dárková krabička

Letos hned po Vánocích mě chytly myšlenky na jaro, na které se s věkem těším čím dál víc. A tak byste na mém stole poslední dobou našli květinové papíry, recepty na ovocné balzámy na rty a na papíře s nápady na návody hned několik projektů s jahodovou tématikou. Ne všechny se dostanou sem na blog, ale tuhle jahodovou krabičku vám prostě musím ukázat.

dárková krabičkaJako dárková krabička se tahle jahůdka bude hodit především na drobné dárky, jako jsou bonbóny nebo třeba balzám na rty, ale vejdou se do ní také hodnotnější věci jako prstýnky. Já už se vidím, jak o Vánocích skládám čtřicet jahod pro kamarádky a spolužačky a slibuju si, že další rok už to ale určitě nepřeženu 😀

Není to sice origami, ale je to pěkná aktivita pro dospělé i skládačka pro děti, která přispívá k rozvoji jemné motoriky, takže pokud svým dětem s klidným svědomím můžete svěřit nůžky, pozvěte je ke skládání, zvlášť pokud je baví ruční práce. Je to taky skvělá zábava pro děti na doma pro chvíle, kdy se zrovna potomstvo nudí.

Než začneme, pozvala bych vás ještě do kategorie Dárky, kde najdete spoustu dalších návodů na originální dárky pro vaše blízké. A teď už pojďme na to.

Co budete potřebovat (na 1 jahodu):

  • čtverec červeného papíru (15 x 15 cm na větší jahodu, 10 x 10 cm na menší jahodu)
  • čtvereček zeleného papíru (6 x 6 cm)
  • 20 cm voskované šňůrky nebo pevnější stužky
  • nůžky
  • tužku
  • lepidlo
  • žlutá gelová propiska nebo žlutá akrylová barva + párátko
  • tenký děrovač (lze nahradit např. kružítkem)

Bude se hodit také (ale není nutné):

  • pravítko
  • knihařská kost/hladítko

dárková krabička

Jahodová dárková krabička – návod

Čtverec červeného papíru přeložte vodorovně napůl a zase otevřete, potom přeložte svisle a také v obou diagonálních směrech z rohu do rohu a otevřete. Pokud chcete mít sklady o něco hezčí a skládat papír jako profíci, potřebujete k tomu pravítko a hladítko. Pravítko položíte tak, že bude kopírovat budoucí sklad, (tedy například bude spokovat roh s protilehlým rohem) a následně ostrou stranou hladítka přejedete podél pravítka stejně, jako kdybyste tužkou podle pravítka rýsovali linku. Jen lehce přitlačíte a hladítko udělá na papíře takovou rýhu, která vám usnadní přeložení papíru. Hladkou stranou hladítka pak můžete sklad přejet a uhladit.

Teď máte papír rozdělený na osminy. Papír přeložte diagonálně do trojúhelníku a do jedné horní osminy nakreslete lístek tak, jak vidíte na fotce. Vystřihněte papír v této osmině tak, aby zůstal pouze lístek. Protože je čtverec přeložený, vystřihnete tím zároveň i vedlejší osminu. Když čtverec otevřete, budete mít dva lístky vedle sebe.

Teď papír přeložte tak, abyste lístečky přiložili do protilehlých osmin. Obkreslete je a vystřihněte.

Nakonec si vyberte jednu nevystřiženou dvojici osmin a přiložte na ni vedle ležící dvojici lístků. Opět obkreslete a vystřihněte.

dárková krabička

Zbylou dvojici osmin není nutné vystřihovat, rovnou ji celou ustřihněte.

dárková krabička

Zbylo tedy 6 lístečků. Z nich jeden krajní ustřihněte tak, aby z nějzbyl pouze proužek.

dárková krabička

Do špičky všech lístků udělejte děrovačem nebo krůžítkem drobnou dírku.

dárková krabička

Proužek, který zbyl z odstřiženého lístku, překněte a potřete lepidlem.

dárková krabička

Slepte jahodu dohromady tak, že proužek nalepíte na vnitřní stranu okraje krajního lístku.

dárková krabička

Dírkami protáhněte šňůrku. Začněte vždycky zvenku, šňůrku vytáhněte zevnitř a navlékněte zase zvenku. Konce šňůrek se setkají na stejné straně, jeden z nich ale protáhněte na druhou stranu jahody.

Zelený čtverec papíru složte diagonálně napů a ještě jednou napůl. Vzniklý trojúhelník položte tak, aby dlouhá (otevřená) strana směřovala doprava, krátká (otevřená) strana nahoru a krátká (zavřená) strana doleva. Nakreslete lístek tak, jak vidíte na fotce.

Vystřihněte a ještě ustřihněte kousíček spodní špičky (ale opravdu jen kousíček). Otevřete.

Do jahody dejte dáreček, zelené lístečky navlékněte dírkou na šňůrku jahody a zavažte.

dárková krabička

Zbývá namalovat semínka. Nejlépe se dělají žlutou gelovou propiskou, ale dobrá je také akrylová barva, kterou nanesete špičkou párátka.

dárková krabička

A máte hotovo!

 

Mohlo by se vám také líbit...