Dárky Návody Šití

Fotoalbum na klíče

Fotoalbum na klíče je krásný dárek nebo drobnost pro ty, kdo mají rádi fotky svých blízkých vždy u sebe.

fotoalbum na klíče

Když se vám fotky v peněžence mačkají, alba nemůžete brát s sebou a fotky v mobilu prostě nejsou to pravé, klíčenka s fotkami je to pravé. Nezabere moc místa a nejdůležitější fotky tak můžete mít pořád u sebe. Ať už si tohle miniaturní fotoalbum zavěsíte jako přívěsek na klíče nebo třeba připnete na taštičku na mobil, budete mít fotky pohodlně při ruce. Je to vlastně taková originální klíčenka a lehce přenosná fotokniha, kterou si můžete listovat třeba při cestě autobusem, v jednom.

fotoalbum na klíčeFotoalbum na klíče jsem původně chtěla vyrobit jako dárek, nakonec jsem jich naráz ušila hned několik.

Tady je pár tipů, pokud chcete z téhle klíčenky mít tématické fotoalbum: svatební fotografie, foto dětí/vnoučat, fotky z významným dní (narození, promoce, svatba…)

Je to jednoduchý šicí projekt, nepotřebujete mít velké zkušenosti, a navíc můžete použít různé odstřižky a zbytky, které by jinak skončily v koši. Rozhodně ale budete potřebovat šicí stroj a hodit se bude i laminovací přístroj. Pokud ho nemáte, nechte si fotky zalaminovat v nějakém kopírovacím centru.

A pokud se rozhodnete investovat do laminovačky, určitě ji využijete i na jiné projekty, jako je tahle Pomůcka na vyjmenovaná slova nebo Květinový lapač slunce. No a pokud vás zajímají i jiné fotodárky, mrkněte třeba na Explodující krabičku. Dárky všeho druhu pak najdete v kategorii Dárky.

Co budete potřebovat

 • vytištěný STŘIH
 • vyvolané nebo vytištěné fotky o velikosti zhruba 4,7 x 3,3 cm (pár milimetrů plus nebo mínus není problém)
 • laminovačku s fóliemi
 • zaoblovač rohů
 • děrovačku (stačí s jednou dírkou)
 • látku na vnější stranu (používám 100% bavlněné plátno vyšší gramáže)
 • látku na vnitřní stranu (používám 100% bavlněné plátno)
 • kousek nažehlovacího flísu na výztuhu
 • látku 6,5 x 5 cm na poutko (používám 100% bavlněné plátno)
 • asi 5 cm kožené nebo jiné pevné šňůrky
 • kroužek na klíče
 • kolečko suchého zipu
 • textilní lepidlo
 • šicí stroj, špendlíky, vhodnou nit, pravítko, tužku

fotoalbum na klíče fotoalbum na klíče

Jak vytisknout střih

Střih je vytvořený pro formát A4. Pro stažení střihu klikněte na tento odkaz, zobrazí se střih. Klikem na pravé tlačítko myši se zobrazí menu, klikněte na „Uložit obrázek jako“ a uložte.

Potom jpg soubor s obrázkem otevřete a vyvolejte dialog pro tisk. Při tisku nesmíte mít zaškrtnuté políčko „Přizpůsobit na stránku“ ani jiné úpravy, tiskněte v původní velikosti.

Po vytištění přeměřte kontrolní čtvereček (1 cm nebo 1 palec). Pokud měří, kolik mají, máte střih vytištěný sprívně.

Fotoalbum na klíče – návod

Příprava fotek

fotoalbum na klíče

Jak už jsem řekla, pokud fotky nemůžete zalaminovat doma, nechte si je zalaminovat v kopírovacím centru.

Fotky vložte do fólie a pokud je to možné, co nejvíce je zarovnejte, budou se vám lépe stříhat. Nad horním okrajem fotky by měl být prostor zhruba 1 cm a na dolním okraji a po stranách asi 3 mm, dejte tedy fotky dostatečně daleko od sebe. Zalaminujte.

fotoalbum na klíče

Každé foto tedy vystřihněte s ponecháním dostatečných okrajů a zaoblete rohy. Pokud nemáte zaoblovač, použijte nůžky.

fotoalbum na klíče

Uprostřed horního okraje děrovačkou vyražte dírku.

Stříhání a výztuha

Na střihu najdete dva díly – větší a menší. Podle většího dílu nastříhejte dva zrcadlové díly z vnější látky a dva zrcadlové díly z vnitřní látky. Podle menšího střihu nastříhejte dva díly z nažehlovacího flísu.

Menší střih přiložte na rub dílů z vnější látky tak, aby byl střih pokud možno ve středu. Díl alespoň na několika místech obkreslete.

Podle linek, které jste obkreslili, přiložte na rub vnější látky nažehlovací flís lepivou stranou dolů a nažehlete. Teď tedy máte vnější látku s výztuhou. Vnitřní látka zůstává bez výztuhy.

Sešití vnitřní části

Fotky dírkou navlékněte na koženou nebo jinou šňůrku.

fotoalbum na klíče

Na pracovní stůl položte jednu vnitřní část lícem nahoru a na ně fotky. Oba konce šňůrky musí být ve středu rovné kratší strany tak, jak vidíte na fotce.

Na fotky položte druhou vnitřní část lícem dolů a zarovnejte. Sešijte rovným stehem asi 1 cm od kratšího rovného okraje (tam, kde jsou konce šňůrky).

Teď máte vnitřní část s přišitými fotkami.

Sešití vnější části

Nachystejte si kousek látky na poutko – 6,5 x 5 cm.

Po delší straně přiložte okraje ke středu a pak přeložte ještě jednou napůl. Prošijte rovným stehem.

Na toto poutko navlékněte kroužek na klíče.

fotoalbum na klíče

Na stůl položte jednu vnější část lícem nahoru. Do středu kratší rovné strany přišpendlete přeložené poutko s navléknutým kroužkem.

Nahoru přiložte druhou vnější část, tentokrát rubem nahoru a zarovnejte. Prošijte cca 1 cm od kratší rovné strany, těsně prošijte výztuhu.

fotoalbum na klíče

Teď máte vnější část s poutkem a kroužkem.

Sešití fotoalba na klíče

Vnitřní část s fotkami položte lícem nahoru. Na vnitřní část přiložte vnější část lícem dolů. Zarovnejte nejprve švy uprostřed, potom zbytek. Sešijte asi 5 mm od okrajů, nechte nesešitou pouze jednu stranu tam jde jsou fotky (červená čára).

fotoalbum na klíče

Nesešitou stranou obraťte fotoalbum lícem ven. Začněte tím, že vytáhnete fotky.

fotoalbum na klíče

Prstem nebo třeba jídelní hůlkou zatlačte do všech rohů, abyste se ujistili, že se zcela obrátily. Nesešitou středu sešijte skrytým stehem.

fotoalbum na klíče

Album zažehlete (pozor na fotky, ať žehličkou neroztavíte fólii) a prošijte rovným stehem asi 3 mm od okrajů po celém obvodu.

Suchý zip

fotoalbum na klíče

Na jedné straně do špice přilepte pomocí textilního lepidla jedno kolečko suchého zipu. Druhé kolečko (druhá část zipu) nechte na přilepeném kolečku. Nelepte je zvlášť, tím zvyšujtete šanci, že je nalepíte nakřivo a zavřené album bude křivé.

fotoalbum na klíče

Zadní stranu nepřilepeného kolečka taky potřete lepidlem a pak album zavřete tak, aby bylo pěkně zarovnané. Chvíli rukou podržte tam, kde je kolečko, aby lepidlo lehce zatuhlo, pak nechte ještě asi půl hodiny zaschnout.

fotoalbum na klíče

Mini fotoalbum na klíče je hotové, můžete ho darovat nebo si ho připevnit na klíče, zip tašky nebo kamkoliv jinam.

fotoalbum na klíče

 

 

Mohlo by se vám také líbit...