Dárky Módní doplňky Recy věci Šití

Kabelka ze svetru

Na upcyclingu je skvělý ten uspokojující pocit, když starou věc jednoduše nevyhodíte, nýbrž jí vdechnete nový život. Měla jsem jeden hodně oblíbený svetr, který se mi záhadně srazil (vůbec si nepřipouštím možnost, že bych z něj „vyrostla“) a bylo mi opravdu líto ho vyhodit. Napadlo mě z něj udělat kabelku, no a protože jsem shodou okolností měla doma i perfektní uši, nebylo vůbec na co čekat.

Koupí této kabelky podpoříte tento blog a další tvorbu návodů. Koupit můžete ZDE nebo mi jednoduše napište na Facebooku.

Asi nejvíce času mi zabralo rozhodnutí, jak ze svetru kabelku „seskládat“ – které části by měly zůstat venku a které být vevnitř. Svetr měl pod prsy zavazování na šňůrku, to jsem se rozhodla zachovat jako ozdobnou mašli na kabelce. Při samotném šití jsem neměla ještě ujasněné veškeré detaily, ale celkový vzhled ano. Následující návod je popis toho, jak jsem postupovala a vám poslouží jako obecný návod k přetvoření jakéhokoliv svetru.

Co jsem použila:

  • starý svetr
  • výztuhu Ronofix
  • zip
  • kabelkové uši
  • pravítko
  • nůžky
  • fixu
  • šičí stroj a vhodné nitě

 

Ze všeho nejdřív jsem z rubu zašila rukávy. Nebyla jsem si ještě úplně jistá, kde budu svetr stříhat, ale otvor na rukávy byl tak velký, že mi přišlo výhodné ho zašít hned a nemuset to řešit později.

Rukávy jsem ustřihla.

Takto vypadal vršek svetlu z lícové strany.

Vrchní část s výstřihem jsem přehnula dovnitř svetru a poměřovala, kde by bylo ideální ho ustřihnout. Po zašpendlení jsem vršek ustřihla. 

Pak jsem svetr (s ustřiženým výstřihem) přehnula zhruba napůl a ustřihla. Vrchní polovina svetru bude tedy vnější částí kabelky, spodní polovině se budu věnovat později – ta bude vnitřkem kabelky.

Teď tedy pracuji s tím, co bude vnější částí kabelky. Tu jsem otočila rubem vzhůru a nažehlila na něj z obou stran ronofix, na který jsem předtím dvakrát obkreslila tvar vnějšku kabelky (zhruba). Tady se velmi hodila lepivá strana ronofixu, svetr je totiž pletený a docela špatně se při stříhání a šití vše udržuje rovné. Příze se k ronofixu pěkně přilepila a všechno dostalo víceméně stálý tvar. Kabelku můžete šít také úplně bez výztuže, ale s výztuží bude šití nejen pohodlnější, ale kabelka také daleko déle vydrží.

Takto vypadal vnějšek lícem vzhůru. Výztuhu jsem následně zastřihla tak, aby pletenou část přesahovala jen o pár milimetrů.

  

Vše jsem opět obrátila rubem vzhůru a sešila spodní stranu – dno. Pak jsem na všech čtyřech rozích udělala záševky – jak udělat záševky se dozvíte v tomto návodu.

Kabelku jsem obrátila lícem vzhůru a přišila uši.

Pro našití zipu jsem zip nejprve rozevřela a přiložila jednu jeho půlku lícem na líc kabelky tak, aby zuby zipu směřovaly ke dnu. Zip jsem přišila k okraji kabelky. Úplně stejně jsem postupovala s druhou půlkou zipu na druhém horním okraji kabelky.

Dál jsem pracovala se spodní půlkou svetru, která bude vnitřní podšívkou. Na spodku svetru byly dvě kapsičky, ty jsem chtěla zachovat jako vnitřní kapsičky kabelky.

Z rubu jsem svetr zapošila, abych jej zúžila (spodní část svetru byla o dost širší než vrchní a podšívka by měla být o malinko užší a kratší než vnější část). Na jedné straně jsem nechala otvor asi 10 cm – ten jsem později využila pro obrácení kabelky.

Sešila jsem spodní stranu a opět udělala záševky.

Kabelku lícem vzhůru jsem vsunula do podšívky, která je rubem vzhůru. Vše jsem urovnala tak, abych zarovnala záševky, boční švy a horní okraje obou částí. Přišpendlila jsem horní ochraj a ten taky sešila.

Otvorem, který je v jedné boční straně podšívky, jsem protáhla vnější část kabelky a nakonec jsem obrátila lícem vzhůru i samotnou podšívku. Díru v podšívce jsem zašila skrytým stehem.

Takhle vypadalo vše lícem vzhůrů.

Podšívku jsem zasunula dovnitř kabelky a zarovnala záševky.

 

Okolo zipu jsem vše stáhla co nejvíc dolů (vnější část i podšívku), přišpendlila a prošila ani ne půl centimetru pod zipem. To proto, že kdybych nechala tuto část neprošitou, zvedala by se k zoubkům zipu. Zarovnané záševky jsem ručně prošila, aby podšívka zůstala vždy uvnitř kabelky.

 

Takhle vypadá prošitý horní okraj kabelky se zipem. Toto byl poslední krok, kabelka je hotová.

 

Mohlo by se vám také líbit...