Kostýmy Šití

Kostým Poppy – šaty

Jako dítě jsem milovala karnevaly. Pár hodin v pohádkové říši, soutěže…a hlavně jsem se mohla převléct za princeznu! Moje maminka umí nejen perfektně šít, ale vždycky měla parádní nápady na naše karnevalové kostýmy. Dnes si karneval užívám především pohledem na své děti a na to, jak se baví. A samozřejmě mám v záloze vždy několik nápadů na masky a snažím se občas nějaký zrealizovat. Letos jsem měla ohledně kostýmu pro Minnie jasno poměrně brzy. Filmovým světem zahýbal film Trolové a všude se okamžitě vyrojilo spoustu zboží na téma trolů. Kostým princezny Poppy mi ihned padl do oka a navíc pro mě byl vzhledem k paruce i výzvou. O paruce se však zmíním v dalším příspěvku. Kostým Poppy se skládá ze tří částí – šatů, paruky a náramku, každá část bude popsána v samostatném příspěvku. Navíc se s vámi podělím o střih na šaty a šablony lístků a kytiček.

Co budete potřebovat na šaty ve velikosti 1 – 1,5 roku:
– asi 1,5 m látky v petrolejové barvě – já jsem použila kvalitní bavlněné plátno o šíři 140 cm
– pevný flís v mentolové barvě o rozměrech 26 x 12 cm (může být i jiný rozměr, budete z něj vystřihovat drobné tvary)
– 118 cm saténové lemovky v mentolové barvě
– nitě v barvách látky a flísu
– 50 cm bílé bavlnky na vyšívání
– šablonu na vrchní díl – ke stažení zde
– šablonu na ozdobné rameno – ke stažení zde
– šablonu na lístečky – ke stažení zde

Šablona vrchního dílu šatů je pro velikost, která padne dětem okolo 1 roku (vel. 74-80).

Bavlněnou látku nezapomeňte vysrážet a pořádně vyžehlit.

1. Začneme horním dílem, který se stříhá na přehybu. Látku tedy přehněte (jen nutnou část, ať si zbytečně nestříháte doprostřed velkého kusu látky) a přehyb důkladně přežehlete. Zašpendlete tak, aby vám látka při obreslování šablony a stříhání neujížděla. Přiložte šablonu, obkreslete a vystřihněte, potřebujete celkem 4 kusy.


Jeden horní díl by po rozložení měl vypadat takto:

Všechny díly po rozložení přežehlete.

2. Dále budete potřebovat dva pásy na ramínka, které budete opět vystřihovat přes přehyb. Přehněte tedy kousek látky a nakreslete dva pásy o rozměrech 12 x 4,5 cm (1 cm na švy je započítaný).

Po rozložení budou vypadat takto:

Oba pásy přeložte lícem k sobě, přežehlete a sešijte dlouhou stranu, obě krátké strany zůstanou nesešité. Výsledný tunel obraťte lícem nahoru a přežehlete tak, aby šev dlouhé strany byl uprostřed. Toto bude spodní strana ramínka, šev tak bude schovaný a nebude vidět.
3. Je čas zkompletovat celý horní díl šatiček. Položte jeden horní díl lícem nahoru, na něj položte ramínka tak, jak je vidět na obrázku. Dejte pozor na to, aby byla obě ramínka stehem nahoru nebo dolů.


Na ramínka položte další díl, tentokrát však lícem dolů a rubem nahoru. Vše zašpendlete.

Sešijte strany, které jsou označené červeně, šev veďte cca půl centimetru od okraje.

Sešitý kus obraťte:

4. Druhý konec ramínek opět vložte mezi dva díly stejným způsobem. Díly by měly být lícem k sobě a rubem k podložce a k vám.

Sešijte stejné strany (označeno červeně výše) a obraťte.

5. Nyní sešijte ty malé boční kousky dílů, které jsme nechali nesešité. Sešijete k sobě protilehlé strany, takže nakonec budou oba díly spojené.

6. Na sukni si vystřihněte pás látky o rozměrech 35 x 118 cm (1 cm je na švy). Tento pás sešijte krátkými stranami k sobě a nechte lícem dovnitř. Vrchní díl položte dovnitř takto vytvořeného tunelu tak, aby okraje vrchního dílu byly zarovnané s okrajem sukně. Tady si budete muset trochu pohrát, aby bylo vše zarovnané rovnoměrně. Jak vidíte, já jsem zvolila sklady:

Okraje sešijte po celém obvodu 1cm od kraje. Vše obraťte lícem nahoru.

7. Nyní se pusťte do lístečků. Z flísu vystřihněte celkem 6 větších a 12 menších. Na každou stranu šatů našijete 3 ozdoby, každá se skládá z jednoho většího listu a dvou menších.

Naměřte si přesně vzdálenosti lístečků a přišívejte co nejblíže okreji lístečků.

8. Okraje šatů olemujte lemovkou.

9. Poslední částí šatů je ozdobné rameno, které opět vystřihnete přes přehyb. Rozložené bude vypadat takto:

Sešijte rubem nahoru, dejte si pozor, abyste v oblých částech šili opravdu pravidelně a ramínko pak nebylo kostrbaté. Nechte malou část nezašitou, tímto otvorem ramínko obraťte lícem ven. Otvor zašijte skrytým stehem a ramínko přežehlete.

10. Přišití ramínka. Ramínko přišpendlete tak, aby začínalo na šatech vzadu tam, kde navazuje původní levé ramínko na vrchní díl šatů. Ozdobné ramínko bude původní ramínko kopírovat a vlastně ho telé zahryje. Veďte ozdobné ramínko až dopředu na šaty a špendlete ho i na předním díle. Na stroji ho pak nemusíte přišít celé, stačí na zadní straně šatů a na rovné části ramínka. Nakonec přišijte kulatou část ramínka k šatičkům několika stehy bílou bavlnkou.

A je to, šatičky jsou hotové!

Kostým doplňte růžovým tričkem a punčocháčky.

A teď je čas se pustit do náramku a paruky!

Mohlo by se vám také líbit...