Kosmetika a zdraví

Přírodní přípravek proti vším

Co nadělám, vši jsou bohužel všude kolem nás. Ve školce neustále visí upozornění a já beru prevenci opravdu vážně, takže pokaždé, když se na nástěnce objeví, že někdo ve školce má vši, nejenže celé rodině proberu hlavy, ale rovnou nás všechny ošetřím přípravkem proti vším. Začínala jsem přípravky z lékárny, ale s frekvencí, jakou se vši ve školce objevují, to začalo být docela nákladné, proto jsem po čase přešla na přípravek domácí výroby.

Tea tree olej a levandulový olej jsou známými bojovníky proti vším a i u přípravků z lékárny si většinou všimnete, že voní po čajovníku. Kombinace těchto dvou olejů zabíjí vši i hnidy, ale jsou také poměrně silnými alergeny, proto by se nikdy neměly aplikovat samostatně, pokud nemáte reakci vaší kůže/kůže vašeho dítěte vyzkoušenou, nýbrž by měly být zamíchané do oleje, který je nosičem. Já používám kokosový olej, který je navíc známý tím, že vši zadusí. Používám bio a nerafinovaný, který krásně voní po kokosu. Jako alternativu můžete použít také olivový olej. No a pro snadné rozčesávání a pro výživu vlasů (když už na ty vlasy teda něco patlám) přidávám lněný olej.

Co budete potřebovat (dávka pro dvě dlouhovlasé holky):

  • 60 g nerafinovaného kokosového oleje
  • 10 g lněného oleje
  • 1,5 g 100% esenciálního oleje tea tree
  • 1,5 g 100% esenciálního oleje levandule
  • váhu, která váží na gramy a méně

Pro celou kúru budete dále potřebovat:

  • hřeben na vši
  • něco na zabalení vlasů – potravinovou fólii, igelitový sáček apod.
  • šampón

Postup

Kokosový olej pomalu rozpusťte ve vodní lázni. Po rozpuštění přidejte lněný olej a promíchejte. Po odstavení nechte trochu vychladnout a nakapte esenciální oleje. Pořádně promíchejte. Hotovo.

Jak správně používat

Vlasy si rozdělte na části, u delších vlasů zasponkujte/zagumičkujte vlasy, se kterými zrovna nepracujete. Všechny části po pramenech potřete směsí olejů. Potřete také pokožku hlavy, a to především na zátylku a za ušima. Vlasy zabalte a zabalené je nechte ideálně přes noc. Pokud nemůžete, pak alespoň 2 hodiny. Poté vlasy rozbalte a opět po pramenech začněte od kořínků po konečky vyčesávat (nejlépe ve vaně nebo alespoň s ručníkem přes ramena). Po vyčesání vlasy umyjte šamponem, doporučuji dvakrát, protože po jednom umytí mohou zůstat trochu mastné.

Prevence

Nepodceňujte prevenci, může vám ušetřit spoustu práce. Pokud zjistíte, že jsou ve vašem okolí vši, prohlédněte doma všem hlavy a pročešte je hřebenem na vši. Pokud vás tihle nechtění návštěvníci ještě nenavštívili a chcete, aby při tom zůstalo, dejte si za uši pár kapek esenciálního oleje tea tree a doporučuji také posprejovat si vlasy hydrolátem tea tree.

Mohlo by se vám také líbit...