Návody Šití

Velké Týpí (návod na střih i šití)

Ušijte dětem na léto pravé indiánské týpí! Ukážu vám, jak narýsovat střih a ušít velké týpí s okýnky.

týpí

Na týpí jsem se chystala už dost dlouho, ale vždycky do toho něco přišlo. A taky – a to především – jsem z toho měla trochu strach. Přecejen když se pouštím do něčeho, co vytvářím od počátku sama, výsledek není zaručený a komu se chce obětovat pět, šest nebo sedm metrů látky, že? Pak jsem ale ve své syslírně našla dekorační látku, u které jsem úplně zapomněla, kde a na jaký projekt jsem ji pořídila. To asi není moc věc ke chlubení, ale kdo má taky takovou syslírnu látek, určitě mě chápe. Krásná těžká hustě tkaná látka, která něco vydrží, no prostě ideální na týpí. To bylo znamením, že se do toho mám konečně pustit.

týpíKonec jara byl ideální chvíle, za chvíli bude pořádné vedro a dětem se takové týpí bude hodit. Měla jsem jasno v tom, že chci ušít velké týpí, ve kterém bude pořádný prostor, ne taková ta týpí do pokojíčků. Ovšem i tohle týpí se hravě vejde do obytného prostoru, takže i pokud ho nechcete na zahradu, můžete se do něj pustit. Na internetu už jsem si za těch pár let, co jsou dětská týpí tak populární, něco přečetla, takže mi bylo jasné, jak se zhruba konstruuje, i když přesné rozměry byly na mě, protože konkrétní návody, na které jsem narazila, byly vždy na menší týpí.

Hlavním kritériem tedy byla velikost, což znamenalo konstrukci o šesti stranách (oproti čtyřem u malých týpí). O ostatním jsem se rozhodovala tak nějak za pochodu. Naše týpí má dvě okna, ale to vaše jich může mít víc nebo taky nemusí mít žádná. Nechcete kulatá okna, máte raději čtverce nebo obdélníky? Žádný problém. Největším problémem pro mě bylo odhadnout, jak dlouhé budu potřebovat tyčky a pak je také sehnat. Nebyla jsem si úplně jistá, takže jsem chtěla raději delší. Sehnat dřevěné tyčky dlouhé dva a půl metru je dost nákladné, takže jsem zvolila bambusové. Nakonec, jak je vidět na fotkách, jsou hodně dlouhé a stačily by kratší. Bambusové tyčky navíc byly problém i z hlediska jejich uchycení, protože mají nepravidelný tvar. Takže v návodu najdete návod na upevnění esteticky hezčích dřevěných tyček i těch bambusových, které zase vypadají více „divoce“.

Asi vás bude zajímat náročnost. Technika šití není těžká, určitě nemusíte mít ušito několik kabátů, abyste zvládli ušít týpí. Co je na jeho výrobě těžké, je množství látky, se kterým musíte v určité chvíli zacházet. Výroba je náročná také na prostor, takže počítejte s tím, že jídelní stůl vám stačit nebude a budete pracovat převážně na zemi. Týpí bych nevolila jako první věc, kterou ušijete, ale zvládne ho i šikovný začátečník. Rýsování střihu je také trochu náročnější vzhledem k jeho velikosti, ale dá se zvládnout v domácích podmínkách. Pomůže vám dlouhé pravítko, i když asi nikdo z nás nemá doma dostatečně dlouhé na spojení některých bodů. K tomu ale můžeme použít cokoliv rovného dlouhého, co doma najdeme (já jsem měla po ruce dřevěnou laťkuú. Nebojte se toho, buďte trochu kreativní a za pár hodin si můžete užívat bezvadného originálního týpí! Na konci návodu najdete další fotky našeho týpí.

A ještě než se do toho pustíme, bych vás chtěla upozornit na pár dalších návodů, které vám zpříjemní léto. Děti jistě potěší Melounové nanuky nebo tyhle 2 rychlé zmrzlinové tipy, dospělé zase Sangría zmrzlina. Holčičkám můžete spíchnout jednoduché Plážové šatičky, sobě namíchat Letní olej na tělo i vlasy nebo třeba Šampuk s růží, no a k obědu v horké letní dny zkuste Kokosové kuře nebo španělskou Paellu!

týpí

Co budete potřebovat

Na střih

  • velký papír (nebo hodně slepených menších papírů)
  • tužka
  • dlouhé pravítko
  • nůžky

Na Týpí

  • 5-7 metrů nepružné látky (množství záleží na tom, zda má látka vzor, na který musíte brát ohled při pokládání střihu)
  • špendlíky nebo kolíčky
  • nůžky
  • asi 120 cm širší pruženky
  • 4 metry stuhy na zavazování (nebo ji můžete ušít dle návodu níže)
  • 6 tyček asi 220 cm dlouhých o průměru 2-4 cm(dřevěné nebo bambusové)
  • 1 metr provázku
  • asi 500 m nitě (můžete použít i jeansovou nit a odpovídající jehlu, ale běžná bavlněná nit je dostačující)

týpí

Velké Týpí – návod

Střih na velké týpí

Budete potřebovat několik papírů velikosti A0 nebo – jako já – slepíte spoustu papírů velikosti A4, na které budete střih rýsovat. V tomto návodu na velké týpí vám střih ukážu na obrázcích, nefotila jsem ho, protože byl příliš veliký a na fotkách by nebyly vidět důležité detaily.

týpí

Nejdříve se podíváme na celkovou velikost strany týpí. Těchto stran bude 5 a poslední strana bude vchod, rozměry budou trochu jiné. Takže potřebujeme trojúhelník o základně 100 cm a vrchol nebode špička (ano, takže vlastně nejde o trojúhelník, ale pro zjednodušení mu tak říkejme), ale strana dlouhá 10 cm, přičemž celková výška je 180 cm. My ale nechceme trojúhelník v jednom kuse, budeme ho stříkat ze dvou kusů, abychom do švu jejich sešití mohli našít ozdoby. Také můžete obě části trojúhelníku ušét z jiné látky.

týpí

Nejprve si narýsujeme spodní stranu trojúhelníku, tedy tu větší. Narýsujte úsečku o délce 100 cm. Najděte její střed a z tohoto středu narýsujte kolmici o délce 126 cm. Konec této kolmice je zároveň středem vrchní strany, takže od konce téhle kolmice narýsujte další kolmici 17,5 cm na každou stranu (dohromady tedy 35 cm). Tím vznikne druhá úsečka. Spojte konce obou úšeček (vždy konec vrchní a spodní na stejné straně) a můžete střih vystřihnout.

týpí

Na vchod použijeme trochu jiný strih. Výška spodního dílu bude stejná, ale půjde o nepravidelný čtyřúhelník. Narýsujte úsečku o délce 70 cm, od ní kolmo naměřte 126cm a v této vzdálenosti narýsujte rovnoběžku o délce 35 cm. Jak vidíte na fotce, vrchní úsečka není ani jedním koncem zarovnaná se spodní úsečkou. Jak moc ji posunete, je na vás. Když spojíte konce úseček, jedna strana (kde bude vchod) by měla být spíš mírně šikmá, druhá strana (půjde o sešitou stranu) více šikmá. I tento střih vystřihněte.

týpí

Zbývá nám narýsovat střih na špičky trojúhelníků. Postupujeme stejně jako u spodní strany trojúhelníků – narýsujte úsečku 35 cm dlouhou, od jejího středu kolmici o výšce 54 cm a z ní pak kolmici o délce 5 cm po obou stranách, dohromady tedy 10 cm dlouhou.

Stříhání

Díly:

  • Velká spodní strana trojúhelníku: 5x
  • Vchod: 2x zrcadlově
  • Menší vrchní strana trojúhelníku (špička): 6x
  • Na šňůry na zavazování vchodu: 4x pruh látky 54 x 6 cm
  • Na tunely pro tyčky (pokud nechcete použít pruženku): 6x pruh látky o délce 160 cm a šířce: obvod tyčky + 1,5 cm
  • Roleta k oknu – na každé okno: 2x čtverec 42 x 42 cm
  • Šňůry na zavazování oken: pro každé okno 4x pruh látky 54 x 6 cm

Pokud vaše látka nemá vzor, na který byste při stříhání museli brát ohled, toto je nejpraktičtější položení střihu, při kterém spotřebujete méně látky.

Přídavky na švy a zahnutí:

  • Spodní strana trojúhelníku: 4 cm (zahnutí)
  • Vrchní strana špičky trojůhelníku: 4 cm (zahnutí)
  • Vnitřní strany vchodových dílů: 4 cm (zahnutí)
  • Ostatní strany: 2 cm (švy)

Okno:

Vaše týpí nemusí mít okna, nebo jich může mít, kolik chcete. Okno vystřihneme na spodní straně trojůhelníku. Narýsujte kružnici o průměru 37 cm (nebo vezměte něco pravidelně kulatého, třeba velký talíř, jen pak budete muset upravit velikost okraje). Narýsuvaný kruh vystřihněte.

Na okraj narýsujte kruh o stejném průměru jako vystřižený okraj, tedy 37 cm a okolo něj (ze stejného středu) kruh o průměru 51 cm. Vystřihněte. Výsledný krukový pruh látky bude 7 cm široký.

Šití

Šňůrky

Pokud šňůrky šijete a nepoužíváte hotové, zahněte krátké okraje 1 cm na rub a po délce složte šňůrku na čtvrtiny. Jde o klasický postup, kdy po délce pruh látky nejdříve složíte napůl, přežehlíte, pak rozevřete. Okraje složíte ke středu a pak celý pruh podélně ještě napůl. Otevřenou stranu sešijete rovným stehem.

Ozdoby

Ze zbytků látek vystřihněte spoustu různě velkých trojúhelníků, které budete později všívat do švu mezi spodní a vrchní částí trojúhelníku. Boky trojúhelníků zahněte asi 1 cm a prošijte.

Začištění a zahnutí okrajů

Pokud máte třepivou látku jako já, začištěte všechny okraje na overlocku nebo na rovnostehu cikcakem.

Zahněte spodní okraje spodních stran trojúhelníků a vrchní okraje vrchních stran (špiček), tedy všechny strany, kde jste přidali 4 cm na zahnutí a prošijte rovným stehem.

Spojení vrchní a spodní strany trojúhelníku

Nejdříve si musíme spojit všechny trojúhelníky. Následující postup použijeme pro 5 stran, vchod budeme sešívat trochu jinak.

Položte si spodní stranu trojúhelníku lícem nahoru. Na její horní okraj naskládejte malé ozdobné trojúhelníky. Mohou se překrývat nebo být vedle sebe, záleží na vás. Na ně položte vrchní díl trojúhelníku (špičku) rubem nahoru tak, jak vidíte na fotce. Stranu, kterou budete sešívat, pořádně sešpendlete a pak prošijte rovným stehem tam, kde je na fotce červená čára.

Po rozevření vypadá spoj takto – trojúhelník je teď už v jednom kuse a šev je ozdobený malými trojúhelníčky. Šev doporučuji ještě z lícu prošít rovným stehem.

Vchod

Vnitřní strany vchodových dílů zahněte a prošijte.

Oba zrcadlové díly vchodu položte lícem nahoru a jejich vrchní strany na sebe tak, aby byly zarovnané. Sešijte je kousek od kraje rovným stehem (červená čára na fotce). I ke vchodu přišijte jednu vrchní stranu trojúhelníku (špičku), postupujte stejně jako u ostatních stran.

Takhle vypadá sešitý díl vchodu.

Okno

Pokud jste do některé ze stran vystřihli okno, položte na něj okraj lícem dolů. Obšijte dokola asi 0,5 cm od kraje.

Potom okraj obraťte dovnitř (na rub dílu), přežehlete a přišpendlete.

Z lícu prošijte rovným stehem 1 cm od kraje a 3 cm od kraje.

Roleta okna

Na každé okno můžete také ušít roletu, pokud chcete, aby se dalo zavřít. Nachystejte si na jednu roletu dva čtverce, měly by být alespoň o 5 cm větší než průměr okna.

Položte je lícem na sebe a sešijte 0,5 cm od okraje, nechte 5 cm nesešitých.

Nesešitým otvorem obraťte okno lícem ven, přežehlete a prošijte 1 cm od okraje po celém obvodu.

Roletu položte 2 cm nad vrchní okraj okna. 12 cm od bočná strany založte pod tento vrchní okraj rolety šňůrku, bude tedy jedna po každé straně. Založte jen asi 1,5 cm, aby na druhé straně šňůrka příliš nekoukala. Pak šňůrku přeložte přes roletku a přišpendlete.

Roletu vyrolujte nahoru, až uvidíte vykukovat konce šňůrek. Pod ně položte z této (spodní) strany další šňurky a přišpendlete.

Roletu opět rozrolujte a vše prošijte 1 cm od horního okraje.

Teď už můžete roletu vyrolovat a zavázat.

Sešití stran

týpí

Položte jednu stranu lícem nahoru, na ni další stranu lícem dolů, sešpendlete a prošijte 2 cm od okraje. Tady na fotce vidíte sešití vchodu s další stranou. Jediná změna je v tom, že se přišívají také šňůrky na zavazování. Položte vchodový díl lícem nahoru. 40 cm od spodní strany položte k okraji jednu šňůrku a sešpendlete. Pak na vchodový díl položte další stranu lícem dolů a na stejné místo (tedy opět 40 cm od spodu) přišpendlete další šňůrku. Sešijte. Stejně postupujte na druhé straně vchodu.

týpí

Takhle to bude vypadat, když rozevřete dvě sešité strany (zde je vchod a strana). Stejným způsobem sešijte všechny strany, až bude sešité celé velké týpí.

Tunely na tyčky (alternativní upevnění)

týpí

Pokud na velké týpí používáte dřevěné tyčky, které jsou ve všech místech stejně široké, můžete je opevnit pomocí tunelů. To je velmi estetický způsob, bohužel se ale nehodí pro upevnění bambusových tyček, které nebývají úplně rovné a hlavně mají po délce měnící se šířku.

Změřte si obvod tyčky a na tunel budete potřebovat pruh látky o šířce, která se rovná obvodu tyčky + 1,5 cm a o délce 160 cm. Krátké konce pruhu látky zahněte 1 cm k rubu a prošijte. Potom přeložte pruh látky podélně napůl a přišpendlete do švu sešití stran týpí (tedy do každého švu přišpendlíte 1 tunel, celkem jich bude 6). Tunel všijte do švu, prošívejte asi 0,5 cm od okraje.

Pruženky na tyčky

týpí

Gumičky/pruženky jsou vhodné pro rovné i bambusové tyčky. Použijte pruženku alespoň o šíři 5 cm, úzké pruženky nebudou tyčky držet dobře. Pruženka se všívá také do švu a přišívaný kousek by měl mít délku, která se rovná šíři tyčky v daném místě + 1 cm.

týpí

Tady vidíte schéma přišití pruženek do švu. Na každý tunel přišijte 3 pruženky. Spodní asi 10 cm od okraje, vrchní 5 cm od okraje a prostřední někde mezi nimi.

Postavení týpí

týpí

Tyčky provlečte pruženkami (nebo tunelem) a teď nastává chvíle, na kterou nejde napsat přesný návod a proto doporučuji dále postupovat ve dvou.

týpí

Týpí postavte svisle, jeden z vás by měl přidržovat vrchní stranu týpí, aby neklouzalo dolů, a mít připravený provázek, kterým sváže tyčky v požadované poloze. Ten druhý bude polohovat tyčky tak, aby byla látka napnutá. Až budete se vzhledem týpí spokojeni, svažte tyčky k sobě tak, že provázek omotáte okolo nich i mezi nimi.

Já svazuji trochu jinak, jednak proto, že jsem na to většinou sama a zadruhé proto, že týpí často přenášíme, je potřeba ho složit a znovu rozložit a nemůže být tedy svázané úplně napevno. Dělám to tak, že provázkem nejprve lehce omotám látku asi 5 cm pod vrchním okrajem, to ji udrží, aby nepadala (kromě toho, že ji drží pruženky na tyčkách). Potom tyčky nastavím tak, aby bylo týpí pěkně rozložené a provázek utáhnu. Neomotávám tedy provázek mezi tyčkami.

A týpí je připraveno na indiánské hry, pikniky nebo jen příjemný relax ve stínu.

týpí týpí

týpí týpí

týpí týpí

týpí týpí

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...