Kosmetika a zdraví Návody

Šampuk s růží

Šampuk s růží je ideální šampon nejen na cesty. Krásně voní a vlasy zanechá hebké a lesklé.

šampuk

(Tento příspěvek může obsahovat affiliate odkazy, které podporují fungování tohoto webu.)

„Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“

— William Shakespeare: Romeo a Julie

Růžovou kosmetiku mám opravdu ráda, což asi není těžké uhodnout. Miluju Balzám na rty s růžovým voskem, používám Ovesné odličovací mléko s růžovou vodou, Růžovou pleťovou masku a také tekutý Šampon růže-meduňka. Růžovou vůni mají také některá má mýdla, no a protože vlasy si už nějaký pátek myji šampukem, musím samozřejmě mít i šampu s vůní růže. Pokud vás zajímá domácí přírodní vlasová kosmetika, další návody najdete tady.

Šampuk, klasický šampon nebo tuhý šampon?

šampukŠampuk je druh tuhého šamponu, který ale narozdíl od mýdlového tuhého šamponu (který vypadá skutečně jako mýdlo) nezanechává vlasy drsné a splihlé. Je jako klasický tekutý šampon a hodně pění. Jeho základem jsou oleje a tenzidy neboli surfaktanty, právě díky nim pění. Já ráda používám kombinaci tenzidů SLSA, SCI a perlastanu protože mám ráda výslednou konzistenci a kombinace tenzidů v zásadě fungují lépe než pokud má výrobek jen jeden druh tenzidu. Perlastan je navíc velmi jemný a vhodný i pro problematickou pokožku.

Jaký šampon si vybrat?

Toť otázka. Nejproblematičtější bývají tuhé mýdlové šampony, na které si obvykle vlasy musí zvykat a někdy si prostě nezvyknou. Na druhou stranu někomu takový šampon může pomoct s problémy, jako jsou příliš jemné a neposedné vlasy. Já mám raději tekuté šampony s mýdlem, jako například už zmíněný šampon růže-meduňka, který jsem ladila tak dlouho, až měl pro mě ideální podíl olejů, takže vlasy jsou po něm pevné a lesklé, ale ne splihlé.

V každém případě musíte zkoušet, co vašim vlasům nejlépe sedne. Pokud vyrábíte svůj první šampuk (nebo jiný druh šamponu), vyrobte si na začátku jen jeden.

Proč je šampuk tak skvělý

Kromě toho, že vám šampuk neudělá nic podivného s texturou vlasů, je to perfektní společník na cesty. Zabalíte ho do krabičky a nemusíte se bát, že se někde vylije.

Při dodržení správného poměru přísad a dostatečném vyschnutí vám vydrží opravdu dlouho. Ať už si šampuk kupujete nebo si ho vyrábíte doma, není to úplně levná záležitost. Pokud vám šampuk ale vydrží, rozhodně se tato investice vyplatí. Mně vydrží 90g šampuk zhruba 2 měsíce při mytí vlasů dva až třikrát týdně.

No a při domácí výrobě nesmím zapomenout na nespornou výhodu toho, že přesně víte, co v šampuku je.

Jak je to s cenou

U přírodních šampuků od výrobců, kterým věřím, se cena 90g šampuku pohybuje od 250 do 350 Kč. Není to cena nijak přemrštěná, protože přísady něco stojí, a to nejen kvalitní oleje a másla, ale také tenzidy, především SLSA.

Když počítám pouze přísady, nikoliv energie na domácí výrobu, vyjde mě výroba jednoho šampuku s růží o váze asi 90 g na 115 Kč. Je potřeba ale říct, že přísady koupíte na různých místech za poměrně rozdílné ceny. Rozhodně se šampuk dá vyrobit i levněji, například můžete úplně vynechat tekuté hedvábí nebo esenciální olej i některé další přísady, ale já do nich raději investuji, protože každá má v šampuju své místo a dělá ho o něco lepším.

Co budete potřebovat

Toto jsou množství na výrobu dvou šampuků, pokud budete dělat jen jeden, dejte všeho polovinu.

Fáze A

 • 70 g tenzidu SLSA
 • 40 g tenzidu SCI
 • 12 g perlastanu
 • 15 g hydrolátu růže
 • 8 g tekutého hedvábí

Fáze B

 • 8 g palmojádrového oleje
 • 4 g mango másla
 • 2 g avokádového oleje

Fáze C

 • 6 g křemeliny
 • 6 g panthenolu
 • 4 g laktátu sodného
 • 20 kapek EO růže nebo růžové dřevo

Nádobí a nástroje

 • forma na šampuk – na šampuky jsou ideální hladké kulaté formy, jako je forma na polokoule, cylindrová forma nebo forma srdce
 • hrnce na vodní lázeň
 • nádoba na každou fázi (nejlépe skleněné kádinky)
 • dřevěné tyčinky na míchání
 • silikonová stěrka
 • digitální teploměr – ponorný, jako je tento
 • digitální váha – například tato je dobrá

O tenzidech už jsem něco řekla výše. Tekuté hedvábí dávám do všech šampuků, protože hedvábné proteiny a aminokyseliny jsou to, co vlasům dává pocit hebkosti a také lesk. Hydrolát růže neboli růžová voda je známá svými blahodárnými účinky na pleť i vlasy – čistí a hydratuje. Oleje jsem nakombinovala tak, jak mi sedí a jak fungují v šampuku (především aby nebyl příliš měkký), všechny jsou samozřejmě prospěšné pro kůži i vlasy. Křemelina dodává vlasům minerály, panthenol regeneruje a hydratuje a laktát sodný pomáhá šampuk udělat tvrdším. Esenciální olej přidávám kvůli vůni, ale většina EO má i zdraví prospěšné účinky. Do tohoto šamponu někdy místo EO z růže dávám EO růžové dřevo, které nemá s růží nic společného, ale vůně je lehce podobná a mně přijde, že skvěle doplňuje vůni růžového hydrolátu.

Určitě investujte do kvalitního náčiní, digitální váha by měla vážit gramy a mít alespoň jedno desetinné místo. Digitální teploměr potřebujete proto, že fáze by při smíchání měly mít určitou teplotu.

Jak si vyrobit šampuk

Ve vodní lázni rozpusťte celou fázi A a teploměrem hlídejte, aby byla teplota asi 65-70°C. Oleje a másla z fáze B také rozpusťte a zahřejte ve vodní lázni na stejnou teplotu a fázi B vmíchejte do fáze A.

Směs vyndejte z vodní lázně a vmíchejte křemelinu a laktát sodný. Až bude mít směs asi 35-37°C, vmíchejte panthenol a esenciální olej.

Směsí naplňte formičku a nechte odstát, až šampuk úplně ztuhne (trvá to pár hodin, já ale nechávám stát celý den).

šampuk

Pak šampuk vyjměte z formičky a nechte asi 2 týdny vyschnout na suchém místě. Můžete ho sice používat hned, ale když ho necháte proschnout, déle vydrží.

Jak šampuk používat

Šampuk v rukách lehce namočte a pak jím namydlete mokré vlasy. Ihned začne pěnit, takže ho stačí použít opravdu jen trochu k umytí i poměrně dlouhých vlasů. Nechte pár minut působit, a potom smyjte.

Mohlo by se vám také líbit...