Kosmetika a zdraví

Šetrný dezinfekční gel s aloe vera

Poslední dobou dostávají naše ruce pořádně zabrat. Většina z nás si ruce nikdy nedezinfikovala, snad až na občasnou návštěvu nemocnice. No a teď si musíme ruce dezinfikovat vždy, když nemáme možnost si je umýt. A právě pro to tu pro vás mám recept na šetrný dezinfekční gel s aloe vera.

Tento gel je velmi šetrný, protože neobsahuje alkohol. Jeho dezinfekční vlastnosti jsou ale také o něco menší. Pokud si chcete namíchat gel s větší dezinfekční účinností, vyzkoušejte tento s obsahem alkoholu, nebo se můžete pustit do výroby dezinfekce na ruce.

Jak název napovídá, budete na výrobu potřebovat gel z aloe vera. Pokud máte tuhle úžasnou rostlinu doma, můžete si z ní gel „vytáhnout“ sami, návod najdete tady. Kromě aloe vera obsahuje gel také esenciální olej, který má též dezinfekční účinky.

Materiál na šetrný dezinfekční gel s aloe vera

  • 100 g gelu z aloe vera
  • 25 g glycerinu
  • 10 kapek esenciálního oleje tea tree
  • 10 kapek esenciálního oleje grep (nebo jiného, který vám hezky voní)
  • kalium sorbát/sorban draselný: 1,5 g 20% roztoku nebo 0,3 g granulátu
  • lahvička s pumpičkou

Stejně jako gel z aloe vera pečuje i glycerin o kůži. Aloe vera navíc působí proti bakteriím, virům i plísním. Tea tree olej má antibakteriální i antiseptické účinky a grep či jiný olej přimíchávám proto, že nemám ráda vůni tea tree. Druhý olej tedy můžete přeskočit nebo nahradit. Sorban draselný dáváme proto, že aloe vera gel obsahuje vodu a výrobek je tedy potřeba konzervovat. Bez konzervantu bude gel po dvou dnech prorostlý nejrůznějšími houbičkami a dalšími věcmi, které v něm rozhodně nechceme.

Postup

Pokud nemáte gel z aloe vera rozmixovaný, rozmixujte jej. Vmíchejte nebo nasypte sorban draselný a nechte rozpustit. Poté přimíchejte glycerin a esenciální olej. Šetrný dezinfekční gel s aloe vera je hotový.

Proč je gel na fotkách růžový?

Mému gelu dal růžovou barvu esenciální olej grep, který je růžový. Pokud tento olej nepoužijete, bude váš gel čirý.

Nezapomeňte!

Dezinfekce by vám měla sloužit pouze jako ochrana ve chvílích, kdy si nemůžete umýt ruce mýdlem. Přenosu koronaviru (a dalších virů a bakterií) nejlépe zabráníte častým a pořádným mytím rukou. Jak si správně mýt ruce zjistíte v tomto videu a tady máte obrázkový návod. A tady najdete dokument UNICEF o mytí rukou (v angličtině a několika dalších jazycích).

Myslete také na to, že je důležité mít nakrátko ostříhané nehty a pokud je to možné, používejte při cestě MHD, návštěvě pošty apod. rukavice, které následně sterilizujte (nebo použijte jednorázové).

Chcete si pořídit hotovou dezinfekci?

Tekutou dezinfekci seženete tady a gel na ruce najdete tady. A ochranné rukavice jsou tady.

Ještě nemáte roušku?

Ušijte si ji s některým z mých návodů:

  1. Tvarovatelná rouška
  2. Skládaná rouška 1
  3. Skládaná rouška 2
  4. Rouška „náhubek“ s kapsičkou

Mohlo by se vám také líbit...