Kosmetika a zdraví

Gel z aloe vera

Aloe vera používaly pro kosmetické i zdravotní účely už starověké civilizace. Řekové, Římané, Egypťané a mnozí další pochopili přínos této úžasné rostliny pro péči o pokožku a léčbu popálenin a zranění. Gel z aloe vera se i dnes používá jak v kosmetických produktech nebo dezinfekčních gelech, tak i samostatně v čerstvé podobě.

 

 

 

 

Alasdair Barcroft a Audun Myskja v knize Aloe Vera: Nature’s Silend Healer uvádějí, že čerstvý nebo řádně zpracovaný gel z aloe vera má antibakteriální, antivirotické, antimykocidní, protizánětlivé a silné léčivé účinky, posiluje imunitu, je výživný, podporuje všeobecné zdraví a má také omlazující účinky. Deanne Tenney (Aloe Vera) jako konkrétní využití udává například léčbu spálenin od slunce nebo dokonce ochranu očí.

Jak aloe vera pěstovat

Pokud máte aloe vera doma, asi víte, že je to velmi nenáročná rostlina. Je to skalnička, nepotřebuje tedy příliš zalévat (ani to nemá ráda). Ať už ji tedy máte doma nebo venku, dopřejte jí sluneční svit a teplo a než ji opět zalijete, nechte její hlínu nejprve vyschnout.

Kdy a jak sklízet listy

Gel se nachází v listech aloe a nové listy rostou ze středu rostliny. Odřezáváme tedy vnější listy, které jsou největší a nejstarší. H. Panda upozorňuje, že účinky gelu, který zůstává v listu, klesají po 6 hodinách od odříznutí a po 24 hodinách téměř vyprchají i v případě, že je list v lednici. Gel, který z listu sklidíte okamžitě, si své léčebné účinky zachovává daleko více než gel získaný z několik hodin odříznutého listu. (H. Panda: Aloe Vera Handbook Cultivation, Research Finding, Products, Formulations, Extraction & Processing)

Co potřebujete

  • alespoň 1 list aloe vera
  • ostrý nůž
  • čajovou lžičku
  • misku
  • podle dalšího použití i mixér

Jak získat gel z aloe vera

List uřízněte a nechte vytéct hořkou žlutou tekutinu. Můžete ji i trošku vymačkat. Poté ještě utřete její zbytky z listu ubrouskem.

Pokud je list dlouhý, rozkrojte jej na několik kratších částí. Odřízněte okraje s trny.

Poté list rozřízněte napůl, nebo – pokud se vám to podaří – na jedné straně odřízněte zelený povrch listu. Já volím druhý způsob. Z listu, ve kterém je gel, začne nejprve vytékat vazká tekutina, která je součástí gelu a proto ji nechte vykapat do misky.

V listu vám zůstane čirý gel, který je třeba vyškrábnout lžičkou.

Jde to lehce. Jednou rukou si list přidržte a druhou rukou seškrábněte gel směrem od sebe.

Pak už záleží na vás, jak chcete gel z aloe vera použít. Pokud ho potřebujete co nejhladší do kosmetiky, důkladně jej rozmixujte.

Co s gelem dál?

Můžete si vyrobit například následující dezinfekční gely na ruce:

1. Dezinfekční gel s aloe vera (bude zveřejněno 14. 4. 2020)

2. Šetrný dezinfekční gel s aloe vera (bude zveřejněno 15. 4. 2020)

Mohlo by se vám také líbit...