Inspirujte se Kosmetika a zdraví

Vánoční mýdlo Svařáček

Po mém posledním mýdle, kterým bylo Vesmírné mýdlo, tady mám pro vás inspiraci na vánoční mýdlo, kterému říkám Svařáček.

Pokud jste mýdlařský nováček, nejlepší je začít kurzem u profesionálního mýdlaře. Můžete zkusit třeba kurzy u Prostě mejdlo nebo Přímo od včelařky. Nejsem profesionální mýdlař, proto ani nebudu uvádět přesný postup výroby (to dělám jen výjimečně), i když na tomhle mýdle trovna není co do postupu nic speciálního a nečekaného.

Mýdlo je obarvené a ovoněné mletou skořicí. Moje snaha byla vytvořit barevné ombré, což znamená, že jde o barevný gradient, kdy barva postupně přechází od nejsvětlejší po nejtmavší nebo naopak. Povedly se mi spíš vrsty, i tak jsem ale s výsledkem spokojená.

Horní strana je ozdobená svařákovým kořením (kousky skořice, badyánu, hřebíčku, kardamomu a anýzu) se sušenými citrusovými slupkami.

Vánoční mýdlo nese pouze přírodní vůni skořice a koření, nepřidávala jsem žádné další aroma. Základem mýdla je olivový olej z pokrutin, kokosový olej, mandlový olej a bambucké máslo.

skořicové mýdlo

Mýdlo nechám zrát minimálně půl roku, než ho začnu rozdávat a sama používat. Zraní je proces, kdy se z mýdla odpařuje voda a mýdlo tak tvrdne. Ideálně probíhá na dřevěných roštech a minimální délka zraní závisí na použitých přísadách, někdy se uvádí „alespoň 3 týdny“. Většina mýdlových profesionálů vám ale řekne, že i to je dost málo a já souhlasím, i po třech týdnech bude mýdlo měkčí, než by mělo být a vydrží vám daleko kratší dobu. Já tedy nechávám tohle alespoň půl roku vyzrát na dřevě. Patří k těm měkčím, proto volím delší dobu. U tvrdšího mýdla bych počkala třeba jen 3 měsíce.

Nakoukněte do kategorie Kosmetika a zdraví, kde najdete spoustu zajímavých kosmetických receptů.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o mýdlařině od skutečných profesionálů, nakoukněte na výše uvedené blogy. Další zajímavé mýdlařské tipy najdete na blogu V mýdlové pěně.

Mohlo by se vám také líbit...