Kosmetika a zdraví Návody Organizace a úklid

Domácí tablety do myčky

Chcete mýt nádobí v myčce ekologicky a levně? Domácí tablety do myčky jsou ideální volba, protože k jejich výrobě potřebujete jen pár levných přísad.

tablety do myčky

Ne vždy se finančně vyplatí dělat si doma kosmetiku nebo čisticí prostředky, takže spíš než kvůli penězům to člověk dělá kvůli kvalitě a zdraví. Tablety do myčky jsou ale jiný případ, protože jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale ještě s nimi ušetříte. Potřebujete jen tři věci – sodu, kyselinu citronovou a malinko vody.

Než vám ukážu, jak na ně, řeknu pár slov k ceně – samozřejmě záleží na tom, s jakými kupovanými tabletami je srovnáváme, protože seženete levnější balení, kdy máte v krabici 40 tablet třeba za sto korun, a dražší balení, které vás vyjde i na více než dvě stě korun. Také záleží na tom, kde kupujete přísady. Pokud si doma vyrábíte čisticí prostředky, rozhodně se vyplatí kupovat přísady ve velkém balení, ne po malinkých sáčcích v potravinách. Já nakupuju sodu i kyselinu citronovou po kilech z e-shopu, kde se občas mění místo jejich původu a tím i cena. I přesto mě jedna doma vyrobená tableta přijde (v případě dražších přísad) na zhruba 0,85 Kč, zatímco nejlevnější koupená tableta mě vyjde na 2,5 Kč.

Obě tyto přísady využijete při úklidu domácnosti, takže se opravdu vyplatí nakupovat je po větších baleních. Inspirovat se k ekologickému a levnému úklidu můžete třeba tady.

Co budete potřebovat

  • 2 díly sody na pečení
  • 1 díl kyseliny citronové
  • trochu vody
  • rozprašovač
  • tvořítka na led
  • uzavíratelná nádoba na tablety

Domácí tablety do myčky – návod

Pokud máte kyselinu citronovou v krystalcích, doporučuji ji nejdříve pomlít v mlínků na kávu, mixéru apod. Není to úplně nutný krok, ale výsledek bude lepší. Potom v míse smíchejte sodu s kyselinou.

Do rozprašovače dejte vodu, jednou (opravdu jen jednou!) šplíchněte do směsi a pořádně promíchejte (vařečkou, vidličkou…). Tady se na chvíli zastavíme: rozprašovač používáme proto, že kapky větší než aerosol z rozprašovače jsou na sodu příliš a pak hrozí, že směs začne příliš pracovat a chemický proces sody a kyseliny s vodou proběhne příliš a tablety pak už nebudou fungovat. Pokud rozprašovač nemáte a nechcete čekat na jeho pořízení, nepřidávejte vodu rozhodně po lžičkách! Namočte ruku do vody, přeneste ji nad mísu se směsí a nechte do směsi spadnout pár kapek. Není to ideální, ale když budete opatrní, i tak se tablety podaří.

tablety do myčky

Vodu přidávejte vždy jen po jednom šplíchnutí a vždy poté zamíchejte a zkuste, jak směs drží pohromadě – doruky naberte trochu směsi a pořádně stiskněte. Pak rozevřete dlaň a pokud směs drží tvar, není už potřeba přidávat vodu. Možná vás překvapí, že do směsy o zhruba 300 gramech šplíchnete vodu jen dvakrát nebo třikrát, ale opravdu to stačí. Je důležité vše důkladně promíchat, protože se někdy zpočátku může zdát, že směs bude potřebovat víc vody, ale po promíchání zjistíte, že ne.

Jakmile má směs ideální konzistenci, napěchujte ji do tvořítek na let. Pokud žádné nemáte, můžete například tvořit tvary v ruce. Důležité jsou dvě věci – směs opravdu upěchovat, pořádně ji do formiček vtlačit a také zkontrolovat si velikost přihrádky na tablety v myčce, aby se nestalo, že se vám tam výsledná tableta nevejde.

tablety do myčky

Tablety nechte asi 12 hodin proschnout ve tvořítku, potom opatrně vyklopte a nechte ještě proschnout dalších 12 hodin, samozřejmě na suchém místě.

tablety do myčky

Skladujte je v uzavíratelné nádobě, ve které nehrozí navlhnutí. A když už používáte ekologické tablety do myčky, co s leštidlem? Místo leštidla použijte ocet!

 

Mohlo by se vám také líbit...