Kosmetika a zdraví

Dezinfekce na ruce

Jako mnoho dalších, i mě čekalo nepříjemné překvapení když jsem si v lékárně krátce po vyhlášení nouzového stavu chtěla koupit lahvičku dezinfekce na ruce. Nebyla a prý nebude. Tak jsem se rozhodla pro domácí výrobu, tu mi ovšem zkomplikoval fakt, že obchod, který ještě měl potřebné ingredience, musel vše odevzdat vládě stejně jako i další obchody, a tak jsme my všichni, kdo jsme si chtěli pomoct sami, měli smůlu. No a pak jsem měla to obrovské štěstí, že jsem v šuplíku objevila téměř zapomenutou lahvičku s troškou alkoholu, který jsem kupovala kdysi, abych mohla dceři naložit náušničky před jejich nasazením. A tak vznikl tenhleten jednoduchý recept.

Doufám, že i vy doma najdete nějakou tu trošku alkoholu a pokud ne, některé e-shopy už opět nějaký mají, takže není vše ztraceno!

Co budete potřebovat:

Uvádím větší množství, trochu lépe se to počítá.

  • 830 ml alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
  • 43 ml 3% peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerínu (neboli glycerolu)
  • lahvičky (nejlépe i s nějakým dávkovačem – pumpičkou, rozprašovačem nebo uzávěrem s menším otvorem)
  • odměrka (pokud možno i injekční stříkačka)

můžete přidat:

  • esenciální oleje s antibakteriálními a dezinfekčními účinky, např. tea tree. Můžete také zvolit jednoduše olej, který vám hezky voní.

Jak na to:

Všechny ingredience smíchejte a rozlijte do lahviček. Uchovávejte v chladu a noste s sebou, pokud se musíte vydat například na cestu MHD).

Nezapomeňte!

Dezinfekce by vám měla sloužit pouze jako ochrana ve chvílích, kdy si nemůžete umýt ruce mýdlem. Přenosu koronaviru (a dalších virů a bakterií) nejlépe zabráníte častým a pořádným mytím rukou. Jak si správně mýt ruce zjistíte v tomto videu a tady máte obrázkový návod. A tady najdete dokument UNICEF o mytí rukou (v angličtině a několika dalších jazycích).

Myslete také na to, že je důležité mít nakrátko ostříhané nehty a pokud je to možné, používejte při cestě MHD, návštěvě pošty apod. rukavice, které následně sterilizujte (nebo použijte jednorázové).

Chcete si pořídit hotovou dezinfekci?

Tekutou dezinfekci seženete tady a gel na ruce najdete tady. A ochranné rukavice jsou tady.

Ještě nemáte roušku?

Ušijte si ji s některým z mých návodů:

  1. Tvarovatelná rouška
  2. Skládaná rouška 1
  3. Skládaná rouška 2
  4. Rouška „náhubek“ s kapsičkou

Mohlo by se vám také líbit...