Kosmetika a zdraví

Dezinfekce na ruce

Jako mnoho dalších, i mě čekalo nepříjemné překvapení když jsem si v lékárně krátce po vyhlášení nouzového stavu chtěla koupit lahvičku dezinfekce na ruce. Nebyla a prý nebude. Tak jsem se rozhodla pro domácí výrobu, tu mi ovšem zkomplikoval fakt, že obchod, který ještě měl potřebné ingredience, musel vše odevzdat vládě stejně jako i další obchody, a tak jsme my všichni, kdo jsme si chtěli pomoct sami, měli smůlu. No a pak jsem měla to obrovské štěstí, že jsem v šuplíku objevila téměř zapomenutou lahvičku s troškou alkoholu, který jsem kupovala kdysi, abych mohla dceři naložit náušničky před jejich nasazením. A tak vznikl tenhleten jednoduchý recept.

Doufám, že i vy doma najdete nějakou tu trošku alkoholu a pokud ne, některé e-shopy už opět nějaký mají, takže není vše ztraceno!

Co budete potřebovat:

Uvádím větší množství, trochu lépe se to počítá.

  • 830 ml alkoholu (96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
  • 43 ml 3% peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerínu (neboli glycerolu)
  • lahvičky (nejlépe i s nějakým dávkovačem – pumpičkou, rozprašovačem nebo uzávěrem s menším otvorem)
  • odměrka (pokud možno i injekční stříkačka)

můžete přidat:

  • esenciální oleje s antibakteriálními a dezinfekčními účinky, např. tea tree. Můžete také zvolit jednoduše olej, který vám hezky voní.

Jak na to:

Všechny ingredience smíchejte a rozlijte do lahviček. Uchovávejte v chladu a noste s sebou, pokud se musíte vydat například na cestu MHD).

Nezapomeňte!

Dezinfekce by vám měla sloužit pouze jako ochrana ve chvílích, kdy si nemůžete umýt ruce mýdlem. Přenosu koronaviru (a dalších virů a bakterií) nejlépe zabráníte častým a pořádným mytím rukou. Jak si správně mýt ruce zjistíte v tomto videu a tady máte obrázkový návod. A tady najdete dokument UNICEF o mytí rukou (v angličtině a několika dalších jazycích).

Myslete také na to, že je důležité mít nakrátko ostříhané nehty a pokud je to možné, používejte při cestě MHD, návštěvě pošty apod. rukavice, které následně sterilizujte (nebo použijte jednorázové).

Ještě nemáte roušku?

Ušijte si ji s některým z mých návod:

  1. Dvouvrstvá skládaná rouška
  2. Rouška “náhubek”
  3. Jak si na roušku našít kapsičku

Líbí se vám to? Sdílejte!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *