Šití

Skládaná rouška 1

Člověk ani netuší, co ho takové vyhlášení stavu nouze a koronavirus vůbec naučí. Například já bych ještě před dvěma měsíci rozhodně neřekla, že budu šít rodině roušky, které jsou dnes tak nedostatkové zboží. Rouška samozřejmě nemusí být jen bílá evokující nemocniční prostředí, měla jsem doma kousky pěkné bavlny tak akorát, takže jsem nám vyrobila pěkně barevné.

Roušky bohužel chybí i zdravotnickému personálu a na nápad šít roušky jsem přišla vlastně kvůli tomu, že porodnice v Podolí sháněla roušky pro své sestry. Dnes už má svou roušku každý člen mé nejbližší rodiny pro případ pohybu na veřejnosti, a proto vám ukážu, jak si ji snadno doma ušít. Rouška je naprosto začátečnický projekt, nepotřebujete k tomu roky zkušeností se šicím strojem, takže pojďme na to!

Ale ještě před tím – máte příznaky koronaviru nebo se domníváte, že můžete být přenašeč, i když příznaky nemáte? Tady jsou všechny důležité kontakty, na kterých zjistíte, kde a jak se nechat otestovat.

Podívejte se taky na můj návod na druhý typ roušky.

Co budete potřebovat:

  • 2 čtverce 100% bavlněné látky 25 x 25 cm
  • 2 bavlněné šňůrky o délce 100 cm – i tady je potřeba 100% bavlna, jiný materiál včetně gumiček před sterilizací vyhoďte
  • nit
  • nůžky
  • šicí stroj
  • žehlička

Oba čtverce přežehlete párou a nechte vychladnout, ať se látka vysráží.

Sešijte je po všech stranách k sobě. Protože zpočátku bylo potřeba šít co nejvíce a tudíž co nejrychleji, sešívala jsem čtverce látky lícem ven. Okraje se jen velmi mírně roztřepily, roušku jsem dvakrát vyprala a roztřepené nitě ostříhala, dále se už okraje netřepily. Pokud však už nepotřebujete šít velká kvanta, sešijte čtverce lícem k sobě, na jedné straně nechte 5 cm velký otvor, jím látku pak obraťte lícem ven a všechny okraje z lícu prošijte.

Teď budete skládat harmoniku, každý sklad zažehlete! Pozor, sklady nebudou přesně pod sebou, nový sklad musí začínat zhruba v polovině toho předchozího. Hned ukážu. Sklady jsou široké asi na 2 prsty. První sklad je jednoduchý, prostě přeložte jeden okraj.

Skládejte do harmoniky, ale podívejte se na zadní stranu mé roušky – sklady se nepřekrývají úplně, druhý sklad začíná v půlce prvního.

Dál pokračujte úplně stejně. Rouška získá díky skladům plasticitu, díky tomu se pěkně natáhne přes nos a ústa.

Rouška by měla mít minimálně 4 sklady.

Otočte ji rubem vzhůru a přeložte okraje tak, aby byly o něco širší než šňůrka, kterou na roušku použijete.

Přeložené okraje sešijte tak, aby vznikl tunýlek na šňůrku.

Oběma tunýlky po stranách protáhněte šňůrky.

Rouška je hotová! Sterilizujte vyvařením po dobu 15 minut.

A tady máte ještě obrazový návod – stáhnete si ho kliknutím pravého tlačítka myši, pak vyberte možnost „Uložit obrázek“ a najdete ho také tady:

Mohlo by se vám také líbit...