Kosmetika a zdraví

Ovesné odličovací mléko s růžovou vodou

Nevím jak vy, ale já běžně nemám čas se ani nalíčit, natož abych – když už se nalíčím – měla čas se posléze odlíčit, očistit pleť a namazat se všemožnými krémy. Možná bych na to i čas měla, ale zřejmě by mi u toho jedno dítě viselo za nohu, druhé rozmotávalo toaletní papír a třetí se těmi krémy patlalo taky. Proto si míchám tohle naprosto luxusní ovesné odličovací mléko, které mě odlíčí a pleť navíc parádně vyživí.

ovesné odličovací mléko

Ne nadarmo se oves využívá při léčbě ekzémů. Jeho zklidňující účinky z něj dělají skvělého pomocníka při péči o pleť. Když k tomu přidáte pár dalších vyživujících přísad, máte z toho úžasné ovesné odličovací mléko, které můžete používat jako komplexní večerní péči o pleť.

Podívejte se taky na mé další kosmetické recepty, mohla by se vám hodit třeba tahle růžová pleťová maska.

Cena

Jako vždy cena závisí na mnoha faktorech, jako jsou ceny energií a obchod, ve kterém nakupujete, protože ceny produktů na výrobu kosmetiky se mohou dost lišit. Když započítám pouze cenu materiálu (nepočítám lahvičku na ovesný odličovač, protože ten můžete mít i ve vyvařené zavařovačce), vyjde mě 260 ml odličovače na 104,5 Kč. Nejnákladnější položkou je emulgátor a použitím levnějšího emulgátoru by se náklady daly ještě snížit.

Co budete potřebovat

  • 50 g ovesných vloček
  • 400 g destilované vody
  • 100 g růžové vody
  • 7 g oleje z pšeničných klíčků
  • 16 g mandlového oleje
  • 20 g emulgátoru OliveM 1000
  • 1,3 g konzervantu Cosgard
  • nádobu na uskladnění
  • šlehač/mixér nejlépe elektrický

Blahodárný vliv ovsa na pleť jsem už zmínila. Růžová voda je také široce využívaná v péči o pleť, a to pro svůj zklidňující a čistící účinek. Mandlový olej je k pleti velmi jemný a má silné regenerační účinky. Navíc se rychle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Olej z pšeničných klíčků je vhodný pro všechny typy pleti a je výborný zejména pro unavenou pleť. Olivem je emulgátor, který potřebujeme, aby se voda a olej spojili v emulzi. No a Cosgard je konzervant, který v kosmetice obsahující vodu potřebujeme vždy, když ji chceme uchovat déle než dva dny.

Jak si namíchat ovesný odličovač

ovesné odličovací mléko

Vločky zalijte vodou a nechte odstát pár hodin. Potom přeceďte, tekutinu z nich vymačkejte a navažte si 120 g, což je množství, které použijete. Ovesný výluh smíchejte s růžovou vodou. Toto je vodní báze odličovače.

Do jiné nádoby dejte oleje a emulgátor a ve vodní lázni zahřejte, až se vše rozpustí. Mezitím zahřejte také vodní bázi na přibližně stejnou teplotu, klidně jen v mikrovlnce.

Slijte obě báze dohromady a okamžitě začněte šlehat nebo mixovat. Obě báze se spojí v emulzi. Potom přidejte konzervant, zamíchejte a přelijte do nádoby, ve které budete ovesné odličovací mléko skladovat.

Pokud po smíchání zjistíte, že jsou v mléku pořád kousky emulgátoru, musíte ho znovu zahřát. Je možné, že na to nebude vodní lázeň stačit a budete ho muset ohřát v mikrovlnce. Stačí pát vteřin.

ovesné odličovací mléko

Použití a skladování

Ovesné odličovací mléko používejte jako jakékoliv jiné odličovací mléko – naneste na tampónek a odličte.

Doporučuji neskladovat mléko v ledničce, protože v ní příliš zatuhne. To samé se ovšem může stát i při skladování v chladné místnosti. Není to ale žádný velký problém, jen budete muset odličovač opět zahřát.

Pokud jste použili správné množství konzervantu a kvalitní neprošlé suroviny, vydrží vám odličovač i několik měsíců.

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...