Kosmetika a zdraví

Bezpečnost při výrobě mýdla

Mýdlařina je krásná věc, ale není úplně bez rizika. Při výrobě mýdla musíme dbát na její bezpečnost, aby nám po ní nezůstalo s mýdlem také zranění.

Mýdlo se vyrábí pomocí louhu připraveného z hydroxidu sodného (NaOH), který působí jako žíravina a vypouští horké a štiplavé výpary. Po nakrájení se mýdlo testuje fenolftaleinem, což je další nebezpečná látka. Proto musíme po celý proces výroby mýdla dodržovat určitá pravidla bezpečnosti.

bezpečnost při výrobě mýdla

Oblečení

Při výrobě mýdla vždy noste dlouhý rukáv a malý výstřih a nezapomínejte na rukavice. Zabráníte tím tomu, že vám louh s hydroxidem (nebo příp. čerstvě smíchaná směs, ve které hydroxid ještě nestihl zreagovat s oleji) potřísní a popálí kůži.

Ochranné brýle a respirátor

Zrak máme pouze jeden, proto je potřeba chránit kromě kůže také oči. Při práci s hydroxidem vždy noste ochranné brýle a při jeho míchání také respirátor.

bezpečnost při výrobě mýdla

Práce s hydroxidem

Při práci s hydroxidem noste vždy ochranné prostředky a oblečení, ale dbejte také na místo práce. Nejlepší místo pro vmíchání hydroxidu do vody je venku, např. na terase, kam nemá přístup nikdo kromě vás. Pokud takové místo nemáte, míchejte jej alespoň u otevřeného okna. Hydroxid bude po vmíchání do vody nejen horký, ale také bude vypouštět nebezpečné výpary, musíte tedy zajistit jejich bezpečné odpaření z místnosti.

Žádné děti ani zvířata

Pokud máte děti nebo zvířata, naplánujte si výrobu mýdla tak, aby u ní nebyly ani děti ani zvířata. Nejenže v určité fázi budete potřebovat obě dvě ruce a přát si, abyste měli třetí, ale některé látky, jako je hydroxid nebo fenolftalein dokáží na zdraví dítěte nebo domácího mazlíčka napáchat nezvratné a naprosto fatální škody.

Dostatek času

Na výrobu mýdla potřebujete dostatek času a klid. Ve spěchu vám nejvíce hrozí, že na sebe vylijete louh nebo převhnete nádobu s oleji.

 

VŽDY dodržujte bezpečnost při výrobě mýdla. Pokud některou z nich dodržet nemůžete, nechte mýdlařinu na jindy. Vždy myslete především na své zdraví a zdraví svého okolí.

Byl pro vás tento článek užitečný? Pak by vás mohl zajímat také článek o testování bezpečnosti mýdla.

Mohlo by se vám také líbit...