Šití

Průhledná 3D rouška

Tahle průhledná 3D rouška vznikla díky mé dceři, která má vývojovou dysfázii. To znamená, že je to sice chytrá holčička s intelektem naprosto v pořádku, ale má problém s jazyky. A to i se svým mateřským. Někdy k tomu, aby správně porozuměla, se nám potřebuje dívat do obličeje a vidět naše ústa. Doma to není problém, ale když máme v době covidové vyrazit třeba do obchodu, kde musíme mít nasazené roušky, už to takové bájo není.

průhledná 3D rouška

Ušila jsem už dva druhy průhledných roušek, takže jsem věděla, do čeho se pouštím, především co do práce s vinylovou fólií. Tahle celoprůhledná rouška, kterou jsem ušila před časem, sice není špatná, ale co jsem objevila 3D roušky, přijdou mi pro tento účel vhodnější. Mám ještě roušku s průhledným okýnkem, která je dostačující pro komunikaci s dospělým, ale rozhodně ne s dysfatickým dítětem. Pro tyhle děti je soustředění na porozumění samo o sobě unavující a snadno se nechají rozptýlit například okrajem roušky okolo úst a je daleko lepší, když vidí z obličeje víc. Samozřejmě je tahle průhledná 3D rouška parádní taky pro komunikaci s neslyšícími.

Předem upozorňuji, že tohle rozhodně není rouška k celodennímu nošení. Přecejen je z větší části plastová a za chvíli to také pocítíte. U nás je skvělým pomocníkem, ale používám ji, jen když musím.

Asi si říkáte, že se rouška musí mlžit, když je z plastu. Čtěte dál a já vám prozradím, jak na to, aby se rouška nemlžila.

No a pokud sháníte návod na běžnou 3D roušku bez okénka, najdete ho tady.

Průhledná 3D rouška – Co budete potřebovat:

  • střih, který najdete ZDE
  • 100% bavlněnou látku
  • gumičku nebo tkaničku
  • nůžky
  • špendlíky
  • nit
  • pravítko

 

Jak na to

Stříhání

Nejprve si vytiskněte střih ve správné velikosti. Stejně jako každému může vyhovovat jiná rouška, potřebuje každý trochu jinou velikost. Připravila jsem pro vás 3 střihy (dva dospělácké a jeden dětský), ale je dost možné, že si střih budete chtít zvětšit nebo zmenšit. Zvětšování i zmenšování se provádí tak, že protáhnete nebo zkrátíte rovné strany roušky, tedy horní a dolní stranu a boky.

průhledná 3d rouška

Střih, který máte, je polovinou roušky. Přiložíte ho tedy na přehnutou látku a vystřihněte.

průhledná 3D rouška

Díky tomu získáte tvar roušky. Vystřihněte si celkem dva, jeden bude vnější strana a jeden vnitřní strana.

Okénko

průhledná 3D rouška

Oba dva díly opět přehněte napůl a přiložte na ni střih. Vystřihněte okénko. Můžete ho klidně vystřihnout i o něco menší, pokud chcete mít roušku o něco méně průhlednou.

průhledná 3D rouška

Tam, kde červená přerušovaná čára na střihu naznačuje překlad, obě látky přehněte. Výborně vám s tím pomůže pravítko – přeložíte přes něj a přežehlíte.

průhledná 3D rouška

Přeložte obě strany směrem k rubu a můžete opět otevřít.průhledná 3D rouška

K rubu vnitřní strany přišpendlete kus vinylové fólie, špendlete dál of okénka. Já špendlím opravdu velký kus, lépe se mi pak šije.

průhledná 3D rouška

Látku i fólii prošijte na horní i dolní straně tam kde je vidět sklad, který jsem před chvílí vytvořili, a také sešijte na bocích. Šijte fólií nahoru a nemějte nastavený moc velký přítlak patky.

průhledná 3D rouška

Přebytečnou fólii odstřihněte a zaoblete okraje, aby vám náhodou někde nepropíchla látku, pokud je pevnější.

Sešití

průhledná 3D rouška

Obě části roušky položte lícem k sobě a sešpendlete.

průhledná 3D rouška

Sešijte po okrajích.

Sice nepotřebujete nechávat strany otevřené, protože roušku otočíte pohodlně okénkem, ale podle mě je lepší nechat je nesešité kvůli snadnějšímu vytvoření tunýlků pro protažení šňůrky nebo gumičky.

průhledná 3D rouška

Roušku obraťte okénkem lícem ven. Okraje opatrně přejeďte žehličkou. Nesmíte se ale dostat příliš blízko k okénku, protože by ho horká žehlička mohla roztavit.

Prošijte roušku stejně, jako když jste přišívali fólii k vnitřní straně – tedy tam, kde je přehyb a také po stranách. Potom diagonálně nastřihněte asi 0,5 cm ve všech rozích na vnější i vnitřní straně roušky.

průhledná 3D rouška

Látku po okrajích okénka přeložte směrem dovnitř (k okénku), aby byly všechny okraje na vnější i vnitřní straně pěkně zahnuté a netřepily se. Prošijte.

Skládání a tunýlky

průhledná 3D rouška

Pomocí skladů opět přeložte roušku směrem dovnitř. Nepřežehlujte, už jste příliš blízko fólie.

průhledná 3D rouška

Oba rohy horní přehnuté části přeložte kolmo nahoru a oba roky spodní přehnuté části kolmo dolů a zašpendlete.

průhledná 3D rouška

Prošijte.

Právě poslední sklady vytvořily 3D efekt roušky.

Každou stranu dvakrát přeložte a prošijte a máte tunýlky pro protažení šňůrky.

Oběma tunýlky protáhněte šňůrky nebo gumičky a vaše průhledná 3D rouška je hotová.

Jak zabránit zamlžování roušky

Na vnitřní stranu fólie naneste trochu přípravku na mytí nádobí a čistým hadříkem nebo ubrouskem rozetřete a vyleštěte, až neuvidíte žádné šmouhy. Tím na fólii vytvoříte vrstvu, která bude bránit jejímu zamlžování.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...