Šití

Rouška s okýnkem

Rouška s okýnkem – Vůbec si neumím představit, jaké to je, být neslyšící ve světě slyšících a nemoct odezírat ze rtů, protože mají všichni zakryté obličeje rouškou. Proto jsem se rozhodla vytvořit návod na roušku s okýnkem, přes které bude proces odezírání trošku jednodušší.

Jak tedy zkombinovat potřebu nošení roušky s možností odezírat ze rtů? Je to vlastně docela jednoduché, jen musíte kousek látky nahradit průhlednou fólií. Tady očividně uděláme výjimku z pravidla, že by roušky měly být ze 100% bavlny, ale po několika sterilizacích můžu říct, že i tato rouška zvládne sterilizaci ve vařící vodě.

Než začneme, musím zmínit dvě věci. Asi se ptáte, jaký je to pocit, mít pusu obalenou v plastu. Je to vlastně docela ok pocit, protože okýnko je relativně malé a nemáte pocit, že na obličeji máte plast. Je to zhruba stejně nepříjemné, jako nosit bavlněnou roušku. Druhá věc je fakt, že se okýnko bude zamlžovat. I tak ale jsou rty stále vidět, ačkoliv nezakrytý obličej plastové okénko samozřejmě nenahradí. Rozhodně tato rouška ale stojí za to, abyste usnadnili komunikaci neslyšícím.

Pokud se chcete pustit také do celoprůhledné roušky, návod je tady.

Rouška s okýnkem – co budete potřebovat

  • střih – používám střih na tuhle roušku, protože nemá uprostřed šev
  • 100% bavlněná látka
  • šňůrky nebo gumičku
  • průhledná fólie
  • nit
  • pravítko
  • tužka
  • nůžky

Jak ušít roušku s okýnkem, aby vám neslyšící mohli odezírat ze rtů

Nejprve si nastříhejte látku – 2 kusy na přehybu.

Sešpendlete je a nakreslete okýnko. Já jsem si nejprve naměřila střed roušky a od něj jsem nakreslila okýnko, které je široké 8 cm a vysoké 4 cm. Můžete si však jeho velikost upravit. Okolo okýnka vrstvy látky sešpendlete.

Okýnko vystřihněte.

Z fólie vystřihněte okýnko, které bude na všech stranách minimálně o 1 cm větší než okýnko v látce. Obdélník z fólie položte na jednu vrstvu látky (na její rub). Přišpendlete.

Látku s fólií přehněte napůl, jako je vidět na obrázku a rovně prošijte krátké šikmé strany, to budou záševky (tam, kde mám na fotce špendlíky).

Takhle to bude vypadat po rozevření.

Na líc látky s fóliovým okýnkem položte druhý látkový díl, oba by měly být lícem k sobě. Zarovnejte střed a sešpendlete.

Okraje sešijte k sobě a jednu krátkou stranu nechte nesešitou. Touto stranou obraťte roušku lícem ven a pak z lícu vše prošijte okolo okýnka.

Z horní strany prošijte vrchní a spodní okraj. Pokud chcete do roušky vložit drátek na její tvarování, postupujte podle tohoto návodu.

Krátké strany přeložte směrem dovnitř, tím vytvoříte tunýlky (nesešitou stranu před tím ještě malinko založte. Prošijte.

Protáhněte gumičku nebo šňůrky tunýlky pomocí spínacího špendlíku.

Rouška se povedla. Když pracuju s fólií, mám tendenci látku hodně natahovat a rouška je tak celkově větší. To je ale v pořádku, protože nebyla pro mě. Jak vidíte, okolo okýnka jsou nezahnuté okraje látky. I tento detail jde udělat hezky a se zahnutými okraji, ale je to další žrout času a když látku okolo okýnka prošijete dvakrát, látka se nebude třepit, resp. trochu se roztřepí a pak už v tom nebude pokračovat.

Tak a to je vše, přátelé. Doufám, že vás rouška s okýnkem zaujala a třeba ji i využijete a usnadníte tím někomu komunikaci. Pokud nechcete přijít o žádnou z mých novinek, sledujte mě na facebooku.

 

Mohlo by se vám také líbit...