Šití

Průhledná rouška

Tady je další z roušek, které si kladou za cíl především usnadnit komunikaci lidem, kteří musí odezírat ze rtů. Průhledná rouška toto umožňuje velmi dobře, a pokud hledáte podobného ale trošku jednoduššího na šití, vyzkoušejte můj návod na roušku s okýnkem.

Použila jsem střih na tuhle roušku a udělala ji průhlednou. Byla to opět rouška na zkoušku a podruhé bych udělala drobné změny. Přiblížím vám je na konci návodu spolu s fotkou hotové roušky.

Před samotným návodem bych ráda zmínila dvě věci. Stejně jako u roušky s okýnkem vás asi zajímá, jaké je to, mít na obličeji kus plastu. Samozřejmě to není úplně ideální pocit, ale rouška by asi nikdy neměla váš obličej úplně uzavřít a nepustit vzduch ani dovnitř ani ven, takže já bych doporučovala si tuto roušku ušít dostatečně velkou a nepříjemný pocit se tím o hodně zlepší. Druhá věc je, že se maska bude mlžit. Obličej je v ní i tak poměrně dobře viditelný, takže účel plní. Pokud máte nějaký tip na to, jak vyřešit mlžení, budu moc ráda, když se o něj podělíte.

 

Co budete potřebovat

  • střih
  • 100% bavlněná látka
  • gumička nebo šňůrka
  • průhledná fólie
  • nit
  • pravítko
  • tužka
  • nůžky

Průhledná rouška – jak ji ušít

Podle střihu vystřihněte dva kusy na přehybu.

Oba kusy sešpendlete a nakreslete plochu, kterou vystřihnete a později bude průhledná. Já jsem zvolila vzdálenost od krátkých okrajů 3,5 cm a od dalších okrajů 2 cm.

Plochu potom vystřihněte.

Zůstanou vám vlastně takové obrysy roušky. Jeden z nich přišpendlete na fólii a prošijte u okrajů.

Přebytečnou fólii odstřihněte.

Oba obrysy roušky (ten s fólií i ten bez ní) přeložte napůl a sešijte krátké šikmé strany na záševky.

Takhle by teď měly oba díly vypadat.

Oba díly sešpendlete lícem k sobě a hlavně pořádně zarovnejte záševky. Sešijte díly po dlouhých okrajích a jednom krátkém. Jeden krátký kraj tedy zůstane nesešitý.

Otevřeným okrajem otočte roušku lícem ven a prošijte okolo fólie. Tím se i záševky pěkně přišijí k fólii. Prošijte z vnější strany dlouhé kraje.

Pokud chcete do roušky vložit drátek, postupujte podle tohoto návodu. Krátké okraje zahněte směrem dovnitř a vytvořte tunýlky. Prošijte.

Tunýlky protáhněte gumičku nebo šňůrku.

Průhledná rouška je hotová! Jak vidíte, je mi hodně velká. To je tím, že látku na fólii hodně natahuju. Kdybych roušku příště šila pro sebe, nastříhala bych si látku o něco menší, asi tak -1 cm z horní i spodní strany.

Dalším malým problémem jsou záševky. Jsou poměrně velké a trochu rušivé, takže příště bych je udělala menší.

Líbil se vám tento návod? Sledujte mě na facebooku, ať vám neuteče žádná novinka!

 

Mohlo by se vám také líbit...