Kostýmy Modelování

Dortový klobouk

Moje mladší dcera se pravidelně budí s žádostí o dort ke snídani. Ten sice tak často doma nemáme a ani narozeniny se u nás nekonají tak často, aby mohl být dort každý den, ale řekla jsem si, že to jde i jinak než přes chuťové pohárky. A tak jsem se rozhodla každé z našich holek udělat dortový klobouk. Jeden bude jahodový s hořkou čokoládou a jeden malinovo-borůvkovo-třešňový politý bílou čokoládou.

Omlouvám se za rozdílná pozadí na fotkách, ale tak to holt někdy při tvoření s dětmi je – představa, že budu mít hodinu nebo dvě klidu je naprosté sci-fi a mně tak musí stačit i krátké chvilky.

 

Materiál na dortový klobouk

– lepenka

– nůžky/řezač

– tužka

– matný bezbarvý sprej

– barvy (nejlépe akrylové, ale také jakékoliv jiné)

– asi 100 g polymerové hmoty

– velký plochá štětec

– menší plochý štětec

– malé kulaté štětce

– tavná pistole

– papírová maskovací páska

– talíř

– prstová houbička (nepovinné)

– modelovací nástroje (nebo cokoliv vhodného, co vám přijde pod ruku)

 

Jak na dortový klobouk

Řezání a konstrukce

Mělký talíř použijte jako předlohu, kterou obkreslete na lepenku a kruh vystřihněte.

Dále vystřihněte 3 obdélníky – jeden o délce 13 cm, dva o délce 10 cm a všechny o šířce 7 cm.

Delší obdélník rukama zaoblete, to bude zadní strana kousku dortu.

Jeden kratší konec každého zbylého obdélníku přilepte k okraji zaobleného obdélníku a poté dve rovné přilepte k sobě, abyste vytvořili trojúhelník s jednou stranou zaoblenou.

Vniklý trojúhelník obkreslete na lepenku, vystřihněte a nalepte na horní část trojúhelníku – to bude vrchní strana dortu.

Tento kousek přilepte doprostřed kruhu – talíře a všechny spoje a rohy přelepte maskovací páskou.

Barvení

Talíř namalujte bílou barvou (nebo sprejem) a dort pomalujte nebo posprejujte jakoukoliv světlou barvou. Pokud nemáte akrylové barvy, je důležité vše nejprve nasprejovat světlou barvou, protože když budete na lepenku rovnou malovat barvami, které se míchají s vodou, lepenka se zvlní. Když ji nejdříve nasprejujete, voda se jí nedotkne.

Na strany dortu namalujte krémové vrstvy – dvě tlusté vrstvy menším plochým štětcem. Má jahodová barva je mix červené, bílé a žluté.

Poté namalujte piškotové vrstvy. Nejlépe budou vypadat, když je „naťupkáte“ prstovou houbičkou, ale můžete také použít štětec. Na piškot jsem použila mix hnědé, bílé a trochy žluté. Pak nabarvěte také vrchní a zadní stranu. Na dort na fotce jsem použila tmavě hnědou.

Hlavový díl

Na hlavový díl změřte obvod hlavy. Z lepenky vystřihněte pás o délce stejné, jako je obvod hlavy a šířce asi 15 cm. Hlavový díl musí být poměrně vysoký, protože tento klobouk není uvnitř oblý a nekopíruje tvar hlavy a pokud uděláte hlavový díl nízký, bude dortový klobouk z hlavy padat.

Okraje pásu slepte a díl vytvarujte do kruhu. Teď je potřeba ustřihnout jednu stranu kruhu diagonálně, aby na ní pak talíř seděl také diagonálce. Nejdříve si nakreslete linku, pak ustřihněte, na díl přiložte talíř s dortem a případně stříhejte dál, až bude talíř na hlavovém dílu hezyk sedět.

Jakmile budete spokojení s tím, jak k sobě oba díly sedí, slepte je.

Hlavový díl nasprejujte.

Ovoce

Maliny

Na maliny si udělejte několik menších kuliček a jeden větší ovál.

Ovál pokryjte kuličkami a lehce je přitlačte prsty.

Borůvky

Na borůvky nejprve vytvořte větší kuličky, ta pak lehce zplácněte a ostrým nástrojem do jejich středu vytečkujte kolečko.

Třešně

Udělejte kuličku a do ní na jedné straně malý důlek. Vyválejte velmi tenkého hada. Ustřihněte z něj několikacentimetrový kousek a vytvarujte ho jako stopku.

Jahody

Vytvořte rukama tvar jahody a tu pak zatlačte do podložky, aby byla jedna její strana plochá, nebo jahodu rozkrojte, abyste rovnou získali dvě půlky.

Vyválejte tenký proužek, ukrajujte z něj malinkaté kousky a lepte je na jahodu jako semínka.

Vše upečte podle návodu k dané polymerové hmotě, v mém případě 30 minut na 130 °C.

Barvení ovoce a dokončení klobouku

Borůvky jsem nabarvila směsí černé a tmavě modré.

Na třešničku jsem použila tmavě červenou a na stopku tmavě zelenou.

Malina je namalovaná směsí červené a bílé.

Jahody jsou jasně červené a semínka žlutá.

Ovoce přilepte na horní stranu dortu a vše posprejujte bezbarvým lakem.

Dortový klobouk je hotový!

Další kostýmy najdete tady!

Mohlo by se vám také líbit...