Dárky Šití

Držák na tužky (na sešit, deník, desky)

Binec v kabelce je u mě už taková diagnóza. Když jsem si pořídila děti, kabelky jsem vyměnila za obří tašky na plíny, lahvičky, kousátka a náhradní oblečení. A v záplavě dětských věcí se moje věci hledaly docela špatně. Mohla jsem vysypat celý bágl a stejně bych nenašla ani tužku. A samozřejmě, když tu samou tašku nechám doma bez dozoru, mé děti z ní na první hrábnutí vyloví zaručeně něco mého. Tužky hledám nejčastěji ve sboru, protože si potřebuji psát poznámky do partitur. A tak jsem si ušila tenhle elastický držák na tužky, který jednoduše nasadím na desky s notami a tužky mám tak vždy po ruce.

 

Držák a tužky – materiál

Tento držák je vhodný na formát A4 horizontálně a na formát A5 vertikálně.

– 45 cm spodní gumy (šířka 5 cm)

– 41 cm vrchní gumy (šířka 3 cm)

– niť

– nůžky

Jeden konec vrchní gumy našijte asi 5 cm od konce spodní gumy.

Přišitý konec vrchní gumy přešijte několikrát cikcakem, aby se konec netřepil. Poté přišijte rovnostehem obě dlouhé strany až do místa, kde chcete, aby začínalo první očko na tužku.

Já dávám první očko někde mezi 13 a 16 cm od okraje vrchní gumy. Na začátku očka nejdříve obě gumy prošijte rovně (na fotce je v onom místě špendlík).

A teď přijde těžší část, kterou je formování oček tak, aby byla všechna stejná.

Můžete na to jít různě. Pokud děláte držák poprvé, jednoduše přidržte tužku nebo pero u prošití a špendlíkem označte místo, kde bude očko končit a kde se bude sešívat se spodní gumou. Toto místo pak prošijte rovnostehem. Já si raději špendlíkem označím délku očka na vrchní gumě a pak dalším špendlíkem místo na spodní gumě, kam budu očko přišívat, tužku nevkládám. Poté zarovnám oba špendlíky a místo prošiju.

Poté si naměřte mezeru mezi očky (měřte ji mezi všemi očky stejnou) a opět prošijte obě gumy vertikálně. Další očka vytvořte stejným způsobem. Jakmile máte požadovaný počet oček, zbytek obou gum opět prošijte po okrajích rovnostehem a konec vrchní gumy prošijte několikrát cikcak stehem.

Nakonec přeložte konce spodní gumy asi 1 cm přes sebe a sešijte je.

Teď už můžete držák na tužky navléct a vesele používat.

A na úplný závěr bych vás ráda pozvala ke sledování našeho sboru Gloria Brunensis na facebooku, neboť právě díky sboru tento držák na tužky vznikl.

Mohlo by se vám také líbit...