Modelování Návody Výtvarka

Domácí samotvrdnoucí hmota (modurit)

Tuhle samotvrdnoucí hmotu si doma vyrobíte ze tří přísad za pár minut a užijete si s ní hodiny zábavy.

samotvrdnoucí hmota

Pamatujete si, jak jsme jako děti plácali plastelínu a kombinovali barvy tak dlouho, až bylo všechno ošklivě našedlé a plastelína šla do koše? Jak se někdy rodiče zlobili, že jsme zase úplně celý nový balíček plastelíny splácali zase dohromady a že už ty plastelínové nákupy začínají lézt do peněz?

samotvrdnoucí hmotaNo a teď už to někteří zažíváme v pozici rodičů. Jenomže naše děti už nemají jen tu obyčejnou plastelínu v šesti barvách nebo modurit, dneska existuje také kinetický písek, play-doh, inteligentní plastelína, všemožné slizy…některé z nich dělají i pěkný binec, což nám každý den připomíná mastný flek na gauči nebo narůžovělá barva čalounění židle.

A nesmím zapomenout na cenu – pokud vaše dítko na posezení doslova zničí celý balíček, není to úplně levná sranda. Pokud se navíc bavíme o samotvrdnoucí hmotě, hned jsme ještě nad cenou obyčejné plastelíny. Naštěstí si doma můžete udělat samotvrdnoucí hmotu levně a doslova za pár minut. K výrobě potřebujete tři přísady, čtyři, pokud chcete modurit obarvit.

Čím je domácí samotvrdnoucí hmota tak skvělá?

samotvrdnoucí hmotaUž jsem nakousla cenu, výroba 300 g bílé hmoty mě vyjde asi na 14 Kč, u barevné hmoty je to o pár korun víc (je ale pravda, že nepočítám energii za těch několik minut na plotně a vodu nutnou pro umytí nádobí).

Další skvělou věcí je to, že nemusíte lítat po obchodech a shánět modurit, plastelínu nebo jinou hmotu. Přísady si můžete nakoupit ve velkém balení, doma uskladnit a v případě potřeby („mamíííí, ci modelovat!“) uklohníte várku modelovací hmoty za pár minut.

Co mě na téhle hmotě naprosto nadchlo, je její konzistence. Je měkká, ale zároveň dost tuhá na to, aby se z ní dalo něco vymodelovat. Dá se hezky rozválet a pěkně se z ní vykrajuje.

A ještě než začneme, chci vás pozvat k nakouknutí do kategorie Modelování, kde najdete spoustu dalších modelovacích nápadů a návodů.

 

Co budete potřebovat

(na menší várku)

  • 200 g jedlé sody
  • 100 g kukuřičného škrobu
  • 150 ml vody
  • potravinářské barvivo (já používám úplně obyčejné, které se prodává v sáčku po 5 gramech)

Domácí samotvrdnoucí hmota – návod

Sodu a škrob smíchejte v míse, zalijte vodou a rozmíchejte.

Vylijte na pánvičku a za stálého míchání zahřívejte, klidně i na středním plameni, dokud hmota nezačne tuhnout. Pak můžete oheň stáhnout a pořád míchejte, dokud hmota úplně nezhoustne, to z ní vařečkou budete moct udělat jeden velký „knedlík“ a skoro se nebude lepit na pánev.

Vyplněte sporák, hmotu zformujte do koule a nechte vychladnout.

Pokud ji chcete obarvit, stačí počkat, až hmota vychladne tak, že ji udržíte v ruce. Do hmoty udělejte důlek a do něj nasypte barvu v prášku. Zabalte a pak hmotu chvíli hněťte v ruce, aby se celá obarvila.

Na uvedené množství hmoty používám celý 5g balíček barvy, pokud barvím menší množství, použiju méně.

samotvrdnoucí hmota

Co z hmoty můžete vyrobit a jak ji skladovat

Cokoliv, co byste vyrobili ze samotvrdnoucí hmoty – ozdoby, dekorace…výrobek stačí nechat jeden den stát na vzduchu a ztvrdne, můžete ho pak i nabarvit. Hmota se naopak nehodí na šperky nebo nádobí.

Pokud hmotu nespotřebujete, zabalte ji do potravinářské fólie, tak vám pár dnů vydrží měkká.

 

Mohlo by se vám také líbit...