Dorty a zákusky Halloween Recepty

Želatinové oči

Želatinové oči jsou součástí strašidelného dortu, já jsem je použila v halloweenském KUK! dortu. Připravte je doma snadno s mým návodem.

želatinové oči

Jak už jde asi poznat z úvodního obrázku, tyhle želatinové oči, nebo spíš bulvy, jsou měkčí. Je to z toho důvodu, že jsem spíš než pevnou bulvu chtěla tvarohovou chuť a použila jsem na oči želatinu na ztužování nepečených dortů. Pokud byste chtěli opravdu pevnou a hladkou „hopskulku“, doporučuji tvaroh zaměnit za mléko (mandlové mléko apod.) a použít želatinu na aspiky (stejně jako u tohoto receptu minimálně ve dvojnásobném množství).

(Tento návod může obsahovat affiliate odkazy.)

Co budete potřebovat:

  • formu na koule – opravdu velmi doporučuji TUHLE, skvěle se s ní pracuje, není příliš měkká, takže přenášení plné formy není problém a můžete ji použít i na jiné věci, např. výrobu ledových koulí. Alternativy najdete níže.
  • 350 g plnotučného tvarohu
  • 2 lžíce vanilkového extraktu
  • 2 lžíce cukru moučka
  • gelové barvivo: černá, zelená, červená
  • želatina ke ztužení za studena – množství záleží na použitém druhu a značce, ale vždy používejte dvojitou dávku oproti té, která je uvedená v instrukcích na obalu.
  • malá injekční stříkačka
  • párátko nebo jiný špičatý nástroj

Alternativy k formě na koule: Pokud nechcete investovat do formy na koule (která je ale opravdu skvělá a já ji doporučuji všema deseti), je tu i jiná možnost:

  • Pořiďte si tuhle formu na polokoule na polokoule (český e-shop), kterou jsem použila například na tohle želatinové oko a kterou znáte také z návodu na Čajové bomby. Takto si uděláte poloviny bulev, na jejichž spodní stranu pak nakapete pár kapek čerstvě připravené želatiny a obě půlky tím spojíte do celé bulvy.

Želatinové oči – návod

Připravte si malinké množství želatiny a smíchejte s kapkou černé barvy. Naberte do injekční stříkačky a na dno formy kápněte do každé koule pár kapek, tím vytvoříte panenky očí. Nechte zatuhnout (můžete i v ledničce).

Potom připravte o něco větší (ale stále malé) množství želatiny se zelenou barvou a nakapte přes panenky, teď mají vaše budoucí želatinové oči duhovky.

želatinové oči želatinové oči

Párátkem nebo jiným špičatým předmětem nabírejte malé množství červené potravinářské barvy (neředit) a na stěny formy nakreslete žilky.

Připravte si tvarohovou směs – 350 g tvarohu a smíchejte s cukrem a vanilkovým extraktem. Potom připravte želatinu (klidně i v mléce místo vody) a přimíchejte do směsi. Tvaroh tak bude více tekutý, což pro nalití do formy být musí.

Přiklopte víko formy a každou kouli naplňte přes trychtýřek. Pokud ho nemáte nebo nechcete používat, můžete tvaroh do formy lít také přes injekční stříkačku (tady doporučuji spíš nějakou větší).

želatinové oči

Naplňte až po otvor ve víku. Nechte zatuhnout v lednici a já pak dávám želatinové oči ještě na pár hodin do mrazničky, aby se snadněji vyndávaly z formy.

želatinové oči

Bulvy opatrně vyloupněte a jsou připravené pro další použití.

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...