Kosmetika a zdraví Nezařazené

Ochranný balzám na rty pro malé parádnice

Zima už sice končí, ale zrádné jarní počasí nás často přiměje si myslet, že můžeme odhodit bundy a přestat s veškerou zimní prevencí. U nás k ní neodmyslitelně patří péče o popraskanou a zmrzlou pokožku a rty. Navíc mám doma malou parádnici, která si se zájmem prohlíží můj šuplík s líčením a příslušnými mučícími nástroji, chtěla jsem jí tedy tentokrát udělat radost leskem v parádní holčičí barvě. Pokud chcete lesk bez barvy, jednoduše vynechte barvící přísadu.

Přírodní balzám na rty by měl být součástí vaší kosmetické výbavy, pokud chcete mít zdravé a jemné rty. Chrání rty při nízkých teplotách a vyživuje je, když jsou suché horkem či zimou. Přírodní balzám na rty si vyrobíte snadno podle některého z mých receptů.

Co potřebujete (na 2 balzámy):

– 4g včelího vosku (já jsem použila bílé perličky, ale můžete použít i žluté pláty)
– 6ml jojobového oleje
– 2g lanolinu
– půl čajové lžičky barvy mica – tuto přísadu vynechte, pokud chcete balzám bezbarvý
– pro větší ochranu můžete přidat také 1g vitamínu E
– 5 kapek esenciálního oleje – já jsem zvolila kokos
– 2 obaly na balzám – seženete zde

nádobí a náčiní:

– digitální váha
– malý kastrůlek
– čajová lžička
– míchátko, např. dřevěná špachtle

Výroba balzámu na rty je velmi jednoduchá a poměrně rychlá, přesto je potřeba nic neuspěchat a vše dělat spíše pomaleji než rychle. Jdeme tedy na to:

1. Do kastrůlku dejte včelí vosk a olej a nechte je rozpustit a smíchat se na nízké teplotě a za častého míchání.

2. Přidejte lanolin, opět ho nechte rozpustit pomalu a vmíchejte do směsi.

Vše by mělo být dokonale smíchané.

3. Nyní směs odstavte z vařiče a opatrně vmíchejte esenciální olej a barvu.

Pokud nechcete balzám rozlévat přímo z kastrůlku, přelejte jej do vhodnější nádoby.

4. Nalijte balzám do tyčinkových obalů. Stačí je zalít tak, aby byly zarovnané s okrajem. Za chvilinku balzám ve středu tyčinky klesne, možná se tam dokonce vytvoří malá dírka. Stačí rozehřát tročku balzámu v kastrůlku a nově vzniklou dírku zalít. Já pak přidám ještě pár kapek, aby byl balzám nahoře trošku zaoblený. Na obrázku vidíte, jak to vypadá, když první dávka balzámu začíná klesat.

5. Jamile máte definitivně dorozléváno, nechte balzám odpočívat, nejlépe přímo v lednici. Výsledný balzám by měl být při natírání rtů příjemný a roztíratelný, neměl by být tuhý jako svíčka. Pokud je náhodou příliš tuhý, můžete ho jednoduše vyloupnout z tyčinkového obalu, znovu rozpustit a přimíchat trochu více oleje.

Hotovo, malé parádnice či malí parádnící se mohou vesele natírat!

Mohlo by se vám také líbit...