Kosmetika a zdraví

Mycí emulze – náhrada vlhčených ubrousků

Jednorázové plenky a vlhčené ubrousky nám ušetřily spoustu práce, co si budeme povídat. Pokud vás ale zajímá šetrnější a k dětské kůži zdravější alternativa, přináším vám tentokrát recept na mycí emulzi, kterou můžete nahradit právě ony ubrousky. V receptu navíc používám dětské oleje, které zajistí, že emulze nejen očistí, ale bude mít i blahodárné účinky nejen na dětskou prdelku.Výroba emulze je velmi jednoduchá a finančně nenáročná. Pokud doma občas vyrábíte kosmetiku, možná už potřebné ingredience máte. A pokud ne, seženete je dnes téměř kdekoliv – v drogériích, obchodech s potravinami či na internetu.

Co budete potřebovat:

  • 2 lahvičky o objemu min. 50 ml
  • 1 vrchovatou lžíci kokosového oleje (co se vám do ní vejde)
  • 1 vrchovatou lžíci bambuckého másla
  • 2 lžíce meruňkového oleje
  • 1 lžíci mandlového oleje
  • 1 kávovou lžičku lanolinu
  • 25 ml vody
  • 1 % konzervantu Cosgard z celkové váhy

Toto jsou poměry, které používám já, samozřejmě můžete přijít na to, že pro vás funguje jiné složení, popř. můžete rovnou připravit dvojnásobnou dávku. Oleje používejte vždy ty vhodné pro děti, typicky tedy meruňkový, kokosový a mandlový, pokud máte k dispozici extrakt měsíčku v mandlovém oleji, bude vaše emulze o to lepší. Vzhledem k tomu, že v emulzi musíte smíchat olejovou bázi s vodou (olej a voda se běžně nemísí), potřebujete emulgátor. V běžně prodávané kosmetice najdete syntetické emulgátory, já pro děti používám jen ty přírodní. Zde tedy lanolin, můžete však použít také včelí vost či sojový lecitin. Jejich emulzní schopnosti se sice považují za slabé, ale uvidíte, že pro potřeby tohoto receptu to naprosto stačí. Pokud se chcete poohlédnout po silnějších přírodních emulgátorech, hledejte například behentrimonium methosulfát, cetearyl alcohol, stearát glycerolu…je jich ještě o něco více.

A teď už k postupu:

Všechny oleje a lanolin dejte do kastrůlku, ten dejte do většího kastrolu s vařící vodou a takto ingredience rozpusťte ve vodní lázni.

Měly by se rozpouštět pomalu, odstavte je, když ještě nejsou zcela rozpuštěné a nechte rozpustit už mimo vroucí vodu. Důkladně promíchejte.

Nechte vychladnout a přelijte do lahvičky. Tuto olejovou bázi s lanolinem uchovávejte na tmavém a chladném místě.

Emulze si připravte vždy menší množství. Převařte vodu, nechte ji vychladnout a nalijte ji do druhé lahvičky. Pak přidejte 2 lžičky olejové báze, konzervant a protřepte. Emulze trošku zhoustne a bude mít bělavý nádech. Takto připravenou emulzi můžete už používat k omývání obličeje, zadečku, prostě čehokoliv. Stačí jen trošku kápnout na látkovou plenku či cokoliv, co k tomuto účelu chcete používat.

Mohlo by se vám také líbit...