Svátky a tradice Výtvarka

Tradiční barvení velikonočních vajec

barvení vajec
Barvení velikonočních vajec

Velikonoce jsou svátky, které přímo vybízí k jarnímu tvoření! Nahnědo nabarvená vajíčka s otisky rostlin u nás najdete o velikonocích vždy. Jejich „výroba“ je zábava od začátku do konce a je to činnost, kterou si užijí i děti. Tento tradiční způsob barvení vajec zná samozřejmě spoustu Čechů, a pro ty z vás, kteří jej neznáte, je tu jednoduchý návod.

A nakoukněte také do kategorie Svátky a tradice, kde najdete další návody spojené s českými svátky.

Jak už někteří tušíte, hnědou barvu vajíčkům dodávají suché cibulové slupky. Vajíčka můžete nabarvit celá nahnědo, já vám ale doporučuji s dětmi vyběhnout ven a nasbírat nejrůznější kvítečky, lístky, trávu, prostě cokoliv, co chcete na vajíčka obtisknout.

Věci na výrobu dost pravděpodobně máte doma:

  • vajíčka
  • cibulové slupky
  • obvaz/gáza
  • nit
  • rostlinky
  • ocet
  • trochu oleje
  • ubrousek

Také budete potřebovat hrnec, spíše větší, aby se vám do něj vešlo co nejvíce slupek (já používám 5l hrnec a před nalitím vody se jej snažím zaplnit slupkami po okraj). Měl by to být hrnec, u kterého vám nebude vadit, když se dočasně nebo i trvale uvnitř zbarví trochu dohněda. V návodu sice uvidíte bílá vejce, doporučuji vám však spíše hnědá, výsledná barva bude sytější.

Jdeme na to:

Slupky dejte do hrnce a zalijte je vodou tak, aby byla vajíčka následně celá ponořená po dobu asi půlhodinového vaření. Přidejte lžíci octa na 1l vody. Vodu můžete dát rovnou vařit, zatímco budete připravovat vajíčka.

Dva proužky obvazu položte do kříže. Stačí tak dlouhé proužky, aby obalily vajíčko a jejich konce se daly svázat nitkou.

Na překřížení položte rostlinku, kterou chcete na vajíčko obtisknout.

Na rostlinku položte vajíčko.

Proužky obvazu chytněte za konce a obalte jimi vajíčko.

Konce obvazů svažte nití.

barvení vajec

Zabalená vajíčka vložte do vroucí vody a vařte nejméně půl hodiny. Klidně však i více, čím více slupek a čím delší var, tím výraznější bude výsledná barva. Vajíčka nechte po uvaření ve vodě odstát klidně až do chvíle, kdy voda vychladne. Vytáhněte je, rozbalte a nechte uschnout. Poté kápněte do ubrousku trošku oleje a vajíčka vyleštěte. Můžete jimi ozdobit velikoční stůj nebo je rozdat při mrskutu.

barvení vajec
Barvení velikonočních vajec
barvení vajec
Barvení velikonočních vajec

 

Mohlo by se vám také líbit...