Kostýmy Návody

Te Fiti: paruka a šaty (karnevalový kostým)

Letos chtěla dcera jít na karneval za bohyni Te Fiti z filmu Moana (Odvážná Vaiana). Jeho hlavní částí je paruka, tak se pojďme podívat, jak na ni.

te fiti

Karneval je pro děti velká věc. Některé obce slaví masopust, jinde se alespoň pořádá karneval pro děti a zárukou pravidelného konání karnevalu jsou samozřejmě školky. Moje děti se na tohle období vždycky moc těší a mají spoustu nápadů na masky. Letos to u nás jednoznačně vyhrála Te Fiti z filmu Moana (Odvážná Vaiana).

te fitiTe Fiti je matka všech ostrovů, která má dar dávata život. Když jí bůh Maui ukradce srdce, Te Fiti se mění v lávovou příšeru Te Ka a do své původní podoby se vrací po navrácení srdce. Je to bohyně – ostrov, celá je pokrytá trávou a květinami. Tenhle karnevalový kostým má tedy tři části – paruku, šaty a srdce. Paruka je bezpochyby tou nejdůležitější, musí být zelená a pokrytá květinami typickými pro Polynésii. A právě paruce se věnuje tento návod. Na konci vám ukážu také, jak jsem udělala šaty, protože to jsou vlastně jen dva jednoduché kroky (jde spíš o hábit). A návod na srdce najdete tady.

Pár slov k náročnosti – tento kostým na karneval vyžaduje docela dost času a materiálu, ale jinak žádné velké dovednosti. Šicí stroj je potřeba jen k ušití dvou rovných linek na šatech, na paruku není potřeba vůbec. Celou výrobou paruky vás provedou se spoustou fotek.

Jako základní materiál na paruku jsem použila háčkovanou čepičku a vlněnou přízi, paruku jsem ozdobila květinami typickými pro polynéské kultury – orchideje a ibišky. Těch květin je samozřejmě více, například havajské lei se dělají často z plumérií, takže stačí trochu pohledat na internetu a vhodných druhů květin najdete víc. Květiny jsou samozřejmě umělé.

Vlnu asi seženete bez problémů v českých kamenných obchodech nebo e-shopech, s květinami to možná bude složitější. Pokud je neseženete v obchodě, určitě se podívejte do zahraničních e-shopů.

No a samozřejmě vás pozvu taky k nakouknutí na další návody na kostýmy.

te fitite fitite fiti

Co budete potřebovat

Paruka

  • spoustu vlněné příze – já jsem použila 13 klubek po 160 metrech (50g) trávově zelené příze, složení 55 % bavlna, 45 % akryl – hodilo by se mi i o trošičku víc, toto bych tedy považovala za minimální množství
  • háčkovaná čepička v zelené barvě
  • asi 10 umělých květin
  • nůžky
  • zelená nit
  • jehla

Šaty

  • jakákoliv zelená látka
  • nit
  • šicí stroj
  • nůžky

Te Fiti paruka – návod

Prameny vlasů

Prameny vlasů budeme vytvářet omotáváním příze okolo nějaké rovné plochy, vyberte si plochu, která je tak dlouhá, jak chcete, aby byla dlouhá vaše paruka. Já jsem zvolila rozkládací křídlo strolu. Omotejte tedy přízi mnohokrát okolo zvolené plochy. Na tyto první prameny jsem použila jedno klubko na tři prameny.

Potom ustřihněte kousek příze a na jedné straně jím omotanou přízi svažte.

Omotanou přízi opatrně sundejte z plochy a přeložte tak, aby zavázané místo bylo v polovině. Protilehlou polovinu rozstřihněte.

Teď tedy máte dlouhý pramen zelených vlasů, který je v polovině svázaný.

Těchto prohů si pro začátek udělejte 6.

Přivázání k čepičce

Těchto prvních šest pramenů budete vázat po stranách čepičky blízko spodního okraje (vždy 3 na jedné straně a 3 na druhé). Určete si tedy, kde bude střed čela čepičky (např. našitím barevného knoflíku, který později odstřihnete) – ten vám pak pomůže jako orientační bod, abyste vlasy našívali pravidelně.

Vezměte dvě šňůrky příze z pramenu (já používám krátkou přízi, kterou jsem předtím pramen svázala) a prostrčte je dvěma vedle sebe ležícími očky čepičky.

Z rubu je protáhněte nadoraz, aby z lícu vlasy ležely na čepičce.

Zavažte na dva uzlíky.

A protáhněte očky zpět, aby nebyl rub čepičky plný konců vlny, které by později komplikovaly nasazení paruky.

Takto vypadá přivázaný pramen vlasů.

te fiti

A takhle vypadá jedna strana čepičky se třemi prameny (to samé udělejte na druhé straně).

te fiti

Potom si připravte dalších 5 pramenů, které navažte o něco výš do mezer mezi prameny první řady. Budete tedy mít dva prameny po stranách a jeden v zadní polovině čepice. Na čelo zatím nic nevažte.

Afina

te fiti

Paruka má afinu, která překryje čepici na čele. Prameny na afinu vytvoříte úplně stejně, jen si vyberte menší plochu, protože afina bude výrazně kratší. Udělejte si delší než potřebujete, později ji zastřihnete. Začněte se dvěma tlustými prameny.

te fiti

Ty našijte na čelo po stranách středové značky.

te fiti

V samém středu protáhněte z rubu na líc kousek příze

te fiti

Z každého pramenu odeberte kousek do středu.

te fiti

A zavažte. Později zjistíte, zda vám takto afina stačí nebo je třeba přidat vlasů – ty pak navažte klasicky.

Vlasy nahoře

V tomto kroku je dobré si paruku položit na něco oblého, například misku. Možná máte doma dokonce stojan na paruku nebo hlavu figuríny, ta je na toto ideální.

te fiti

Nakonec je třeba pokrýt vršek čepice. Začněte od prostředku, kam navážete jeden pramen. Já jsem navazovala střídavě tenčí a tlustší prameny a potom jsem případné mezery doplňovala tenkými pramínky. Jak vidíte, tentokrát pramen nenechávám viset jedním směrem, alejedna půlka jde doprava a druhá doleva.

te fiti

Nejdřív jsem čepici pokryla od středu dozadu…

te fiti

…a nakonec i od středu k afině.

Copy

te fiti

Pokud nemáte doma figurýnu, je ta pravá chvíle, kdy povolat dítě a paruku mu nasadit. Budete totiž plést copy, které později poslouží k přišití květin.

te fiti

Po stranách pěšinky upleťte francouzské copy, ale nové pramínky vlasů přidávejte vždy jen k hornímu pramenu. Když je totiž budete přidávat i ke spodnímu, zbytečně si z volných vlasů uberete a paruka prořídne.

Vzadu copy svažte, ale ne úplně celé, stačí jen pár pramínků příze z každého copu.

Zdobení květinami

te fiti

Já jsem použila orchideje a ibišky.

te fiti

Květiny jsem prošila, jehlu provlékla copem a zase zapíchla do květiny. Takhle několikrát, aby květina držela.

te fiti

Takhle po celém obvodu copů a také nad afinou. Můžete pár květin navázat také do volných vlasů.

te fiti te fiti

Nakonec sestřihněte afinu.

A to je vlastně všechno. Tady je ještě pár dalších fotek pro inspiraci, než se pustíme do šatů:

te fiti te fiti te fiti te fiti te fiti

Te Fiti šaty – návod

Na šaty můžete použít vlastně jakoukoliv zelenou látku, já jsem použila vzorovaný šifon, který tiskem připomíná lístky. Ustřihnetě obdélník, kde délka je dvakrát výška dítěte bez hlavy a krku (já měřím zhruba od krku po kotníky) a šířka je šířka rozpažení dítěte od jednoho zápěstí po druhé.

Tento obdélní přeložte po délce a uprostřed vystřihněte díru na hlavu (nebo přeložte ještě jednou a pak ustřihněte roh).

Zhruba tam, kde vidíte na červenou přerušovanou čáru, látku prošijte rovným stehem po délce asi 20 cm. Tím vytvoříte tunýlky na prostřčení rukou.

No a to je všechno i pro šaty, teď už si je může dítko obléct.

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...