Šití

Rouška s pozdravem

Když už nám rok 2020 nadělil tuhle nelehkou situaci, zkusme z ní vytřískat, co to jde. I s rouškou může být docela sranda a s našimi nejnovějšími kousky tedy pořádná. Na každé je totiž obří pusa a když roztáhnete sklady, pusa se otevře a každá rouška pozdraví kolemjdoucí jiným jazykem.

Tato skládaná rouška má prostřední sklad uvnitř, takže ve složeném stavu není nejpohodlnější, roztažená už je na tom s nositelností o něco lépe. Rozhodně to není rouška na několik hodin, ale na cestu do obchodu vystačí a pobaví.

 

 

 

Co budete potřebovat

  • 100% bavlněnou látku a z ní: 2 čtverce 25 x 25 cm na roušku pro dospělého nebo 2 čtverce 20 x 20 cm na dětskou roušku. Roušku můžete ušít i jednovrstvou, v tom případě vám postačí jeden čtverec.
  • bavlněnou nit
  • nůžky
  • fixy na textil, které vydrží sterilizaci – toto předem vyzkoušejte na kousku látky
  • šňůrky nebo gumu (např. 2 šňůrky o délce 90 cm nebo dvě gumičky o délce 30 cm)

Jak na to

Jako u všech roušek, i tady si látku nejprve vyvařte. Oba čtverce položte na sebe lícem k sobě a po krajích sešijte, nechte asi 5cm otvor na jedné straně. Pokud šijete jednovrstvou roušku, pouze zahněte všechny okraje asi 0,5 cm a prošijte.

Otvorem látku obraťte lícem ven, okraje otvoru složte stejně jako sešité okraje. Látku přežehlete a opět prošijte po všech okrajích.

Čtverec přeložte napůl a opět rozložte, uprostřed vám zůstane naznačený střed.

Látku vezměte na jedné straně asi 4 cm nad středem a přeložte po celé délce ke středu.

Takto to bude vypadat.

Stejně postupujte na druhé straně od středu. Na horní fotce vidíte, jak bude rouška vypadat z vnější straně, na spodní fotce vidíte vnitřní stranu se skladem uprostřed. Vše pořádně přežehlete.

Z vnější strany nakreslete obrys úst a vybarvěte ho. Pusa je z venku hotová a je načase se pustit do vnitřku.

Toto vidíte, když roušku rozevřete. Pokud jste sklady dobře přežehlili, rouška se bude dát zase dobře zavřít a s ní se zavře i pusa.

Mezi rty dokreslete, co se vám zachce. Já jsem nakreslila zuby, jazyk a pozdrav. Když budete vedle sebe kreslit různými barvami, vždy počkejte, až jedna barva zaschne, než začnete kreslit druhou. Já jsem po nakreslení červeného jazyka nepočkala a rovnou začala kreslit obrys a pěkně se mi rozpil. Nakonec to na denním světle vypadá docela dobře, příště ale určitě nechám barvu zaschnout.

Krátké okraje zahrňte asi 1,5 cm dovnitř a prošijte.

Oběma tunýlky provlékněte šňůrku nebo gumičku.

Vesele noste a aloha! Nebo spíš a hui hou, mālama pono!

Řeže vás gumička za ušima? Nemusí! Vyzkoušejte tohle udělátko – chránič uší.

Mohlo by se vám také líbit...