Šití

Nastavitelná rouška na vous

Poslední dobou se ke mně dostalo několik požadavků na roušku pro vousáče. Požadavek byl, aby rouška vousy nezakrývala jen z přední strany, ale aby se do ní daly „vložit“. Mám ráda výzvy, takže jsem se do toho pustila a přišla na to tak nějak po svém. A protože to vyšlo, přináším vám návod na roušku, do které si pohodlně schováte vous a ještě si můžete regulovat její délku.

Chtěla jsem vytvořit střih jedné velikosti, který by byl pokud možno univerzální. Obličejová část roušky je vlastně rozšířená náhubková rouška a kapsu na vous jsem sice udělala poměrně dlouhou, ale střih si můžete jednoduše zkrátit (nebo prodloužit) v místě, kde je to ve střihu naznačené. Délka kapsy se navíc dá nastavit a stejně tak její utažení.

Berte prosím tento návod jako to, co to je – návod vytvořený šicím neprofesionálem, ale zato s nadšením. Omluvte prosím drobné nedostatky a nepřesnosti. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že střih „funguje“, ale kreslení střihů je pro mě novinka (to byste nepoznali, že?).

 

Co budete potřebovat

  • Střih je stažení (3 díly)
  • 100% bavlněnou látku
  • 100% bavlněnou nit
  • Plochou gumu o šířce 1 cm – asi 1 metr
  • Plochou gumičku o šířce 5 mm – asi 38 cm
  • spínací špendlík

Pokud chcete, aby byla vaše rouška nastavitelná, pak budete potřebovat také:

  • 4 malé knoflíky
  • 2 kousky 5mm ploché gumičky o délce asi 3 cm
  • jehlu pro ruční šití

Rouška na vous – jak na to

Střih na obličejovou část vystřihněte 4x. Rouška bude dvouvrstvá a na každou vrstvu potřebujete 2 kousky. Nezapomeňte přidat 5 mm na švy. U dalších dílů je přídavek na švy už zahrnutý.

Na kapsu vystřihněte 2 díly. Pokud kapsu prodlužujete nebo zkracujete, dělejte to v rovné části kapsy, ne v oblouku.

Stranu kapsy vystřihněte 2x. Pokud jste prodloužili nebo zkrátili kapsu, pak musíte to samé udělat i se stranou kapsy. Rovný okraj strany kapsy musí být stejně dlouhý jako obvod kapsy bez horního (rovného) okraje.

Nakonec vystřihněte 1 rovný pás, který bude 2 cm široký a dlouhá stejně jako obloukový okraj strany kapsy, v mém případě 58 cm.

Rovný pás přehněte podélně napůl a přežehlete. Jeden díl strany roušky položte obloukem nahoru. Na oblouk položte přeložený rovný pár, a sice otevřeným okraje k okraji oblouku (horní fotka). Aby mohl rovný pás hezky kopírovat oblouk dílu od ním, budete na něm (na otevřeném okraji) udělat každých několik cm malinkatý nástřih. Na mé fotce nejsou nástřihy vidět, ale jsou tam. Druhý díl strany kapsy položte na předchozí dva díly opět obloukem nahoru (spodní fotka). Vše sešpendlete od středu směrem k okrajům. Podél oblouku sešijte.

Obraťte lícem nahoru a budete mít stranu kapsy s tunelem na gumičku.

Gumičku pomocí spínacího špendlíku protáhněte tunelem a na obou koncích prošijte, aby gumička v tunelu držela napevno.

Gumička je kratší než tunel, ten se proto nakrabatí.

Jednu část kapsového dílu položte obloukem dolů a na něj přišpendlete na něj stranu kapsy otevřeným okrajem (fotka vlevo). Špendlete od středu oblouku směrem do stran. Na to vše položte druhou část kapsového dílu a opět od středu sešpendlete (fotka vpravo). Prošijte po sešpendlených okrajích, horní rovný okraj tedy zůstane nesešitý.

Nesešitým okrajem protáhněte vše lícem ven. Kapsa na vous je hotová.

Strana kapsy vypadá takto.

Pro ušití obličejové části na sebe položte dva díly lícem k sobě a sešijte po oblouku na bohu. Rozevřete roušku. Pokud si teď přiložíte spodní okraj obličejové části (ten rovný) k hornímu rovnému okraji kapsy, měl by obličejový díl být delší.

Ustřihněte 2 proužky o šířce 3 cm a délce 9 cm. Krátké okraje obou proužků zahněte 0,5 cm na rub a prošijte. Na tento krok jsem zapomněla, proto dále uvidíte, že rouška má trochu roztřepené konce tunýlků.

Oba proužky podélně přehněte napůl a přežehlete. Teď máte dva tunýlky na gumičku.

Kapsu položte rovným okrajem nahoru. K tomuto okraji přiložte rovným okrajem a rubem nahoru jeden obličejový díl a přišpendlete. Vše obraťte na druhou stranu a i z druhé strany přišpendlete jeden obličejový díl rubem nahoru.

No a protože jsem si omylem nenávratně smazala několik důležitých fotek, musíte teď na jeden jediný krok strpět můj pokus o nákres. Modrou barvou vidíte dva obličejové díly, mezi nimi je zelenou barvou naznačená našitá kapsa. No a nás teď zajímají červené tunýlky. Otevřeným okrajem našijte tunýlky na krátké okraje JEN JEDNOHO z obličejových dílů. Otevřené okraje tunýlků musí být zarovnané s okrajem obličejové části.

Takto vypadá tunýlek našitý na jednu krátkou stranu obličejové části. Vidíte, že tunýlek prozatím směřuje dovnitř.

Teď všechno zabalte do obličejových částí, které přišpendlete k sobě rubem ven. Jeden krátký okraj nechte nesešpendlený (šipky). Vše po okrajích prošijte, tedy kromě onoho krátkého okraje.

Oním okrajem protáhněte celou roušku lícem ven. Otevřený okraj hezky přeložte a z lícu sešijte.

Vrchní okraj obličejové části prošijte.

Takto nyní vypadá rouška zevnitř. Pokud vám vyhovuje její délka a nechcete ji mít nastavitelnou, můžete přeskočit následujících pár kroků a jít rovnou na navléknutí gumičky.

Rozhodla jsem se udělat roušku nastavitelnou na dvou místech. Tím prvním je tunel, kterým prochází gumička po okrajích kapsy – zde se bude regulovat utažení kapsy. Asi 5 cm od horního okraje kapsy jsem po obou stranách tunel zevnitř kapsy nastřihna (nástřih má asi 2 cm) a okraje nástřihu založila a obšila, aby se netřepily. Tento krok také můžete udělat předem na stroji (ještě předtím, než tunel našijete na stranu kapsy), já jsem se rozhodla to udělat až následně v ruce.

Nad otvor našijte malý knoflík. Gumičku trochu povytáhněte a do vytažené části udělejte malý podélný nástřih. Tento nástřih budete moct navléknout na knoflík. Tím, že uděláte to stejné po obou stranách kapsy, bude kapsa utažená pravidelně.

Pro regulaci délky kapsy jsem udělala následující: 5 cm pod okraj kapsy (na stranu kapsy) jsem našila knoflík a 12 cm pod okraj přeložený kousek ploché gumičky. Chce to trochu snahy, abyste si neprošili obě vrstvy, profesionálové by si vše určitě našili před sešitím jednotlivých dílů kapsy, ale já jsem se bála, že by mi pak nemusely sedět vzdálenosti.

Knoflík a poutko jsem našila po obou stranách kapsy.

Kapsu zkrátíte zaháknutím poutka za knoflík. Knoflík i poutko můžete našít v jiných vzdálenostech podle toho, jak moc chcete kapsu zkrátit.

Pomocí spínacího špendlíku protáhněte širší plochou gumičku tunýlky tak, jak vidíte na fotkách.

Nahoře gumičku sešijte nebo zauzlujte.

Takto vypadá hotová rouška bez knoflíků na regulaci.

Takto vypadá rouška zkrácená pomocí knoflíku a poutka.

Takto vypadá rouška na vous s utaženou kapsou.

Kapsa z boku

Toť vše, rouška je hotová, teď už jen schovat vous!

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...