Nezařazené Výtvarka

Miska z lepidla

Když jsem byla malá, letěly takové ty (dnes už retro) plastové hračky. K mým nejoblíbenějším patřil baňatý košíček s květinou, nezničitelný a měla ho většina tehdejších holčiček. Při výrobě misky z lepidla jsem si na něj hned vzpomněla, protože mi zatvrdlé lepidlo z tavné pistole onen měkký plast hodně připomíná. 

K výrobě misky budete potřebovat:

  • misku (keramickou, kovovou, dřevěnou nebo plastovou)
  • trochu tuhého tuku (já jsem použila tuk na pečení)
  • tavnou pistoli s lepidlem
  • akrylové barvy – já jsem použila barvu 352 od Pebeo (iridescent gold)
  • štětec
  • nůžky

S miskou budete pracovat dnem vzhůru. Potřete ji tukem, díky tomu půjde později lepidlo odlepit. S lepidlem pracujte velmi opatrně, nebude se k misce příliš lepit a pokud se ho omylem dotknete (rukou nebo třeba nějakou částí pistole), poničíte si vzor.

Doprostřed dna udělejte základní bod – neměla by to být jen tečka, trochu ho rozetřete. Pak udělejte kružnici lepidlem po obvodu dna.

Spojte střed a obvod dna, a to jakýmkoliv vzorem chcete. Jak vidíte, já jsem lepidlem nakreslila květinu.

Teď už budete pracovat na stranách vaší misky. Vzor kreslete v řadách. První řada musí být spojená s okrajem dna – tady vidíte, že se všechny lístečky dotýkají dna.

 

Po první řadě se můžete pustit do druhé, obě řady musí být spojené (listy druhé řady se dotýkají listů první řady).

V řadách pokračujte, až se dostanete k okraji misky.

Já jsem se rozhodla několik listů lepidlem vyplnit. Mám tedy většinu listů prázdných a několik plných. Lepidlo nechte zaschnout a pak od okrajů směrem ke dnu opatrně odlepujte.

Někde vám možná zůstala vlákýnka lepidla, odstraňte je rukou nebo odstřihněte nůžkami.

Vzor uvnitř misky je hladký, vně je vzor více plastický. Misku můžete obrátit, pokud chcete, aby byl venek hladký, ale pouze pokud jste k její výrobě použili misku s rovným dnem. Pokud měla vaše původní miska dno mírně propadné (jako ta moje), nemůžete ji obrátit, protože by dno bylo nerovné. Začněte misku barvit z jedné strany.

Já jsem nejprve nanesla tenkou vrstu zlaté barvy a poté druhou tlustší vrstvu, kterou jsem neroztírala, nýbrž jsem štětcem jen dělala jako by tečky do barvy, aby měl nátěr plastický efekt.

 

Nechte barvu pořádně zaschnout, než budete barvit druhou stranu.

Nabarvěte z druhé strany, nechte zaschnout a máte hotovo.

Miska může sloužit jako dekorace, vzhledem k akrylové barvě bych ji nepoužívala jako misku na jakékoliv potraviny.

Mohlo by se vám také líbit...