Organizace a úklid

Jak odstranit (téměř) jakoukoliv skvrnu

Všichni to známe – oblíbené kalhoty, dětské oblečení, bílý ubrus…stačí jedna skvrna a máte na textilu památku napořád. A ať drhnete, jak drhnete, pořád ji tam vidíte. Jak odstranit skvrnu tak, aby opravdu zmizela?

odstranit skvrnuTo je otázka, která trápí lidstvo už po staletí. No, možná ne po staletí a ne celé lidstvo, ale spoustu z nás. Úplně odstranit skvrnu někdy prostě nejde, s tím se musíme smířit. Někdy se jí však jde zbavit z velké části a někdy jde vyčistit i to, co bychom nečekali. Záleží nejen na materiálu, ale také třeba na době, po jakou skvrna na oblečení je. Tady je pár základních pravidel:

 • Jednejte rychle a skvrnu odstraňte co nejdřív.
 • Vysajte přebytečnou tekutinu, seškrábněte nebo odloupněte pevnou část skvrny.
 • Pokud nemůžete skvrnu odstranit hned, alespoň ji namočte. Pokud nevíte, jakou vodou na jakou skvrnu, namáčejte do studené vody, teplá voda může některé skvrny srazit a už se jich nikdy nezbavíte.
 • Pamatujte, že některých skvrn se nezbavíte po jednom vyprání a je potřeba odstraňovat opakovaně.
 • Některé čistící prostředky nejsou vhodné pro určité materiály. Před použitím konkrétního prostředku musíte tedy zvážit materiál a pokud si vůbec nevíte rady, pořiďte si prostředek určený pro danou látku.

Co budete potřebovat

Samozřejmě můžete používat prostředky z obchodu, já bych ale ráda zmínila trochu přírodnější a ekologické způsoby odstraňování skvrn. Následující pomocníci přijdou vhod:

 • citron
 • sůl
 • soda na pečení
 • žlučové mýdlo
 • ocet
 • prostředek na mytí nádobí
 • technický líh
 • amoniak

Mimochodem, většina těchto věcí vám pomůže taky při úklidu kuchyně.

odstranit skvrnu

Jak odstranit konkrétní skvrnu

Káva

Skvrnu namočte do vlažné vody. Smíchejte trochu prostředku na nádobí a octa a hadřičkou skvrnu vydrhněte.

Tráva

Na trávu zabírá hned několik postupů. Pokud máte po ruce technický líh, jemně jím skvrnu potřete houbičkou a nechte chvíli působit. Potom namočte na chvíli do mýdlové vody a následně vyperte. Skvěle funguje také citrón – potírejte skvrnu půlkou citronu a pak vyperte. No a naše babičky namáčely skvrny od trávy přes noc do mléka, skvrna by měla z velké části nebo úplně zmizet.

Kečup

Na kečup je skvělé žlučové mýdlo. Namočte látku do teplé vody a potom pořádně potřete žlučovým mýdlem. Nechte působit a pak opláchněte. Zopakujte postup a tentokrát už můžete skvrnu i drhnout.

Krev

Skvrnu nejdříve namočte do studené vody. Zdůrazňuji slovo studená, protože v teplé vodě se krev srazí. Poté skvrnu z obou stran látky pořádně potřete žlučovým mýdlem a nechte působit alespoň půl hodiny (můžete ale i několik hodin). Poté opláchněte a podle potřeby zopakujte. Pokud skvrna už zaschla, neoplachujte a skvrnu pomazanou mýdlem rovnou hoďte do pračky a vyperte.

Zašlá bílá

Zašlé bílé prádlo namočte přes noc do vody s několika plátky citronu a potom vyperte. Doporučuje se také do bubnu přidat půl hrnku octa (nejlépe bílý vinný, ale můžete také obyčejný). Pokud máte doma amoniak, pomáhá také před vypráním namočit prádlo do vody s amoniakem.

Inkoust

Inkoustovou skvrnu se doporučuje lehce drhnout technickým lihem. Někdo dokonce skvrnu posprejuje sprejem na vlasy a potom drhne.

odstranit skvrnu

Jahody, maliny a jiné bobulky

Skvrnu namočte a potřete žlučovým mýdlem a poté opláchněte. Opět potřete mýdlem a třením vydrhněte. Pokud nemáte žlučové mýdlo, poslouží vám také citrón. Rozkrojte ho napůl a půlkou citronu potírejte skvrnu z obou stran. Poté opláchněte.

Vosk

Seškrábněte tolik vosku, kolik jen můžete. Potom položte látku skvrnou dolů na savý papír (papírovou utěrku) a ze zadní strany přiložte horkou žehličku. Vosk se tak roztaví a vsáhne se do papíru. Pokud je na látce stále skvrna, potřete žlučovým mýdlem. Vyperte.

Make-up

Skvrnu od make-upu potřete technickým lihem. Pomáhá také směr octa a prostředku na nádobí. Skvrnu jemně drhněte houbičkou a pak normálně vyperte.

Rtěnka

Stejně jako na jiné skvrny, i tady pomůže žlučové mýdlo, především, pokud je skvrna čerstvá. Pokud jste to nestihli a skvrna je zaschlá, třete skvrnu technickým lihem. Pokud líh nemáte, smíchejte trochu octa a prostředku na mytí nádobí. Potřete skvrnu, vydrhněte a opláchněte. Tento postup zřejmě budete muset několikrát zopakovat.

Tuk

Skvrnu namočte do teplé vody a potřete žlučovým mýdlem. poté vydrhněte a vyperte. Můžete také smíchat sodu na pečení s trochou vody a vzniklou kašičkou skvnu potřít a vydrhnout.

Víno

Čerstvou skvrnu od vína posypte solí a nechte sůl nasát tekutinu z látky. Potom skvrnu třete buď octem nebo technickým lihem, cokoliv máte po ruce.

Lak na nehty

Podložte látku savým papírem a skvrnu pořádně namočte do odlakovače a potom vyperte.

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...