Dárky Miniatury Modelování

DIY Cestovní hračka – Miniaturní magnetická SNÍDANĚ

Jak zabavit děti na delších cestách, to je pěkně zapeklité téma! Co to takhle zkusit s hrou do kapsy? Našim dětem jsem vyrobila několik takových a tahle DIY cestovní hračka – miniaturní magnetická snídaně je vážně pecka. Navíc, pokud jste taky hračičkové, třeba se zabavíte i vy, alespoň tedy pokud sedíte na sedadle spolujezdce.

cestovní hračka
DIY Hračka na cesty – miniaturní magnetická snídaně

cestovní hračkaTaky máte pocit, že jakmile se vydáte s rodinou na nějakou další cestu autem nebo letadlem, promění se vaše děti ve vřeštící orangutany, kteří se neustále popichují a chtějí, abyste řešili fakt, že sourozenec strká nehet za polovinu „jejich“ sedadla? U nás se zadní sedadlo ani nedělí na poloviny, protože těch dětí máme víc a cesta delší než 2 hodiny bývá někdy pořádný cirkus. Upřímně taky někdy lituju naše spolucestující v letadle (batoleti se některé věci prostě vysvětlit nedají).

No a tak jsem začala přemýšlet, jak tu cestu dětem trochu zpříjemnit a nám ji zpříjemnit hodně. Pořídila jsem si pěkně velkou zásobu plechových krabiček, jaké známe od různých mentolek a pustila jsem se do vyrábění. DIY Cestovní hračka – miniaturní magnetická snídaně byla můj první počin, ty postatní vám také postupně představím, jak čas dovolí.

Na téhle hračce je perfektní zejména to, že je všechno magnetické a tedy do jisté míry odolné vůči otřesům auta nebo letadla. Usnadňuje to hraní na cestách i převážení hračky, protože věci v krabičce jen tak „nekvedlají“. Samozřejmě magnety neurdží cokoliv a je potřeba tedy brát ohled na věk dítěte a také starší děti poučit o tom, že je potřeba se k hračce chovat šetrně.

Hádky o prostor v autě ani dotazy jestli „už tam budééééém“ sice asi úplně nevymizí, ale určitě se alespoň zmenší jejich frekvence.

Nezapomeňte se mrknout taky na další návody v kategorii Modelování, mimo jiné tam najdete návod na Magnetickou mini pizzu.

cestovní hračka

 

Na začátku návodu vám vysvětlím, jak magnety připevňuji a na co je potřeba si dát pozor. Potom vám ukážu výrobu několika kousků tohohle snídaňového setu a další fotky pro inspiraci.

Materiál

  • polymerová hmota – já pracuji s hmotou Cernit
  • plechová krabička
  • magnety – já jsem použila velikost 4 x 2 mm a velikost 6 x 1 mm
  • hladký váleček
  • hladká podložka (např. silikonová)
  • ostrý nůž
  • kulaté vykrajovátko
  • jakékoliv další nástroje, jako jsou cukrářská tvarovátka
  • sekundové lepidlo
  • latexové rukavice
  • čtvereček plátna na ubrus

Magnety si můžete vybrat samozřejmě v jakékoliv jiné velikosti. Možná budete muset na několika kouscích vyzkoušet, jak vám magnety drží. Menší magnet se snáze schová, ale také udrží méně hmoty.

Cestovní hračka – návod

Jak pracovat s hmotou

S každou polymerovou hmotou se pracuje trochu jinak. O Cernitu se říká, že nemá úplně konzistentní šarže, jedna je tvrdší, jedna měkčí. Já mám zatím zkušenost takovou, že je Cernit docela dost tvrdí a musí se pořádně promačkat a rozválet (kromě průhledného, který bývá měkčí a lepkavější). Pracuje se mi s ním ale dobře, protože díky své tuhosti dobře drží tvar.

Velkou komplikací práce s polymerovými hmotami je čistota. Nalepí se na ně doslova všechno, každé smítko prachu ze vzduchu, podložky i vašich rukou. A samozřejmě se na ně otisknout vaše otisky prstů. Pro profesionální a čistý vzhled doporučuji pracovat v latexových rukavicích. Přiznám se, že to nedělám vždycky, protože jsou detaily, které s rukavicemi prostě nezvládám. Profíci pracují ještě v uzavřených a vyčištěných místnostech, což si asi doma může málokdo zařídit. Ale je dobré podložku, váleček i ostatní nástroje před prací očistit a případně i ošetřit nějakým antistatickým přípravkem.

Co se týče válečku, měl by být opravdu hladký, nedoporučuji dřevěný. Tip: Pokud se vám hmota při válení k válečku přichytává a nejde sloupnout bez poškození, v domácích podmínkách si můžete pomoct krémem na ruce. Když ho trošku nanesete na váleček, hmota se přestane lepit. Ale opravdu jen hodně maličko, aby byl váleček jen lehce mastný.

 

Jak vkládat magnety

Upozornění: Vždycky si dávejte pozor na správné natočení magnetů. Tedy aby póly směřovaly tak, aby se magnety jídla a jeho podkladů přitahovaly. Pokud dáváte na nějakou plochu více magnetů (jako např. já na talíř), opět dbejte na to, aby magnety směřovaly stejným pólem nahoru a dolů.

Jak vložit do částí hračky magnety vám ukážu na příkladu pánve.

cestovní hračka

Vytvarujte si potřebný tvar, ať už jde o plochý talíř a pánev nebo o jídlo.

Magnet zatlačte do místa, kde chcete, aby se magnety spojovaly – v případě pánve a talíře nahoře i dole, aby se daly přichytit ke krabičce a také, aby se k nim přichytilo jídlo. Před upečením magnet vyjměte, upečte hmotu a magnet přilepte na místo. Můžete sice péct magnet v hmotě, ale hrozí, že pak při manupulaci vypadne. Někdy je potřeba magnet z hmoty před pečením trochu vydloubnout, dělám to špičkou nože, abych hmotu pokud možno nezdeformovala. A někdy stačí nůž jen přiložit a magnet se k němu přichytí:

Pokud máte extrémně silný magnet, můžete magnet vtlačit do hmoty a překrýt jej tenkou vrstvou hmoty a takto zapéct. Já s tím ovšem nemám úplně dobré zkušenosti.

Pozor! Nezapomeňte dávat pozor na správné otočení magnetů!

Já to ráda dělám tak, že si nejdříve vyrobím talíř a pánev a poté, když už jsou upečené a s nalepenými magnety, k nim přikládám magnety, které budu lepit na jídlo. Tím si ověřím póly, abych magnety na jídlo nalepila správně.

Pánev a talíř

Pánev v předchozím odstavci byla dělaná z jednoho kusu hmoty. Výhodou je, že drží celá automaticky pohromadě a nehrozí upadnutí držátka. Nevýhodou je, že se mi hůř tvaruje a není tak pravidelná, jak bych si představovala. Teď už dělám pánve tak, že vykrojím kolečko a pak k němu vytvaruji držadlo, které po upečení přilepím.

U talíře odpadá otázka držadla, jednoduše rozválím hmotu a vykrojím kolečko. Doprostřed jedné strany vtlačím magnet (tady raději plochý a nízký). Tohle bude spodní strana.

Doprostřed druhé strany vtlačím tři magnety. Lehce přejedu válečkem a kdyby se mi talíř zdál moc deformovaný, znovu ho vykrojím. Pak po okrajích udělám vidličkou nebo jiným nástrojem ozdoby. A kdyby se mi tímto talíř opět deformoval, znovu vykrojím.

Z talíře je trochu těžší pak dostat před pečením magnety. Můžete se rozhodnout to risknout a zapéct je v talíři nebo je zkusit odtáhnout dalším magnetem nebo třeba nožem.

Příbor

Na lžíci vyválím váleček, který pak ztenčím na jedné straně. Na širším konci udělám důlek, tkerý postupně vytvaruju jako lžíci. Na zadní stranu opatrně vtlačím magnet.

Nůž je také z válečku, jehož jeden konec jsem zploštila a pak dál tvarovala.

U vidličky jsem pomocí tenké špejle vyválela předěl mezi držátkem a vidličkou a pak dotvarovala pomocí nože.

Volské oko

cestovní hračka

Volské oko je opravdu jednoduché. Z bílé hmoty si vytvořím bílek – tvar je tady dost libovolný.

cestovní hračka

Do něj pak zespodu zatlačím magnet (a opět ho vytáhnu).

A shoda přidám žloutek. Voilà!

Chléb

cestovní hračka

Na chlebík si nejdřív rozválím hnědou hmotu. Z světlé pak vytvaruju bochník a položím ho zhruba doprostřed rozválené hmoty.

cestovní hračka

Bochník obalím a uhladím.

cestovní hračka

Na vrchní stranu udělám pár zářezů a nakrájím krajíce.

cestovní hračka

A vnitřní straně krajíců přidám trochu textury špičkou nože.

Jablko

Jablko má stejný princip jako chléb – rozvílám červenou hmotu a do jejího středu položím kuličku z bílé a světle růžové.

Obalím a pak uhlazuju, zarovnávám a znovu koulím kuličku, až je jablíčko hladké.

Přidám stopku nahoru a seschlý zbytek lístků dolů.

Rozkrojím, dovnitř přidám jadřinec a na kažou půlku jablíčka jeden magnet.

Párky a salám

cestovní hračka

Párky jsou dva válečky spojené k sobě s magnetem uprostřed.

cestovní hračka

cestovní hračka

Salám je malý tlustý váleček, ze kterého jsem ukrojila plátek…

cestovní hračka

…přidala pár „tukových“ teček…

cestovní hračka

…uhladila je a plátek jsem nalepile zpět na štangli salámu.

Sendviče

Sendviče mě vyloženě bavily, ráda se piplán v těch drobných detailech.

cestovní hračka

Nejdřív jsem si ze světlounkého mixu bílé, žluté a hnědé vykrojila trojůhelníčky.

cestovní hračka

A pak jsem začala přidávat ingredience. Takže například tady vidíte salát…

cestovní hračka

…rajčata…

cestovní hračka

…maso…

cestovní hračka

…a sýr.

Slanina

A když už dělám volské oko a párky, nesmí chybět ani slanina.

Na placku z červené hmoty jsem přidala pár světle růžových proužků a pořádně všechno rozválela.

Vykrojila jsem dva proužky slaniny, vytvarovala a – jak by ne – na spodní stranu připevnila magnet.

Vejce na hniličku

Tenhle princip už znáte, zase budeme obalovat. Takže – rozválela jsem bílou a doprostřed položila žlutou kuličku Zabalila jsem ji a lehce uválela.

Pak jsem namíchala hmotu v barvě skořápky, rozválela ji na hodně tenkou placku a vajíčko v ní obalila.

Trošku jsem valíčko uválela, ale nebylo potřeba moc ladit tvar, protože jsem se chystala vršek uříznout. Uřízla jsem ho tak, aby co nejvíc připomínal vajíčko rozjedené lžičkou.

Na podstavec jsem jen do bílé placičky udělala důlek,

zatlačila magnet

a vložila vajíčko.

Sklenice s vodou

A ještě vám ukážu, jak an sklenici s vodou.

Modrou barvu jsem smíchala s trochou průsvitné (průsvitná je po upečení). Přijde mi, že má modrá pak o něco více vodovou barvu. Položila jsem vedle sebe proužek téhle modré a proužek průsvitné a rozválela je především vodorovně.

Seřízla jsem obě dlouhé strany a potom trochu zešikma taky jednu krátkou. Z modré barvy jsem vyválela krátký váleček a položila ho na modrý pásek. Pak jsem s válečkem uvnitř dvojbarevný pásek zarolovala a seřízla tak, aby byl váleček těsně obalený.

Pak jsem ještě trochu válela kvůli tvaru a nakonec jsem seřízla spodní okraj.

Váleček by měl být uvnitř jako voda.

Takhle pak vypadala upečená sklenička.

Pečení

Každá hmota se peče trochu jinak, takže dbejte pokynů výrobce. Já jsem cernit pekla 20 minut na 120 stupňů. Pak jsem nechala kousky kompletně vychladnout a přilepila magnety.

Šup s tím do krabičky

Všechno jsem opatrně naskládala tak, aby se krabička dala pohodlně zavřít. Na tohle je potřeba upozornit i děti, aby nebylo hned při prvním hraní po hračce.

A taky šup si hrát!

cestovní hračka cestovní hračka

Teď už stačí jen krabičku dětem předat a doufat v klidnou cestu plnou zábavy.

Cestovní hračka Snídaně – ještě pár fotek

cestovní hračka  cestovní hračka

cestovní hračka cestovní hračka

cestovní hračka
DIY Cestovní hračka – Miniaturní magnetická SNÍDANĚ

Tak co, pomohla vám tahle cestovní hračka – snídaně k vytouženému klidu na cestách?

 

 

Mohlo by se vám také líbit...